Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Метавсесвіт: проблеми правового регулювання процесів

В'ячеслав Златін
В'ячеслав Златін Юрист Juscutum
25 квітня 2023 7 хвилин читання

Згідно зі статистичними дослідженнями, у 2022 році світовий ринок технологій метавсесвіту становив $68,49 млрд, а до 2030 року вже має набути $1,3 трлн. Метавсесвіт є одним із найбільш обговорюваних термінів у сфері технологій, а його популярність не можна не помітити. Компанія Gartner, що займається технологічними дослідженнями та консалтингом, прогнозує, що до 2026 року 25 % людей проводитимуть там щонайменше годину кожного дня.

Метавсесвіт: проблеми правового регулювання процесів Метавсесвіт: проблеми правового регулювання процесів

Законодавче регулювання метавсесвіту

Всупереч тому, що ця технологія представляє безмежні можливості, вона також характеризується низкою юридичних ризиків для провайдерів послуг метавсесвіту.

Визначення юрисдикції, законодавство якої буде поширюватися на метавсесвіт, залежить від місця інкорпорації компанії-провайдера послуг та місця знаходження користувачів, які отримують доступ до метавсесвіту. Це подібно до сьогоднішніх платформ соціальних мереж та платформ обміну віртуальних активів.

Так, діяльність метавсесвіту, в залежності від особливостей побудови та його функціональності, може охоплюватися положеннями щодо фінансових операцій, брокерської діяльності та діяльності провайдерів послуг віртуальних активів.

Слід зазначити, що в деяких юрисдикціях уже є (Дубай) або розробляються (Південна Корея, Японія) спеціальні положення, що стосуються саме метавсесвітів.

Діяльність провайдерів послуг метавсесвіту також базується на власних політиках та умовах використання, що односторонньо визначають порядок надання послуг, відповідальність, встановлюють порядок вирішення спорів, гарантії надання послуг, дозволену поведінку користувачів та багато іншого. 

Як показує практика, сфери та питання, які ще не врегульовані законодавством, є врегульованими в таких політиках та умовах використання.

Віртуальні активи у метавсесвіті

Інфраструктура метавсесвіту будується з застосуванням віртуальних активів (токенів), які використовуються для придбання цифрового контенту та інших цифрових послуг.

Через те, що віртуальні активи можуть надавати різного роду права своїм власникам, регуляторний підхід не є однозначним та залежить від способу, у який створюються ці віртуальні активи та їх безпосередньої функціональності. 

Так, в залежності від характеристик конкретного віртуального активу, регуляторними органами може бути застосовано законодавство про банківську діяльність, товари, цінні папери або віртуальні активи (за наявності, звісно), що впливає на вимоги до порядку емісії, продажу, зберігання та адміністрування таких віртуальних активів. 

Окремо необхідно виділяти унікальні невзаємозамінні віртуальні активи (NFT), які використовуються для забезпечення доступу до цифрового контенту в метавсесвіті (наприклад, аватару, одягу для аватарів, віртуальних прикрас) та є доказом права власності на такий контент. 

Метавсесвіт: проблеми правового регулювання процесів Метавсесвіт: проблеми правового регулювання процесів

Провайдер послуг метавсесвіту, який емітує або продає NFT, для того, щоб не ввести покупців в оману, має окреслити всі ліцензійні права на використання об’єктів інтелектуальної власності, а також своїми діями не порушувати права інтелектуальної власності інших осіб.

Законодавчий підхід до регулювання NFT також має свої особливості, як і у випадку з взаємозамінними токенами. 

Як правило, для емісії та продажу NFT ліцензія постачальника віртуальних послуг не потрібна, але кожен випадок потрібно аналізувати окремо, в залежності до обраної юрисдикції та функціональності окремого NFT. 

Так, NFT може засвідчувати право власності на дорогоцінні метали або акції компанії. В такому разі, платформі метавсесвіту може бути необхідно отримувати ліцензію (наприклад, на торгівлю дорогоцінними металами або ліцензію інвестиційної компанії) або мати інші додаткові зобов'язання.

Захист персональних даних у метавсесвіті

Метавсесвіт пов’язує користувача з його аватаром (або іншим цифровим зображенням) і, відповідно, усі дані, що стосуються аватара — залишаються пов'язаними з особою, яка за ним стоїть. Такі дані можуть включати інформацію, зібрану за допомогою звичної реєстрації та оплати послуг, а також системні дані, згенеровані під час входу в систему.

Як показує практика, регулятори вважатимуть інформацію, зібрану про діяльність користувача метавсесвіту, персональними даними, на які поширюється дія чинних положень про конфіденційність і захист даних. Відповідно, користувачі повинні мати можливість дати згоду, перш ніж їхні дані в метавсесвіті будуть зібрані та передані для процессингу, як це звично реалізується в додатках або вебсайтах. 

Враховуючи природу метавсесвіту та екстериторіальність багатьох законодавчих актів про конфіденційність і захист даних, провайдерам послуг метавсесвіту доведеться діяти відповідно до приписів законодавства в різних юрисдикціях. Так, регулювання може передбачати застосування окремих правил конфіденційності та захисту даних відповідно до місцезнаходження організації або особи, типу організації або особи (наприклад, медична організація або дитина), типу зібраних даних (наприклад, раса або сексуальна орієнтація) і меті збору даних (наприклад, маркетинг або профайлінг).

Однак, попри звичайну вимогу відповідності нормам законодавства, можуть виникати ситуації, коли права користувачів не можуть бути реалізовані в повному розмірі. 

Наприклад, General Data Protection Regulation (GDPR) надає користувачам «право бути забутим» та «право на виправлення», вимагаючи від провайдерів бути готовими видалити та змінити неточну інформацію про користувачів на їхній запит. Тим не менш, технологія блокчейн щодо NFT є незмінною та зберігає постійний запис про право власності та транзакції, а тому не дозволяє повною мірою реалізувати «право бути забутим» або «право на виправлення» користувачам метавсесвітів.

Метавсесвіт: проблеми правового регулювання процесів Метавсесвіт: проблеми правового регулювання процесів

Також, як і будь-яка інша онлайн-платформа, метавсесвіт вразливий до ризиків безпеки, таких як: витоки даних, хакерські атаки та злами програмного забезпечення. Ці ризики можуть призвести до втрати даних користувачів, шкоди репутації платформи та юридичної відповідальності, тому важливо забезпечити належний захист даних користувачів.

Висновок

Зважаючи на велику кількість інвестицій, постійний ріст користувачів, велику кількість нових проєктів та регуляторних вимог — поточний стан справ вимагає детального розбору кожного проєкта, безпосередньо пов’язаного з віртуальними активами та альтернативною реальністю.

Важливо, щоб проєкти отримували допомогу юристів, які допоможуть зорієнтуватися в складному правовому полі та забезпечити дотримання чинних нормативно-правових актів.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

У Львові відбудеться Science & Tech Fest OL

Ольга Топольська 1 годину тому

AI & Wine Networking — виклики та можливості

Ольга Топольська 17 травня 2024 16:29

Як просувати канал через Telegram Ads та зменшити вартість підписника на 41%: кейс MOYO та Netpeak

Владислав Миронович 17 травня 2024 13:00

Як компетенції ERP-консультанта здатні вплинути на перебіг проєкту

Віталій Курдюмов 17 травня 2024 11:00

X оголошує про значні оновлення спільнот: що зміниться для користувачів

Вікторія Рудзінська 17 травня 2024 07:06