Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Новачки у крипті: як вибрати правильну криптобіржу для торгівлі

Victor Gordiyenko
Victor Gordiyenko Журналіст
3 листопада 2023 11 хвилин читання

Протягом останнього тижня криптовалютний світ вражає своєю динамічністю та швидкістю зростання активів. Біткоїн сягає ціни у $35 000, інвестори та трейдери проявляють беззупинну Twitter-активність, публікуючи аналітику та створюючи торгові стратегії чи не щогодини. Міжнародні медіа борються за інтервʼю з провідними лідерами думок індустрії, для того щоб почути їхню позицію щодо ситуації на ринку та подальші перспективи зростання активу. 

Такі новини є доволі міцним рушієм для зміни пріоритетів у поглядах на сучасні технології. Звичайно, перегляд цінностей на технічні аспекти проявляються по-різному: хтось довгий час ігнорував існування блокчейну та лише зараз почав усвідомлювати його вагомість, а хтось вже інвестував у біткоїн і продовжує занурюватись у тему торгового функціонала, стратегій та аналітики. Саме тому, сьогодні ми розглянемо тему правильного підбору біржі для торгівлі криптовалютами, що є, як кажуть, база, грунт і фундамент.

На що звертати увагу за вибору криптобіржі

Почнемо зі статистичного дослідження відбору компаній українськими та міжнародними медіа. 

Отже, розібравшись із найбільш популярними крипто біржами, перейдемо до методологічного аспекту. Тобто, на які характеристики та ознаки користувач має звертати увагу при виборі правильної біржі для торгівлі.

Безпека 

Невіддільною частиною будь-якого аналізу є безпека. Слід почати з того, що недбалість стосовно перевірок безпеки транзакцій, усієї інформації щодо активу, у який ви інвестуєте та компанії, яку збираєтесь використовувати для цього, може призвести до непередбачуваних подій у вигляді хакерських атак та фінансового обману, який у крипті називають “скам”, що становить собою будь-який шахрайський криптопроект. 

У відсотковому співвідношенні за значущістю, безпеці слід відвести 60% вагомості аналізу будь-якої крипто біржі. 

Перший пункт дослідження має становити сукупність інформації щодо прозорості та персоніфікованості власників компанії. Якщо CEO або VP є публічною фізичною особою, це по-перше, додає рівень довіри до проєкту та, по-друге, підвищує репутаційний імідж самого генерального директора, який знаходиться у постійній комунікації зі своєю аудиторією та має повноцінне розуміння “портрету” користувача свого продукту. Компанія, яка не має достатньо інформації щодо бенефіціарів є ризиковою для використання та потенційно має низький рівень безпеки. 

Наступну нішу факторів аналізу ділять між собою фінансові, технічні та регуляторні ризики. У відсотковому значенні, на мою думку, їх вагомість складає приблизно 15%, адже вони фактично входять до поняття безпеки, що є основним аналітичним аспектом. 

Фінансові ризики мають найбільшу вагу у цій ніші. Після тогорічного краху FTX, ринковим стандартом стала система Proof of Reserves (PoR). Наявність актуальних даних PoR становить основу оцінки за цією категорією та всі інші йдуть додатковими, наприклад зовнішній аудит, публічна звітність та наявність страхування.

Hacken Audits Hacken Audits

Разом зі стрімким розвитком блокчейн технологій, збільшується кількість технічних вимог. Більшість компаній використовують програму bug bounty, нагороджуючи користувачів за знайдені “проблемні” місця, впроваджують обовʼязкову двохфакторну авторизацію (2FA) та пропонують більше інноваційних методів захисту своїх клієнтів, як, наприклад  —  Web3-авторизація.

Наприклад , вже вищезгадана мною криптобіржа WhiteBIT інтегрували опцію авторизації під час входу на вебверсію платформи через Web3 гаманець, що є доволі успішним аспектом на фоні тотальної інтеграції Web3-технологій. Binance, своєю чергою, також пропонують користувачам безпечний метод управління своїми криптоактивами через web3 гаманець, що виступає цифровим шлюзом між до додатків на основі блокчейну (dApps). 

Регуляторні ризики відображають потенційні проблеми юридичного та легального аспектів. Зазвичай, це не має стосуватись користувачів, але поява колізій компанії з регуляторами може призвести до несприятливих наслідків у вигляді зниження ліквідності та зменшення кількості клієнтів.

Якість торгових інструментів

Це також дуже важливий момент. На що саме звертати увагу?

Заведення та вивід грошей на біржу 

Серед найбільш популярних методів платежів є криптовалютні та SWIFT-перекази, банківські карти, використання платіжних сервісів тощо. 

Перевагу надають біржі, що працюють не тільки криптовалютами, але й дозволяють заводити і виводити фіат (традиційні гроші, емітовані країнами).

Крім цього, детальну увагу слід приділити опції KYC (Know Your Client — процедура ідентифікації та верифікації клієнта), що є доволі розповсюдженою причиною для обмеження на вивід грошей користувачів, що не пройшли верифікацію, задля уникнення подальших проблем із безпекою активів клієнта. 

