Офіційно: ЗРК Patriot збив свій перший «Кинджал». Що варто знати про ці системи ППО
6 травня командувач Повітряних сил ЗСУ Микола Олещук офіційно повідомив, що гіперзвукову ракету «Кинджал» збили з ЗРК Patriot.
5 травня Україна отримала фото підтвердження, що уночі 4 травня ППО Patriot вперше збило російську гіперзвукову ракету X-47 «Кинджал».
Наразі Україна отримала вже два ЗРК Patriot. Першу систему ППО Patriot із ракетами до неї Німеччина передала нам 19 квітня. SPEKA нагадує, чим відомі ці установки і чому Україні так важливо було їх отримати.
Характеристики ЗРК Patriot
Нагадаємо, у грудні 2022 року Білий дім підтвердив, що наступний пакет допомоги Україні міститиме установки Patriot, вкрай необхідні Україні для забезпечення надійної протиповітряної оборони міст та критичної інфраструктури від російських ракет.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Йшлося про великий пакет допомоги майже на $2 млрд, частиною якого мала стати система Patriot. Американці гарантували навчання українських військових керування установкою Patriot за кордоном.
Чому Україні були необхідні установки Patriot
Про гостру потребу в цих ЗРК влада України почала говорити ще до повномасштабного вторгнення. Після 24 лютого 2022-го до США із проханням надати Patriot зверталися і міністр оборони Олексій Резніков, і очільник Офісу президента Андрій Єрмак.
Але протягом довгого часу позитивної відповіді не було: найближчою країною, яка отримувала Patriot, була Польща, що входить до НАТО.
На початку повномасштабної війни союзники не поспішали передавати Україні потужне озброєння і системи ППО, зокрема, через побоювання, що цінна техніка може потрапити до рук росії.
Злам у постачанні важкої зброї стався після початку зборів контактної групи з допомоги Україні на базі Рамштайн. Україна отримала спершу довгоочікувані M142 HIMARS, згодом M270, а потім і сучасні системи ППО NASAMS і німецьку IRIS-T, якої немає на озброєнні навіть у самого бундесверу.
Чому Україні довго не постачали Patriot
З «Патріотами» питання продовжувало висіти у повітрі. Генсек НАТО Єнс Столтенберг натякав, що питання не закрите і Альянс обговорює можливість передання установок Україні, але позитивних зрушень не відбувалося. Серед причин затримання називали декілька основних:
- Прессекретар Пентагону Пет Райдер пояснював, що керувати «Патріотами» дуже складно, для цього потрібен відповідно навчений і обізнаний персонал.
- Міністр оборони Резніков пояснював, що для виготовлення установок потрібен час і США не можуть просто зняти комплекси, що перебувають у неї на озброєнні, та передати Україні.
- Генерал Романенко пояснює, що «Патріоти» є фактично стратегічною зброєю, тому передання їх Україні може викликати у США побоювання, що це переведе конфлікт на нову стадію ескалації. Аналогічні побоювання стосувалися F-16. Однак Романенко вважає, що Україні повинні надати установки для захисту її неба.
Коли росія почала прицільно обстрілювати енергетичну інфраструктуру України, питання отримання додаткових систем ППО, зокрема «Патріотів», стало нагальним.
Польща пропонувала передати отримані від Німеччини установки Patriot Україні після масованих російських обстрілів, але Німеччина не погодилася на такі умови. Установки зрештою розмістили на території Польщі.
Що таке MIM-104 Patriot
PATRIOT — це абревіатура, комплекс називається Phased Array Tracking Radar to Intercept on Target (РЛС супроводу з фазованими антенними гратками для перехоплення цілей). Вони зʼявилися на озброєнні США у 1981 році.
«Остання модифікація Patriot PAC-3 може працювати по „Іскандерах“ (російські балістичні ракети), по „Кинджалу“ (гіперзвукова авіаційна ракета), по „Циркону“», — зазначив у коментарі ВВС генерал запасу Ігор Романенко, який у 2006-2010 роках відповідав за протиповітряну оборону.
Характеристики MIM-104 Patriot
Ракетний контейнер Patriot встановлений на напівпричепах M860, які буксируються M983 HEMTT.
- Складники: AN/MPQ-53, AN/MSQ-104, M901
-
Країна: США
-
Виробник: Raytheon
-
Вага: 444 кг
-
Діаметр: 410 мм
-
Дальність: 30-90 км
- Кількість: 1106 одиниць
-
Вартість: приблизно $1 млрд за батарею