Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Business Central та Odoo: погляд на дві популярні ERP-системи

Віталій Курдюмов
Віталій Курдюмов СBDO Clarity Ukraine
26 грудня 2023 10 хвилин читання

Багато українських бізнесів на етапі вибору ERP-системи для впровадження аналізують найбільш популярні рішення як щодо вартості, так і щодо наявності фахівців і успішних прикладів впровадження. В Україні зазвичай розглядають такі рішення: міжнародні SAP Business One, Odoo, Microsoft Dynamics 365 Business Central, та місцевий IT.enterprise. При цьому я сподіваюся, що BAS уже ніхто не розглядає як ERP для впровадження, адже кінцевим бенефіціаром цього рішення є російські власники.

У цьому матеріалі ми порівняємо Business Central та Odoo.

Платформа Business Central створювалася з урахуванням потреб малих і середніх підприємств, хоча її масштабованість робить її чудовим рішенням і для великого бізнесу. Попередні назви системи — Dynamics NAV та Navision. Історія системи почалася у 1983 році. За різними джерелами, кількість організацій, що користується цим рішенням, становить від 200 до 300 тис. З них більш ніж 30 тис. працюють у хмарній версії, і ця цифра зростає приблизно на 500 компаній щомісяця.

Odoo має цікаву історію походження, яка відрізняє її від багатьох інших ERP-платформ. Це рішення, раніше відоме як OpenERP та TinyERP, розпочало своє становлення у 2005 році як проєкт із відкритим вихідним кодом, що пропонував доступну альтернативу в ERP-ландшафті, що легко кастомізується. З роками проєкт перетворився на повноцінне рішення, зберігаючи при цьому відкритий вихідний код та зручність створення надбудов. Це робить його привабливим вибором для компаній, для яких важливим є доступ до ядра і які готові долучатися до розроблення і створення власних рішень. За різними джерелами, кількість компаній, що користуються Odoo, становить приблизно 20 тис.

Зважаючи на те, що компанія зможе очікувати від базового постачання рішення, BusinessCentral і Odoo доволі схожі. Основні модулі покривають потреби управління фінансами (з урахуванням обліку групи компаній і консолідації), управління ланцюжком постачань, проєктним обліком. Дещо більший функціонал запропонує Business Central у плануванні виробництва, а саме планування виробничих потужностей. Але слід сприймати обидві системи також через призму доступу додаткового функціоналу у вигляді рішень, створених партнерською мережею. Для кожної з систем їх створено тисячі.

Порівняння Business Central та Odoo за ключовими показниками

Наведемо перелік основних аспектів, які має сенс проаналізувати для отримання зваженої картини порівняння двох рішень. 

Користувацький інтерфейс

Business Central використовує орієнтований на користувача підхід у своєму дизайні, що приводить до візуально цілісного та інтуїтивно організованого інтерфейсу, який буде знайомим користувачам продуктів Microsoft. Підвищення ефективності робочого процесу та зменшення когнітивного навантаження. 

Усе це сприяє покращенню користувацького досвіду, адже пропонується проста взаємодія для виконання повсякденних завдань.

Odoo також пишається зручним для користувача інтерфейсом з інтуїтивно зрозумілими елементами дизайну. Наприклад, використовує легко впізнавані іконки та чітку ієрархію у структурі меню, що допомагає користувачам швидко знаходити потрібні функції. 

Певну перевагу може надати Business Central з функцією інтелектуального пошуку (What To Do?), що дозволяє користувачу знаходити фактично будь-які дані за вільного набору введених літер. Крім того, від весни 2024 року анонсований вихід функції Chat with Copilot, який є асистентом на базі AI (в стилі ChatGPT) і спрямований на формування відповідей на будь-які запитання користувачів Business Central.

Легкість адаптації

Завдяки Business Central процес адаптації до системи відбувається за допомогою деталізованих освітніх ресурсів Microsoft, які містять відеоуроки, поширені запитання та інструкції для користувачів. Цей структурований навчальний шлях забезпечує новачкам поступовий набір знань, полегшуючи їхнє знайомство із труднощами системи. Це актуально для компаній, що прагнуть впроваджувати систему самостійно. 

Впровадженню Odoo значною мірою сприяє його велика спільнота, де доступні численні форуми, блоги та вікі. Хоча це пропонує безліч точок зору і реальних рішень, це може потребувати більш проактивного підходу від нових користувачів. Вам потрібно буде активно шукати інформацію, яка може бути розпорошена на різних платформах, що ускладнює процес навчання.

Гнучкість та кастомізація

Інструменти кастомізації Business Central є досить широкими для більшості компаній. Завдяки вбудованим опціям для налаштування функціональних можливостей та елементів інтерфейсу компанії можуть пристосувати BC до своїх конкретних операційних потреб. Багато налаштувань доступні навіть для тих, хто має обмежені технічні навички. Якщо ж з’являється потреба у розробленні нових функцій, то Business Central надає розробникам можливість для створення так званих Extensions, новостворених модулів, які взаємодіють з ядром системи і в результаті компанія отримує новий, до того неіснуючій функціонал. Розробка ведеться у середовищі Visual Studio Code, де присутні бібліотеки AL, власної мови Business Central.

