Мисливець за кораблями: що відомо про дрон MAGURA V5, яким знищують судна чорноморського флоту росії
Уранці 5 березня Головне управління розвідки України заявило про атаку на вартовий корабель чорноморського флоту рф «Сєргєй Котов». Після атаки п’ятьма катерами-камікадзе корабель був підбитий і знищений. Це вже шоста «жертва» дронів MAGURA V5, які виробляє приватна компанія у співпраці з розвідниками. Розповідаємо, що відомо про дрон, як йому вдається так ефективно знищувати кораблі та як це вплине на деокупацію Криму.
Знищення вартового корабля «Сєргєй Котов»: що відомо?
Найновішою операцією за участі цих дронів вважається атака на вартовий корабель «Сєргєй Котов». У ГУР повідомили, що внаслідок удару морськими дронами Magura V5 російський корабель зазнав пошкоджень корми, правого та лівого бортів.
Речник військової розвідки Андрій Юсов повідомив, що доля екіпажу корабля з’ясовується. «Є загиблі та поранені, але є ймовірність, що частина екіпажу встигла евакуюватися», — зазначив він.
Раніше повідомляли, що «Сергєй Котов» уже був атакований та підбитий морськими безпілотниками разом з іншим патрульним кораблем «Васілій Биков» у вересні 2023 року. У міноборони росії заявили, що суднам нібито вдалося відбити атаку.
Це модульний патрульний корабель проєкту 22160. Він один із найновіших кораблів у військово-морському флоті рф. Загалом у Чорному морі є чотири кораблі цієї конструкції. Лише один із них не був атакований під час повномасштабної війни.
Згодом оприлюднили радіоперехоплення, з якого стало відомо, що корабель виконував бойове чергування з протиповітряної оборони. На борту перебував вертоліт Ка-52, а також 76-міліметрова артилерійська установка.
Як виникла MAGURA V5
Підписуйтеся на наші соцмережі
MAGURA V5 — це абревіатура від Maritime Autonomous Guard Unmanned Robotic Apparatus (безпілотний роботизований апарат морської автономної охорони) V5, а також названий на честь богині війни та перемоги у слов’янській міфології.
За інформацією видання «Українська правда», спершу компанія співпрацювала з СБУ. Магура послужила прототипом морських дронів СБУ SeaBaby.
Улітку 2022 року конструкція дрона була набагато простішою: у неї був лише один канал зв’язку через Starlink, простий двигун і система управління. Після тестування перша місія дронів була з 16 на 17 вересня 2022 року. Але перша місія провалилась через проблеми зі Starlink, який не працював у Криму через втручання Ілона Маска.
Однак наприкінці жовтня українські дрони таки прорвались у Севастополь і навіть пошкодили новий флагман Чорноморського флоту «Адмірал Макаров».
З часом між розробниками та командою СБУ постійно виникали конфліктні ситуації щодо якості дронів, розрахунків та вартості місій. Тож наприкінці 2022 року Служба вирішила розробляти безпілотні апарати самостійно, а компанія запартнерилась з ГУР.
Технічні характеристики та ціна дронів MAGURA V5
Згідно з відкритими джерелами, відомо про такі його характеристики:
- Довжина: 5,5 м
- Ширина: 1,5 м
- Повна вага: 1000 кг
- Корисне навантаження: 320 кг
- Операційний радіус дії: до 400 км
- Дальність ходу: до 800 км
- Автономність: до 60 год
- Крейсерська швидкість: 41 км/год
- Максимальна швидкість: 78 км/год
- Способи навігації: автоматична GNSS, інерціальна, візуальна
- Передача відеоінформації: до трьох відеопотоків HD
- Зв’язок — mesh-радіо з повітряним ретранслятором або супутниковий зв’язок.
Щодо вартості безпілотника, то точної інформації про ціну немає, однак така техніка цінна. Фігурують припущення, що вартість однієї штуки в межах $270 тис. або ж близько 10 млн грн. Але це все одно значно дешевше кораблів, які подекуди коштують за $100 млн.
Окрім катера, вибухівки та великої кількості технологічного устаткування для обслуговування дрона потрібно лише декілька осіб, включно з оператором та спеціальним пультом. Для спуску на воду катера не потрібні спеціальні майданчики, що дає змогу легко запустити його з будь-якого віддаленого місця.
Чому MAGURA V5 настільки ефективна проти російських військових кораблів та кого вона вже вразила?
Варто зазначити, що дрони більш ефективні з березня по листопад, оскільки в інший час умови на Чорному морі можуть бути несприятливі для керування ними. Тому до 2023 року дрон проходив переоснащення та вдосконалення, зокрема додали резервні засоби зв’язку.
Першою ціллю морських безпілотників ГУР 24 травня 2023 року став російський розвідувальний корабель «Іван Хурс», успішно атакований трьома дронами трохи більше як за 100 км на північний схід від протоки Босфор. А у серпні був підбитий нині вже знищений «Сергєй Котов». Згодом вдасться вполювати ракетний катер «Івановець» два десантних катери біля Чорноморського, а 14 лютого 2024 року було потоплено великий десантний корабель «Цезарь Куніков». А також брали участь у спільній з СБУ операції проти «Оленогорського горняка» — десантного корабля, що зазнав сильних ушкоджень.
Причин такого успішного знищення кораблів цим дроном кілька. Перш за все спеціалізація зброї — на відміну від інших дронів на кшталт SeaBaby чи Мамай, які спроєктовані, щоб вражати кораблі та прибережні об’єкти, MAGURA V5 атакує виключно кораблі, та переважно на рейді, а не в порту, де у них більше засобів захисту.
Також важливою є тактика атаки — зараз їх переважно залучають групами по 5 та більше дронів, а головною задачею першої фази є знерухомити ціль, тому початковий удар зазвичай завдається по двигунах. У другій фазі удари наносяться у найбільш вразливе місце корабля. Їх заздалегідь визначають при вивченні цілі під час планування місії. Якщо вдається зробити пробоїну, то наступний теж влучає туди.
Які оновлення очікують на морський дрон MAGURA V5 та як він допоможе деокупувати Крим
Розробники працюють над тим, щоб обладнати безпілотники засобами ППО.
Технічно це дуже складне завдання. Зокрема тому, що засоби виявлення цілі, захоплення повітряного об'єкта та ураження розмістити на малогабаритному дроні.
Окрім цього удари хвиль і перепади тиску створюють велике навантаження на конструкції дрона, а тому розробити стабілізатор, здатний поглинути такі коливання — справжній виклик. Однак без стабільної платформи система ураження просто не зможе завестись і вистрілити.
Хоча Магура довела свою ефективність, дрони нездатні самостійно відвоювати територію. А тому є лише способом вивести Чорноморський флот з території окупованої автономної республіки.