Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Кастомізація ERP-системи: потрібна чи ні?

Віталій Курдюмов
Віталій Курдюмов СBDO Clarity Ukraine
16 квітня 2024 5 хвилин читання

Що таке кастомізація в ERP-системі? Це зміна вбудованих функцій і можливостей програмного забезпечення або створення нових властивостей. У цьому сенсі щодо ERP-систем є дві досить поширені теорії. 

  • Одна каже про те, що краще не робити кастомізації, бо це додаткові витрати, це, можливо, повторення неідеальних вимог певних користувачів, і надалі ці додаткові новостворені функції потрібно підтримувати, переносити з однієї версії ERP-системи до іншої. Словом, ліпше підлаштувати свої вимоги під стандартні можливості системи, це буде дешевше і правильніше, бо систему створювали професіонали і вона містить найкращі практики. 
  • Інша стверджує, що найкраща ERP-система має бути конструктором з потужними можливостями створення будь-якої нової функціональності. Мовляв, краще самої компанії ніхто не знає, як мають бути побудовані її бізнес-процеси, тому треба надати їй максимальні можливості з кастомізації.

Звісно, кожна теорія має свою логіку. Але подивімося, як ця тема виглядає у реальному житті та зачепимо практичну складову.

Кастомізація ERP-систем у реальному житті

Реальне життя доводить, що навіть у компаній з відносно простими вимогами й нескладними процесами можна знайти індивідуальні риси, які можуть потребувати кастомізації ERP-системи. Це може бути специфічна друкована форма чи звіт або інтеграція з іншими системами чи сервісами, якими користується компанія.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Справедливо також і твердження, що компанії, які спрямовані на створення конкурентної переваги, мають власне бачення побудови того або іншого бізнес-процесу у своїй компанії, і це також потребує можливостей мати змогу кастомізувати стандартні сценарії налаштувань ERP-системи.

З іншого боку, занадто прості системи з невеликим переліком можливих налаштувань, потребують фактично побудови певного переліку елементів бізнес-процесів з нуля, що виглядає як інвестиції у розробку того, що, напевно, можна було б отримати просто за ліцензійну плату.

Отже, точно можна погодитися з деякими аспектами від кожної з наведених вище вимог.

  • Чудово, якщо в ERP-системі є багато базових сценаріїв реалізації бізнес-процесів, які потребують тільки налаштування.
  • Водночас класно, коли система має такий інструментарій кастомізацій, який дозволяє досить просто створити нові функції та елементи. І ці нові розробки можна легко перенести на нові версії базової платформи.

Гарним прикладом збалансованої ERP-системи є Microsoft Dynamics 365 Business Central. У базовій платформі є набір усіх потрібних модулів для побудови ключових процесів компанії: фінансовий облік і звітність, фінансова консолідація для групи компаній, ланцюжок постачань (закупівля, склад, продажі), виробництво, облік і білінг по проєктах, функції казначейства і бюджетування. 

Приклад кастомізації на підприємстві

У одного нашого замовника стояло завдання не тільки адаптувати Business Central під галузеву специфіку та підхід до обліку, а ще й автоматизувати певні бізнес-процеси, щоб вивільнити персонал та оптимізувати використання ліцензій ERP-системи.

Так, наприклад, було реалізовано завдання для кадрової служби у компанії. Ідея була в тому, щоб надати усім співробітникам компанії можливість погоджувати відпустку та надавати зворотний зв’язок за один клік.

Весь кадровий облік ведеться у Business Central. Співробітнику не потрібно мати туди доступ. Достатньо заповнити форму на відпустку у Microsoft Forms. Затверджувачу в Microsoft Outlook приходить автоматично згенерований лист із запитом відпустки від співробітника. Після її погодження кадровою службою, у Business Central автоматично створюється наказ про відпустку, а співробітник отримує листа зі сповіщенням щодо погодження чи не погодження йому відпустки. Основні налаштування цього процесу відбувалися за допомогою low code у додатку Microsoft Power Automate. 

Коротка післямова

Наприкінці хочу зауважити, що у будь-якому разі до кастомізації потрібно підходити відповідально. Іноді створення додаткової функціональності є очевидною, але завжди варто отримати професійну пораду від досвідчених архітекторів ERP-системи.

Трапляються випадки, коли недосвідчені аналітики можуть порекомендувати створення «нового велосипеда», якщо не надто добре орієнтуються у розмаїтті стандартних функцій. Схожою проблемою може бути випадок, коли команда, що впроваджує нову ERP-систему, погоджується робити кастомізації там, де варто показати та пояснити, як можна побудувати процес у межах стандартних можливостей, таким чином уникнувши витрат на розробку.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як бізнес-спільноти сприяють розвитку вашого нетворку

Максим Олійник 2 липня 2024 11:35

Бренд, побудований на провокації та сексуалізації: історія Playboy

Артем Беседа 27 червня 2024 17:41

Як я провела Ukrainian Blockchain Week 2024

Владислав Миронович 27 червня 2024 10:00

Що таке DRaaS-рішення і чим воно корисне для бізнесів

Maris Sperga 26 червня 2024 11:36

Розвиток блогу та зважена рекламна стратегія: як компенсувати вплив сезонності на трафік

Наталія Раскопа 24 червня 2024 11:00