Також потрібно зауважити, що дедалі більше додаткових сценаріїв щодо розширення можливостей системи з’являється у взаємодії Business Central з Microsoft Power Platform.

Odoo — це майданчик для кастомізації, що пропонує платформу з відкритим вихідним кодом, яка може бути модифікована в своїй основі. Однак цей широкий потенціал кастомізації часто потребує вищого рівня технічної підготовки. Якщо ваша організація має спеціалізовані потреби або має у штаті ІТ-спеціалістів, Odoo пропонує майже безмежне поле для розроблення власних рішень. Розробляють систему на мовах програмування Java Script та Python.

Фінансові інвестиції

Однією з особливостей Business Central є передбачувана модель ціноутворення на основі підписки. Це дозволяє ефективніше планувати бюджет, оскільки компанії можуть передбачити свої щомісячні або річні витрати, не турбуючись про неочікувані платежі. Така прозорість ціноутворення сприяє чіткому бюджетуванню та контролю проєкту впровадження. 

Odoo починається з моделі freemium, яка може здатися економічно вигідною на перший погляд. Однак, коли ваші потреби зростатимуть і ви обирете додаткові модулі, ці витрати можуть експонентно зрости. Тому те, що починається як бюджетне рішення, може перетворитися на більш дороге у міру масштабування вашого бізнесу.

Екосистема та мережа підтримки

Прихованою перлиною у пропозиції Business Central є можливість безперешкодної інтеграції з іншими продуктами Microsoft. Ця інтеграція виходить за межі простого обміну даними і забезпечує гармонійний робочий процес між різними платформами, як-от Microsoft 365, Power Platfrom, Azure та іншими застосунками Dynamics 365. Для тих, хто вже працює у всесвіті Microsoft, це може значно спростити різні бізнес-процеси.

Спільнота Odoo є одним із найпотужніших активів, багатим на учасників та сторонні розширення. Однак їй може бракувати однорідності професійної підтримки, яку можна знайти в екосистемі Business Central, що є більш структурованою завдяки участі Microsoft.

Безпека даних та регуляторна відповідність

Безпека — один із наріжних каменів Business Central, підкріплений багаторічною репутацією корпорації Microsoft у галузі корпоративного програмного забезпечення. 

Вона відповідає широкому спектру галузевих стандартів і правил, від шифрування даних до сертифікатів відповідності, гарантуючи додатковий рівень безпеки для підприємств, які турбуються про цілісність даних.

Хоча Odoo також серйозно ставиться до безпеки, маючи вбудовані засоби захисту та відповідність GDPR, його сфера застосування може бути не такою широкою, як у Business Central.

Організації, які вимагають дотримання безлічі нормативних актів, можуть вважати можливості Business Central вирішальним чинником.

Business Central чи Odoo?

Business Central вирізняється своїми широкими можливостями, а також надійною і звичною екосистемою Microsoft, що робить її чудовим вибором для тих, хто вже працює в середовищі Microsoft. Odoo, завдяки гнучкості та масштабованості з відкритим вихідним кодом, пропонує альтернативу, що надає нелімітований простір для експериментів.

Роздумуючи над вибором, прийміть до уваги комплекс чинників: це користувацький досвід, сукупна вартість володіння, безпека даних, план розвитку продукту від постачальника. 

Пам’ятайте, що ідеальний вибір має відповідати вашим конкретним бізнес-потребам і стратегії розвитку компанії. 

Останній, але дуже вирішальний аспект у виборі рішення може полягати в тому, чи вважаєте ви надійним і досвідченим того партнера, який буде допомагати вам у впровадженні тієї чи іншої системи. Адже, якою б ефективною не була технологія, допомогти зробити перші важливі кроки із впровадження досить складно без надійного партнера.


Завдячуємо у підготовці матеріалу нашому партнеру — Шеннон Мюлінс з ABC Consulting Group.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як блокчейн змінює майбутнє ШІ: огляд від Coinbase

Владислав Гринів 18 годин тому

Як запобігти вигоранню на роботі: поради для підтримки внутрішнього балансу та ментального здоров’я

Віталій Курдюмов 21 годину тому

Офіційний іспит Meta Blueprint: що це таке, навіщо і як скласти

Maksym Senchenko 16 квітня 2024 17:00

Найважливіші криптоподії місяця: на що варто звернути увагу в квітні

Павло Осадчук 16 квітня 2024 15:45

Власний сайт, просування у соцмережах та якісне обслуговування: як залучити нових клієнтів для малого бізнесу

Даніелла Шихабутдінова 16 квітня 2024 14:15