Техпідтримка

Надважливий елемент користувацького досвіду, який використовується клієнтами задля розв'язання проблем та загальної поінформованості користувача. Для місця у рейтингу найкращих, компанія має розмістити, по-перше, розділ FAQ- з найбільш поширеними питаннями та розгорнутими відповідями на них, також, розгорнуті інструкції щодо використання тієї чи іншої функції на біржі. Перевагою є високий рівень соціалізації компанії у медіапросторі та наявність спеціальних інфопродуктів для новачків, або курсів, що допомагають розібратись у технічних інструментах.

Торгівля та сервіси

Для оцінки даних параметрів слід перевірити: швидкість та якість торгових терміналів, оперативність їх роботи, наявність “багів” та зручність у використанні платформи для користувача. 

Отже, популярні криптобіржі пропонують не лише стандартну торгівлю, а також:

  • маржинальну торгівлю (використання трейдером позикових коштів задля значного збільшення їх потенційного прибутку);
  • угоди напряму між користувачами (P2P);
  • staking активів (“заморожування” активів на певний період задля отримання прибутку);
  • торгівлю на ринках деривативів (похідні інструменти — ф'ючерси, опціони);
  • послуги копітрейдингу (процес автоматичного копіювання угод, виконаних досвідченими трейдерами);

Говорячи про типологію сервісів, я б також підкреслив важливість наявності криптоплатежів для впровадження нових видів оплати та розвитку бізнесу у цілому. Мало хто проінформований, що подібний функціонал вже існує в Україні протягом декількох років у вигляді інтеграції міжнародних платіжних систем як Binance Pay та Whitepay.

Наприклад, за допомогою Binance Pay можна заправити автомобіль на Wog або вибрати телевізор у “Фокстрот”. Своєю чергою, через платіжну систему Whitepay можна як купити телефон у магазині електроніки “Техноїжак”, так і придбати квитки на футбольний матч Україна-Італія за два дні до офіційного старту продажів. Тому, інтеграція криптоплатежів є важливим аспектом для вибору біржі у цілому, це має бути гарантом якості та нових можливостей для дослідження  інструментів та крипто функціоналу. 

Ознайомлення з досвідом користувачів 

Це має бути доволі важливий пункт для дослідження вами криптобіржі для щоденного користування. Ба більше, багато хто відкрив для себе світ криптовалют та почав торгувати саме через поради своїх друзів, сімʼї або колег з роботи.

Звичайно, це є ефективними елементами розповсюдження інформації, адже ваш друг або колега може вам детально пояснити щодо головних торгових інструментів та найбільш популярних криптоактивів. Але недарма у крипто медіапросторі при аналітиці завжди відмічається Disclaimer (письмове повідомлення про відмову від відповідальності), який означає, що автор не несе відповідальності, якщо у вас надалі виникнуть проблеми через використання його інформації.

Отже, як кажуть “make own research” та модеруйте всю інформацію, що подається в медіапросторі. Перш за все, перед заведенням грошей на крипто гаманець, почитайте відгуки та коментарі користувачів даної платформи для того, щоб переконатись у безпеці своїх інвестицій. Усе необхідне ви можете знайти на офіційному блозі криптобіржі, в соціальних мережах та сайтах з відгуками.

Ліквідність

Цей аспект я додав останнім, але він є найбільш важливим для детального вивчення та додаткового обговорення. Ліквідність відображає передусім наявність активної торгівлі та можливість оперативно та швидко проводити угоди з варіативними активами. 

До оцінки ліквідності компанії, має бути врахована загальна кількість доступних торгових монет. Але до цього, слід відзначити, що надмірна кількість торгових інструментів не завжди відіграє позитивного контексту для клієнта, адже це також може бути “тривожними дзвіночками” як спокуси до надмірних спекуляцій. Тому, перш за все, аналізуйте торгові інструменти біржі, якою користуєтесь. 

Окрему увагу слід приділити безпосередній вартості торгівлі для клієнтів. Зазвичай, на біржах пропонується ступенева система комісій: починаючи з базового рівня, користувач може розраховувати на їхнє здешевлення відповідно до того, як росте його торговельна активність. Але на деяких біржах низькі комісії нівелюються більшим спредом (різницею між ціною купівлі та продажу). Тож клієнт першочергово зекономивши при цьому несе більше витрат вже безпосередньо на ціні операції, якщо виконує її «по ринку». 

Важливим аспектом також є середньомісячна кількість відвідувачів біржі, що є показником загальної популярності компанії. 

Висновок 

Отже, завданням моєї статті є допомога новачкам у знаходженні балансу між безпекою та якістю послуг. Криптоіндустрія є вкрай динамічною та потребує більшої чи не найбільшої уваги. Ця сфера є магнітом для нових проєктів, сервісів та технологій. Тож, обираючи першу криптобіржу для торгівлі, слід бути насамперед обачним, по-друге, неабияким “дослідником”, який постійно ставить питання та цікавиться усією сферою інноваційного розвитку. 

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як створити YouTube-оголошення з високою конверсією у 2024 році?

В'ячеслав Юренко 52 хвилини тому

Як просувати бренд за допомогою текстового контенту

Оксана Павлюк 4 години тому

DevOps-курси за донати війську: як працює ініціатива «Навчання за донат»

Аліна Баля 7 годин тому

Data Security: як імплементувати LLM безпечно

Олег Богуславський 20 червня 2024 19:15

ШІ для молодих архітекторів — наставник, підрядник, конкурент чи помічник?

Сергій Іванов-Костецький 20 червня 2024 17:00