Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Боротьба за імідж творця біткоїна: хто такий Крейг Райт?

Kateryna Romanenko
Kateryna Romanenko Digital-журналіст
7 жовтня 2023 5 хвилин читання

Одна з найзагадковіших особистостей (або групи людей) у світі криптовалют — це, безумовно, Сатоші Накомото. Він створив біткоїн, завдяки чому криптовалютна індустрія перевернула наше уявлення про фінанси. Бажання дізнатися, хто ж ховається за цим псевдонімом, є у багатьох — від рядових криптоентузіастів, трейдерів та інвесторів до спецслужб та неурядових організацій. 

Уже провели низку розслідувань, детальних і не дуже. Висунули версії про особу творця біткоїна, деякі з них правдоподібні, а деякі химерні та незрозумілі. Більшість версій “викривали” конкретних людей, але є й більш екстравагантні. Наприклад, існує версія, що за ім’ям Satoshi Nakamoto стоять великі технологічні компанії, зокрема SAmsung + TOSHIba + NAKAmichi + MOTOrola. 

Справжній Сатоші зник у квітні 2011 року. Тоді він написав листа розробнику Майку Герну зі словами: «Я переходжу до інших речей. Біткоїн тепер у гарних руках». Після цього він не виходив на контакт. 
Крейг Райт Крейг Райт

Хто такий Крейг Райт?

Крейг Райт  —  австралійський вчений-комп’ютерник, бізнесмен, який зараз проживає у Великій Британії. Він публічно заявив, що є засновником команди, яка створила біткоїн, і що Сатоші Накамото  —  його псевдонім. Інтерес громадськості до цієї версії обумовлений тим, що в одному з інтерв’ю Гевін Андерсен (головний науковий співробітник Bitcoin Foundation) назвав Райта творцем біткоїна, а також тим, що Райт —  єдина людина, яка в цьому публічно зізналася.

Біографія Крейга Райта дуже ексцентрична. Він працював у галузі IT у різних компаніях, був консультантом з безпеки, розробником, менеджером з інформаційних систем, створив кілька своїх компаній, зокрема у сфері криптовалют. Протягом своєї кар’єри Райт мав репутацію скандаліста та маргінала. У нього неодноразово виникали проблеми із законом, зокрема через податкові злочини та неповагу до суду.

Від початку 2018-го і до кінця 2021-го відбулося кілька судових розглядів між Крейгом Райтом і Дейвом Клейманом через поділ майна у біткоїнах, у який вони вклалися разом з 2009 по 2013 рік. Йшлося про кількість криптовалюти, яка оцінювалася від 500 тисяч до 1 мільйона BTC. Справа була вкрай заплутаною, серед інших доказів Райтом були надані фальшиві дані, які не одразу вдалося викрити.

Внаслідок цього довгого та заплутаного розгляду суддя сказав, що Райт «почав свідомо хибну справу і надав свідомо хибні докази», а сам Крейг Райт остаточно заслужив репутацію шахрая та інтригана. Цікаво, що шахраєм його публічно назвав навіть Чжанпен Чжао (CZ), засновник найбільшої криптовалютної біржі Binance. Імовірність того, що за псевдонімом Сатоші Накамото стоїть саме Крейг Райт, як ви розумієте, мінімальна.

Помітні досягнення Райта

  • Райт провів понад 1200 заходів, пов’язаних з ІТ-безпекою, для більш ніж 120 австралійських та міжнародних організацій у приватному та державному секторах.
  • Райт обіймав керівні посади в компаніях, що спеціалізуються на цифровій валюті, цифровій криміналістиці та ІТ-безпеці, у тому числі обіймав посаду віцепрезидента "Центру стратегічного кіберпростору та науки про безпеку".
  • Райт стверджує, що має понад 20 наукових ступенів та сертифікатів. До того, він має ще кілька професійних сертифікатів та повноважень.
  • Станом на травень 2023 року у Райта зберігається близько 1,1 млн біткоїнів на суму приблизно $30 млрд.

Чи є Райт творцем біткоїна?

Крейг Райт продовжує стверджувати, що він Сатоші Накамото. Проте більша частина криптоспільноти та засобів масової інформації вважає, що ці твердження або хибні, або, у кращому разі, не піддаються перевірці.

Райт зазначає, що «справжній» Біткоїн сьогодні є хардфорком Bitcoin Cash, відомий як Bitcoin SV («бачення Сатоші»). Сьогодні він називає себе юристом, банкіром, економістом, пастором, програмістом, інвестором, математиком, статистиком та «цікавим до світу».

Однією із найголосніших новин у криптоіндустрії 2 жовтня стало те, що Сатоші після п’яти років опублікував пост у своєму твіттері.

Але одразу користувачі припустили, що фейковий акаунт належить саме Крейгу Райту, який уже давно намагається всіх переконати, що саме він творець біткоїна. Згодом виявилося, що цей акаунт належить Енді Роу, близькому другу Крейга Райта. Ще 2018 року він зізнався, що веде цю сторінку, куди додає цитати справжнього Накамото. Наразі криптоспільнота просить Ілона Маска видалити цей акаунт як фейковий. 

Тож переконливих доказів того, що Крейг Райт і є таємничим Сатоші Накомото, немає.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Гроші на вітер: неприємна правда про просування вашої компанії в соцмережах

Владислав Миронович 21 годину тому

Аналіз ринку та планування маркетингової стратегії: як досягти оптимального результату

Viktor Gozhyi 8 грудня 2023 16:00

Кросплатформені рекламні стратегії: інтеграція контенту між різними платформами для збільшення охоплення

Максим Купченко 8 грудня 2023 10:00

Технічний рекрутинг 2.0: оновлена версія воєнного часу

Telesens IT-компанія 7 грудня 2023 17:30

«Цифровізація — це національна ідея України»: найважливіше з форуму StrategEast Digital for Freedom

Владислав Миронович 7 грудня 2023 14:30