Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Гранти для українського IT-бізнесу: на що можна отримати гроші та якими програмами скористатися?

Світлана Олєйнікова
Світлана Олєйнікова Експертка зі стратегічного фандрейзингу, засновниця першої екосистеми з фандрейзингу Synergy Universe
13 квітня 2023 7 хвилин читання

Уряд України у червні 2022-го анонсував підтримку IT-сектору та стартапів у галузі високих технологій: можна отримати від 750 тис. до 3,5 млн грн. Основний акцент Український фонд стартапів зараз робить на допомогу сфері miltech. Проте міжнародні грантові фонди навіть під час війни цікавляться й іншими напрямами української IT-галузі. Розповім, на що українські айтівці можуть отримати безповоротну фінансову допомогу від іноземних донорів та якими програмами скористатися.

Які фінансові можливості є для українських ІТ-стартапів на міжнародному рівні?

Є кілька варіантів фінансування. Один із них — іноземні грантові фонди. Важливим критерієм відбору стартапу для фінансування є рівень TRL (Technology Readiness Level) — готовність технології до впровадження.

Загалом таких рівнів 9:

  • TRL1. Рівень ідеї — є прагнення зробити щось нове, але ще немає чіткого плану чи концепції.
  • TRL2. Рівень досліджень — початок дослідження ідеї та її можливостей.
  • TRL3. Рівень доказу принципу — доведення того, що ідея працює на рівні теорії та може дати бажані результати.
  • TRL4. Рівень прототипу — створення першого прототипу ідеї.
  • TRL5. Рівень демонстрації — демонстрація роботи прототипу та його можливостей.
  • TRL6. Рівень повної демонстрації — демонстрація роботи прототипу за реальних умов.
  • TRL7. Рівень системної інтеграції — інтеграція ідеї до системи, що вже існує.
  • TRL8. Рівень комерціалізації — готовність до виробництва та маркетингу ідеї.
  • TRL9. Рівень застосування у широкому масштабі — ідея успішна, широко застосовується та стає стандартом в індустрії.

Раніше фінансування від міжнародних донорів могли отримати стартапи і з TRL1 — на рівні просто ідеї. Проте зараз підтримують переважно компанії з TRL не нижче 6, коли вже можна продемонструвати технологію, прототип, traction.

Якщо стартап ще не досяг такого рівня, можна і потрібно шукати інші можливості для розвитку. Наприклад, підсвітити у грантовій заявці інше позиціювання з більш вираженим ухилом у культуру чи креативність (IT-сфера — це частина культурних та креативних індустрій) — саме це зараз активно підтримують такі програми, як House of Europe, Digital Europe, Creative Europe.

Ще варіант — міжнародні венчурні фонди, які вкладають активи у перспективні інноваційні компанії — технологічні стартапи. У таких фондів високий градус ризику, але вони можуть отримати й великий прибуток, якщо проєкт буде успішним. Тому венчурні інвестори зацікавлені допомагати стартапу розвиватися, адже це єдина можливість повернути гроші та заробити.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Перед тим як інвестувати, венчурні фонди оцінюють traction стартапу — позитивну бізнес-динаміку. Саме цей показник допомагає донору зрозуміти, чи успішно розвивається проєкт і який у нього потенціал. Він може вимірюватися у будь-яких метриках — виторг, кількість замовлень, аудиторія, кількість клієнтів. Який саме компанія має показувати traction, залежить від стадії стартапу та вимог конкретних донорів.

На що ІТ-стартапам дають гранти?

IT-компанії можуть отримати фінансування на все, що входить до категорії так званих SMART MONEY. Це може бути навчання та консультації національних чи міжнародних експертів з налагодження бізнес-процесів, розроблення стратегії розвитку, бізнес-плану, продажу, маркетингу.

Також можна отримати ресурси на створення прототипу та його тестування, дослідження конкурентів, тестування цільової аудиторії та ринку тощо.

