Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Опціони: класичні VS фантомні. Що вигідніше для утримання найкращих українських розробників

Максим Носарев
Максим Носарев СЕО юридичної компанії Tretten Lawyers
16 жовтня 2023 8 хвилин читання

Опціони — перевірений інструмент, щоб мотивувати ключових працівників залишатися у компанії. Та коли йдеться про опціони для українських фахівців, у багатьох власників IT-бізнесу виникають сумніви про доцільність їх застосування у класичному варіанті.

Сьогодні вітчизняні підприємці або українське керівництво іноземних компаній частіше впроваджують так звані фантомні опціони. Яка різниця між цими двома інструментами, як вони працюють, та яка з того реальна вигода для IT-бізнесу — розбираємося нижче.

Як працюють класичні опціони

Класичний опціон — це договір між компанією та її працівником, який фіксує домовленість, що працівник отримує право викупити певну кількість акцій компанії за визначеною цим договором ціною, незалежно від того, якою буде їх ринкова вартість на момент викупу (передбачається, що значно вищою) — якщо виконає певні умови. Типові умови — це кілька років безперервної роботи в компанії і досягнення обумовлених KPI.

Тобто по суті, видаючи опціон працівникові, компанія якби говорить йому: ти — важливий, ми вважаємо, що з тобою бізнес швидше стане успішнішим, тому даємо тобі можливість дешевше придбати акції компанії — якщо ти від нас не підеш і будеш працювати так само якісно.

Цей інструмент використовують і вже зрілі компанії, і стартапи. Часто на початкових етапах розвитку бізнесу фаундери не мають достатньо коштів, щоб залучити “дорогих” фахівців. І як варіант, вони пропонують їм опціони. По суті — долю в компанії, але через певний час і за певних умов.

Це досить взаємовигідний договір. Працівник з опціоном не просто не йде з компанії якийсь фіксований термін. Він особисто зацікавлений в тому, щоб компанія стрімко розвивалася, щоб її акції стали дорожчими.

Практика видачі опціонів досить популярна в США. Показовим тут є досвід власників пакетів акцій FAANG. Багато з них стали засновниками власних стартапів, отримавши свою винагороду по опціону. 

Більш близька і зрозуміла нам компанія BlaBlaCar, яка працює в 22 країнах, теж активно застосовує практику опціонів. Її засновник Ніколас Брюссон впевнений, що найкращий спосіб прискорити розвиток компанії — поділитися успіхом з працівниками. В 2021 році компанія запустила видачу опціонів своїм ключовим співробітникам. Мало того, якщо вони вирішують продавати акції самій же компанії, BlaBlaCar бере на себе весь юридичний супровід цього процесу. Людині просто лишається підписати пару паперів і отримати кошти.

Проте в Україні застосувати механізм опціонів в його класичному вигляді досить складно. Наше законодавство в цій сфері ще в зародковому стані, і те не працює. Більшість компаній мають форму ТОВ, а не ВАТ — тобто акцій найчастіше не випускають.

Якщо ж іноземна компанія пропонує опціони українським фахівцям, для них це виглядає як “більше проблем, ніж вигоди”. Адже щоб отримати дохід від продажу акцій, потрібно знайти відповіді на купу питань. Як викупити акції за угодою про опціони? Як і де їх продавати? Як це оподатковується в країні реєстрації компанії? Як сплатити податки в цій країні, якщо я не резидент? Як вивести їх в Україні і скільки податків з цього доходу я маю сплатити і тд? 

Як бачите, українського IT-фахівця класичними опціонами спокусити буде складно. Адже, щоб скористатися їх перевагами, йому доведеться докласти значних зусиль. Разом з тим ряд українських компаній говорять, що видають своїм фахівцям опціони. Серед них EPAM, SoftServe, Genesis, Ajax, Restream, Revolut, Ноосфера, стартап People.ai та деякі інші.

Як працюють фантомні опціони

Фантомний опціон — це договір між компанією та її працівником про те, що після певного терміну роботи на компанію та за досягнення визначених KPI, працівник отримує грошову винагороду у вигляді затвердженої договором суми або у еквіваленті якогось відсотку вартості компанії на момент отримання винагороди.

Тобто фантомні опціони не передбачають викупу акцій компанії на відміну від класичних. Фантомні опціони — це, скоріше, система бонусів, яка грунтується на розрахунках, схожих на класичні опціони.

Тут варто враховувати, що у випадку з фіксованою сумою фантомного опціону, вона має бути вагомою, значимою для працівника. Інакше цей механізм не виконуватиме свою основну задачу — мотивувати працівника не йти з компанії і працювати максимально ефективно.

Якщо ж говоримо про перспективне визначення розміру фантомного опціону в майбутньому, це може бути якась частка від 1% вартості компанії на момент виплати по опціону. Або будь-який інший спосіб визначення суми, який буде зрозумілим та цікавим для працівника.                                                                                                                                                                            

При всіх перевагах фантомних опціонів в українських реаліях, є в цьому інструменті і один недолік. Аби розрахуватися з працівником, вам доведеться ту саму значну суму вийняти з бюджету вашого бізнесу.

То ж який формат опціонів обрати?

До мене періодично звертаються представники іноземних компаній, які хочуть видати своїм співробітникам в Україні опціони. Мова завжди спочатку йде про класичні — це перевірений для них механізм. Я пояснюю українську специфіку — і вони розуміють, що привабливість їхньої пропозиції знижується. 

Адже якщо в людини буде класичний опціон, це означатиме для неї, в першу чергу, купу головного болю, а вже потім — вигоду. І якщо в іншому місці їй запропонують вищу зарплату і, наприклад, якісь бонуси, з великою ймовірністю ваш фахівець обере другий варіант.

Коли ж ми починаємо говорити про можливість видавати фантомні опціони, представники іноземних компаній часто говорять, що це вже буде не цікаво їм. Адже доведеться взяти живі гроші з бізнесу.

Тобто ми опиняємося в ситуації, коли є сенс або видавати працівникам фантомні опціони — але доведеться нести помітні витрати, або видати класичні опціони — але вони тут, в Україні, втрачають свою привабливість.

З іншого боку, є вигода утилітарна — зекономити гроші компанії, а є стратегічна — втримати хорошого фахівця. А хороший фахівець збільшує доходи компанії.

Так, класичний опціон не тягне за собою прямих витрат. Компанія просто недоотримає в доході через кілька років, якщо ціни на акції зростуть, і якщо працівник вирішить їх таки викупити.

Але якщо ви працюєте з українськими фахівцями і бачите цінність в тому, щоб конкретні працівники лишалися в компанії тривалий час, є сенс розглянути для себе варіант з фантомними опціонами. Цей механізм є більш зрозумілим і доступним для українського розробника. Так, вам доведеться витратитися на це. Але дешевих способів втримати дорогого працівника не так вже й багато. Цінуйте людей, які готові втілювати разом з вами ваші мрії — і тоді ваші справи будуть в порядку.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Ukrainian TechComms Days 2024 — унікальна конференція про комунікації в tech-індустрії

Ольга Топольська 17 годин тому

Призовий фонд $100 тисяч: в Україні відбувся перший ETHKyiv хакатон

Ростислав Бортман 19 годин тому

Як збільшити продуктивність команди розробників. Якісна мотивація в 2024 році

Даніелла Шихабутдінова 19 годин тому

Як підготувати IT-бізнес до виходу на міжнародний ринок

Максим Олійник 28 червня 2024 11:34

Бренд, побудований на провокації та сексуалізації: історія Playboy

Артем Беседа 27 червня 2024 17:41