Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Поточний стан справ на криптовалютному ринку: крипта повертається у 2021 рік?

Павло Осадчук
Павло Осадчук Digital-журналіст із досвідом роботи у Web3- і криптокомпаніях
17 березня 2024 6 хвилин читання

Крипта знову в грі? Дедалі більше ознак ностальгічно повертають індустрію до атмосфери 2021 року, який запам’ятався своїм ажіотажем і приголомшливим ринком. Та що змінилося цього разу? 

Із настанням 2024 року не було жодного дня, коли б увага до ринку бодай трохи згасала. Поки користувачі продовжували шукати нові проєкти для інвестицій, світ захопили яскраві заголовки про біткоїн та ефір, зухвалий оптимізм яких стає дедалі виразнішим.  

Багатьом із нас це принесло відчуття 2021 року — золотої доби криптовалют, коли NFT вважали майбутнім, а про криптовалюту дізналися навіть наші прабатьки. 

Що змінилося за останні три роки і що зміниться найближчим часом? Про це — у статті.

Пам’ятаєте крипту? Це вона зараз!

Немає нічого екстраординарного у зміні трендів із плином часу. Та 2021 рік все ж зміг здивувати світ, так само, як і 2024-й. 

Ми всі пам’ятаємо, як NFT підняли ринок криптовалют на запаморочливі висоти. Що важливо: у 2021 році ця технологічна новинка не сприймалася лише як золота антилопа — у ній бачили велику користь для всіх можливих сфер життя, зсув парадигми сприйняття прав на володіння.

Тісний взаємозв’язок між технологіями та фінансами завжди був відмінною рисою криптовалют, і 2024 рік не став винятком. 

У 2024 році на зміну NFT прийшли модульні блокчейни та масштабування мереж за рахунок «ланцюжків» другого рівня. У той час як нові токени таких проєктів заполонили ринок, про цю тенденцію свідчить і зростання кількості розробників топ-200 Web3-екосистем. Фактично такими темпами цим мережам вдалося випередити Ethereum та Bitcoin Network.

Місячна кількість активних розробників у топ-200 Web3-екосистем. Джерело: Electric Capital Місячна кількість активних розробників у топ-200 Web3-екосистем. Джерело: Electric Capital

Цілком ймовірно, що інвестори залишилися зацікавлені у технологічному підґрунті (навіть більше, ніж у токеноміці). Так, левова частка топ-50 криптовалют на ринку є наріжним каменем інноваційних екосистем. Зокрема, одна з висхідних зірок 2023 року — Celestia (TIA) — зазнала інвестиційного успіху завдяки саме своїй модульній структурі мережі. 

Інша ж — Near Protocol (NEAR) — привертає увагу cross-chain рішеннями та масштабуванням. Серед прикладів останнього — інтеграція проєкту з біржею WhiteBIT, яка подарувала користувачам можливість безкоштовно виводити USDT та USDS, а також торгувати фʼючерсами токена HOT — важливого елемента екосистеми NEAR у Telegram Open Network (NOT). 

Впровадження чи децентралізація?

Адепти криптовалют випробовували ґрунт для їхнього використання на міжнародних ринках понад десяти років. Раніше це закінчувалося відмовами або упередженістю з боку індустрії традиційних фінансів. 

Крок за кроком децентралізовані валюти перетворювалися на рівноправний аналог фіату. Минули роки, і тепер ми можемо не тільки купувати за криптовалюту всі можливі товари, але й спокійно інвестувати у біткоїн за допомогою затверджених обмінних фондів — ETF. 

З огляду на це, приклад вищезгаданого токена HOT стає більш показовим, оскільки він дозволяє здійснювати реальні фіатні транзакції на блокчейні, сигналізуючи про попит до обʼєднання традиційних і децентралізованих грошей. 

Таким чином, можна підсумувати зміну підходів до інвестування, розробки токенів та їх розповсюдження на ринку. Але початкова мета досягнення максимальної децентралізації все ще залишається головною для прихильників криптовалюти. 

Мемкоїни та їхня головна мета

Саме мемкоїни уособлюють новий підхід до інвестування в криптовалюти.  

Уперше з'явившись під час криптоістерії 2021 року, ці активи, натхненні мемами, міцно вкоренилися у спільноті. До цього дня вони продовжують вирізнятися як токени, що в основному керовані спільнотою. Це пояснює, чому, незважаючи на сумнівну токеноміку, мемкоїни продовжують утримувати міцні позиції на ринку. 

Якщо у 2021 році левова частка ажіотажу припадала на дві провідні криптовалюти – Біткоїном та Ефіром, а також NFT, то у 2024 році одними з лідерів ринку, безсумнівно, стали мемкоїни. 

Так, нещодавно відомий підприємець Ілон Маск навіть повідомив, що в найближчому майбутньому автомобілі Tesla можна буде придбати за мемкоїни DOGE. Ця заява одразу підняла ціну монети на 10% впродовж декількох годин. 

Та авангард нового крипторинку не лише безглузді активи, як може здатися на перший. В останні роки важливості набула криптоосвіченість користувачів. Такі настрої торкнулися не лише спільноти інвесторів, але й поширилися на осіб, досить далеких від криптовалют. Про це свідчить опитування Study.com за 2022 рік, яке стверджує, що близько двох третин американських батьків (!) та студентів коледжів, які знаються на криптовалютах, вважають, що цю дисципліну слід викладати у навчальних закладах як обов'язкову. 

Але який стосунок мають мемокоїни до суспільної освіти? Ми вже досліджували цю тему і прийшли до неочікуваного висновку: мемкоїни відіграють важливу освітню роль. 

Простіше кажучи, стрімке зростання популярності таких чудернацьких монет заохочує більше користувачів у криптопоростір, створюючи безпрограшну ситуацію: спільнота розширюється, новачки дізнаються про крипту в розважальній формі, а загальний рівень обізнаності про криптовалюту зростає, наближаючи її впровадження. Оце так хитрість!

І останнє, але не менш важливе 

Яким би просунутим не став крипторинок від часів попереднього бичачого тренду, у ньому досі зустрічаються FOMO, FUD та інші вершники небезпечного інвестування. Тому будьте обережні та ніколи не забувайте про послідовність і холодний розрахунок при торгівлі. 

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Стратегії укладання договорів: ключові принципи та ефективні підходи

Іван Бєдний 1 годину тому

Шлях Польщі до європейських грантів: лайфхаки та рекомендації для України

Світлана Бовшовська 4 години тому

Як штучний інтелект трансформує лікування захворювань очей

Владислав Миронович 24 травня 2024 17:57

Support day: як інженеру стати ближчим до продукту

Владислав Миронович 24 травня 2024 17:00

Продаж товару на умовах післяплати: чи потрібно застосовувати ПРРО/РРО?

Дарина Ціва 24 травня 2024 15:00