Які напрями IT-стартапів зараз цікавлять донорів і як підвищити шанси на отримання гранту?

Сфера культурних та креативних індустрій залишається в фокусі міжнародних донорів. Щодо напрямів, то гранти активно виділяють на високомаржинальні стартапи – блокчейн, медтех, фінтех. Тобто все, що дозволяє впроваджувати та використовувати інноваційні технології для покращення якості життя, безпеки даних, автоматизації різноманітних послуг тощо.

Ще один напрям, який потужно підтримують міжнародні донори – соціальне підприємництво, коли продукт приносить користь, може розв'язувати соціальні проблеми та задовольняти потреби суспільства. Тож розвивайте у своєму стартапі соціальну складову, щоб привернути більше уваги іноземних фондів до проєкту.

Також для підвищення шансів на отримання гранту рекомендую залучати більше партнерів до розробки стартапу. Наприклад, щоб підтвердити потреби ринку, об'єднуватися з науковими інститутами які проводять дослідження і ці результати використовувати в заявці на грант.

Ще один поширений варіант — пітчити свій проєкт великим «гравцям ринку», щоб отримати персональний грант. Наприклад, Google через свій фонд підтримки України у 2022 році виділив понад $5 млн для 58 українських стартапів. Ще один спосіб залучити інвестиції – брати участь у хакатонах від корпорацій, де можна запропонувати ефективне рішення й отримати фінансову та інтелектуальну підтримку. Нова Пошта, Київстар, UNIT.City проводили такі заходи у форматі мозкового штурму, щоб підтримати кращі стартапи.

Відкриті грантові програми для українських IT-компаній

Програма «Цифрова Європа» — грантові програми за напрямами: високопродуктивний комп'ютинг; штучний інтелект, дані та хмарні послуги; цифрові навички; використання цифрових технологій в економіці та суспільстві. Бюджет — 1,1 млрд євро.

Гранти на цифровий розвиток підприємств від ЄС — програма із загальним фондом в понад 7 млрд євро створена для розвитку передових цифрових навичок і цифровізації підприємств. На високопродуктивний комп'ютинг виділяється 2,2 млрд євро, штучний інтелект, дані та хмарні послуги — 2,1 млрд євро, на використання цифрових технологій в економіці та суспільстві — 1,1 млрд євро, на передові цифрові навички — 580 млн євро.

Конкурс «Інноваційні лабораторії» — програма для широкого спектра організацій, зокрема приватних та державних установ, IT-компаній та стартапів, аудіовізуальних, культурних та креативних організацій. Загальний бюджет конкурсу — 5 438 131 євро.

Програма від фонду SEIER — данський інвестиційний фонд Ларса Сеєра Крістенсена, Seier Capital A/S попри війну планує інвестувати €10 млн у блокчейн-стартапи в Україні.

Грант від USAID на безперервність та відновлення бізнесу — у межах програми буде надано 50 грантів на загальну суму 36 млн грн для українських малих та середніх бізнесів, які працюють у секторах інформаційних технологій, інжинірингу, виробництва та послуг, а також креативних індустрій.

Коротка післямова

Як буде будуватися технологічна екосистема в Україні, звісно, залежить від ситуації з воєнними діями. Проте зараз IT-компанії активно розвиваються, і міжнародні донори готові у цьому допомагати. Головне — скористатися можливостями, які наразі відкриті.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Інтерв’ю з Сергієм Леськом, IT-директором OKKO

Олександр Тартачний 43 хвилини тому

Олександр Яценко: Час будувати великі компанії з красивим українським прапором та написом Made in Ukraine

Сергій Коноплицький 1 годину тому

Топ-5 помилок біздева на міжнародній конференції

Maksym Boronenko 13 годин тому

У Києві відбудеться конференція «Навігатори інновацій. Змінюй правила гри»

Ольга Топольська 17 годин тому

Ринок Перської затоки для українського ІТ: що потрібно знати

Анатолій Моткін 3 липня 2024 05:53