Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Захист баз даних від парсингу: право особливого роду

Анастасія Юшина
Анастасія Юшина Cтарша юристка практики Інтелектуальної власності, Технологій та Захисту даних PwC Legal в Україні
17 квітня 2023 5 хвилин читання

З 1 січня 2023 року набула чинності нова редакція Закону України «Про авторське право і суміжні права», яким надано правовий захист новим об'єктам, що наділяє правовласників правом особливого роду на деякі ІТ-продукти. Розповім про це далі докладніше. 

Так, з 1 січня 2023 року запроваджено надання правової охорони неоригінальним базам даних (право особливого роду). Це право надає правовласникам додатковий інструмент для захисту баз даних від парсингу: право особливого роду надає правовласникам можливість протидіяти вилученню та/або повторному використанню повного вмісту бази даних або її значної частини. Необхідно взяти до уваги, що таке право застосовується до тих баз даних, умови створення яких відповідають вимогам Закону.

В чому полягає відмінність захисту неоригінальних баз даних?

В залежності від відповідності бази даних критерію оригінальності (а саме наявності творчого результату діяльності), база даних може бути:

  • оригінальною (тобто, визнаватись об'єктом авторського права);
  • неоригінальною (є об'єктом права особливого роду).

Відповідно, відрізняється обсяг та зміст прав і строк правової охорони баз даних. 

Особливістю захисту оригінальної бази даних є те, що правова охорона не охоплює жодні права на контент  бази даних (твори, дані, інформація тощо, права на які можуть належати іншим особам) та на програмне забезпечення, завдяки якому базу даних створено. Тобто, виробник бази даних не має права забороняти використовувати третім особам контент з його бази даних, якщо права на такий контент належать іншим правовласникам. Правова охорона бази даних поширюється тільки на оригінальний і творчий добір інформації, упорядкування її складових частин, а не її вміст. 

Аналогічно право особливого роду не впливає і не обмежує права третіх осіб на вміст неоригінальної бази даних. Водночас є свої нюанси. 

Якщо при створенні складових бази даних її виробник здійснив значний якісний або кількісний внесок в отримання, перевірку чи подання вмісту бази даних, він набуває право особливого роду для протидії вилученню та/або повторному використанню повного вмісту бази даних або її значної частини.

В цьому випадку протягом 15 років з дати створення бази даних або її оприлюднення виробник бази даних може претендувати на захист належної йому бази від повного копіювання її вмісту або копіювання його значної частини. При цьому для реалізації цього права немає необхідності доводити наявність оригінального характеру бази даних чи наявність інших авторських прав на таку базу даних чи її вміст.

Суттєвою умовою виникнення права особливого роду є вимога про здійснення значного якісного або кількісного внеску в отримання, перевірку чи подання вмісту бази даних. Як відповідність цій вимозі буде встановлюватись на практиці — покаже час, адже оцінювати, наскільки значним був такий внесок, необхідно буде в кожному окремому випадку. 

Строк дії права особливого роду на неоригінальні бази даних

За загальним правилом, строк правової охорони майнових прав на оригінальні бази даних становить життя автора та 70 років після його смерті, в той час як строк правової охорони права особливого роду на неоригінальні бази даних становить 15 років з дати її створення. 

Строк права особливого роду на неоригінальні бази даних може відліковуватись або від дати створення бази даних, або від дати її оприлюднення і становить 15 років. Таким чином, якщо, наприклад,  створити базу даних і на п'ятнадцятому році її оприлюднити, строк дії особливого роду продовжується ще на 15 років (тобто, становитиме 30 років від дати її створення). 

Крім того, виробник бази даних має право здійснити істотну зміну вмісту бази даних у кількісному чи якісному вимірі. Зокрема це стосується будь-яких істотних змін, що випливають із накопичення доповнень, вилучень або послідовних змін, які дозволяють зробити висновок, що йдеться про суттєвий, визначений якісно і кількісно внесок. В такому випадку право особливого роду виникає вже на змінену базу даних і охороняється протягом окремого нового 15-річного строку. 

Оскільки право особливого роду на неоригінальні бази даних не є тотожним майновому авторському праву на оригінальну базу даних, ці права мають різний строк правової охорони та зміст, що дуже важливо враховувати також під час створення, обліку, продажу або придбання таких нематеріальних активів. 

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як просувати канал через Telegram Ads та зменшити вартість підписника на 41%: кейс MOYO та Netpeak

Владислав Миронович 17 травня 2024 13:00

Як компетенції ERP-консультанта здатні вплинути на перебіг проєкту

Віталій Курдюмов 17 травня 2024 11:00

X оголошує про значні оновлення спільнот: що зміниться для користувачів

Вікторія Рудзінська 17 травня 2024 07:06

Бути чи не бути: чи варто блогеру ставати ФОП?

Inna Sharova 16 травня 2024 18:15

Шлях до інклюзивності: як зробити email-розсилки доступними

Дмитро Кудренко 16 травня 2024 15:00