Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Наскільки ефективні ракети «Циркон» та скільки їх у росії

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
28 березня 2024 5 хвилин читання

Майже одночасно з оголошенням повітряної тривоги 25 березня у Києві пролунали вибухи. Згодом у Повітряних силах повідомили, що ППО знищила дві балістичні ракети, які рф запустила з Криму. Офіційно їхній тип досі встановлюють, проте низка джерел стверджує, що це була наймодерніша гіперзвукова російська ракета ЗМ22 «Циркон»

SPEKA спробувала з’ясувати, що відомо про характеристики цієї ракети, які засоби ППО здатні її збити та чому деякі із заявлених характеристик ракети виявилися неправдивими. 

Невидима ракета, чому «Циркон» досі не ідентифікували 

Досі офіційні особи та відомства не називають тип ракети. Проблема у тому, що росіяни жодного разу не демонстрували як слід цю ракету. Існує лише одне поганої якості відео з військових випробувань. Тому остаточна ідентифікація може затягнутися. Наприклад, після удару балістичними ракетами з КНДР по Харкову 2 січня країну походження підтвердили лише через дев’ять днів. 

Запуск ракети «Циркон» під час військових навчань рф Запуск ракети «Циркон» під час військових навчань рф

Однак наразі сумнівів, що 25 березня Київ атакували саме «Цирконами», майже не залишилось. Профільний портал Defence Express на основі власних джерел підтверджує цю версію. Також видання зазначає, що це не перший випадок застосування цього типу ракет.

Раніше, 7 лютого, росія вже стріляла цією ракетою по Києву. Тоді, ймовірно, пошкоджена ракета упала на дорогу у Деснянському районі, однак від ракети залишилися тільки фрагментовані уламки. Фрагменти ракет 7 лютого та 25 березня подібні. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Реконструкція зовнішнього вигляду «Циркона» Реконструкція зовнішнього вигляду «Циркона»

Тепер наявні уламки дозволять провести глибший аналіз та дізнатись об’єктивніші дані про тип двигуна, систему наведення, бойову частину та рівень технологій, який наразі доступний росії. 

Уламки ракети ЗМ22 «Циркон» після удару по Києву 25 березня 2024 року. Фото: Defence Express Уламки ракети ЗМ22 «Циркон» після удару по Києву 25 березня 2024 року. Фото: Defence Express

Які характеристики ракети «Циркон»

Оскільки публічних відомостей про найновішу російську ракету обмаль, то технічні характеристики надто різняться залежно від джерел. Крім того, після ракетної атаки з’ясувалось, що деякі заявлені показники виявились не такими «на практиці». 

Щодо дальності, то у росії спочатку заявляли про можливість вражати об’єкти на відстані 400 км та згодом про 600 км, потім про 1000 км. Щодо швидкості, то спершу говорили про швидкість 6 Махів, а згодом про 9 (1 Мах приблизно 1224 км/год). В будь-якому разі, схоже, що ракета має прямотічний гіперзвуковий двигун і здатна розвивати гіперзвукову швидкість (більш ніж 5 Махів). Вага бойової частини у різних джерелах декларується на рівні від 300 до 500 кг.

Однак виявилося, що деякі характеристики залишилися на папері. Наприклад, що бойова частина має лише 100-150 кг, з якої вибухової речовини до 40 кг.

Це зробили, щоб збільшити дальність і цього замало, щоб знищувати фрегати, есмінці та авіаносці. Саме таке завдання мала б виконувати ця ракета, окрім ураження наземних цілей. 

Тобто потужність цих ракет нижча, ніж можливості Х-47 «Кинджал» чи навіть крилатих ракет типу Х-101, Х-555, «Калібр» та балістичної «Онікс». 

Також успішне збиття ракет підтверджує вразливість до засобів ППО. Саме гіперзвукова швидкість мала б допомагати обходити ЗРК, але системи типу Patriot та SAMP/T здатні знешкоджувати ракети. Тому що, хоча на основній (маршевій) частині траєкторії «Циркон» дійсно летить зі швидкістю у 5,5 Маха, однак перед ураженням сповільнюється до небезпечної, але не гіперзвукової швидкості у 4,5 Маха. 

Звідки можуть запускати ракети «Циркон» та скільки їх у росіян 

Оскільки ракета створювалася для озброєння кораблів, то вона синхронізована з пусковими шахтами Універсального корабельного стрілкового комплексу 3С14. Цей ж комплекс використовують російські кораблі для запуску ракет «Калібр» та «Онікс». Однак для запуску «Цирконів» комплекси потрібно додатково адаптувати. Наразі це зроблено лише для кораблів «Адмирал Горшков» та атомного підводного човна «К-560  Северодвинск». Обидва кораблі базуються на північному флоті та не зможуть досягти території України. 

Однак погана новина у тому, що у листопаді 2022 році російські ЗМІ повідомляли про створення наземної мобільної пускової установки, яка уніфікована під використання ракет «Онікс» та «Циркон». Ймовірно, йдеться про мобільний комплекс берегової оборони «Бастион». Також ймовірно, що ці ракети можна запускати з протикорабельного ракетного комплексу «Утес», також відомий як об’єкт 100, що розташований у Криму

Комплекс «Бастіон» Комплекс «Бастіон»

Точна кількість ракет невідома. Серійне виробництво «Цирконів» мало початись ще у 2017 році. Перший контракт для випробувань уклали 2021 року. Восени 2022-го був укладений ще один контракт на «кілька десятків» ракет. 

Речниця Сил оборони півдня України Наталія Гуменюк також заявила, що кілька десятків ракет подібного типу зосереджені у Криму. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Масштабна дронова атака на Україну 4 липня 2024 року: що відомо

Владислав Паливода 11 годин тому

День зенітних ракетних військ Повітряних сил ЗСУ: як змінилась ППО з початком війни

Олександр Тартачний 3 липня 2024 15:30

Як Україні зупинити російські удари КАБами

Сергій Коноплицький 1 липня 2024 14:55

Німеччина купить тисячі ракет та розроблятиме надзвукову зброю

Владислав Паливода 28 червня 2024 23:22

Американський виробник дронів відкриває бізнес в Україні

Владислав Паливода 28 червня 2024 22:40