Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Чорний день для ваших гаманців чи для репутації брендів? Говоримо про феномен чорної п’ятниці

Маргарита Мясоєдова
Маргарита Мясоєдова Creative writer
5 грудня 2023 5 хвилин читання

Наймістичніший день року, коли гроші з картки таємничо зникають, але розслідувати ці зникнення не беруться навіть детективи. Це чорна п’ятниця, день найбільших знижок, 24 листопада. Як це працює? Нумо розбиратися.

Чому ми купуємо на чорну п’ятницю?

Нами керує FOMO (Fear of missing out) або страх проґавити вигідну пропозицію. І компанії використовують наш страх на повну. Працює все дуже просто:

  • cтворити ексклюзивність пропозиції;
  • додати штучний дефіцит (залишилося лише 2-3 товари);
  • встановити часові обмеження.

Бінго! Тепер страх впустити вигоду змусить нас швидше клацати на кнопку «Придбати» та вкотре звіряти CVV на звороті картки. 

Три маркетингові стратегії, які працюють у чорні дні 

Існує три головні стратегії продажів на період чорної п'ятниці. Розповім про них докладніше.

Пропозиція години або deal of the hour

Підписуйтеся на наші соцмережі

Тут головним чинником є обмеження у часі. Адже значно приємніше одягати светра й думати, що ти щасливець, який придбай його набагато дешевше, бо вчасно зазирнув на сайт. Фішка стратегії — яскравий годинник, який відраховує хвилини до закінчення пропозиції. Він впадає в око з перших секунд і натякає якомога швидше робити вибір.

Серед українських брендів таку пропозицію у своєму маркетингу активно використовує EVA. Вони пішли далі та запровадили кілька таких пропозицій на добу. Таким чином користувачі з будь-яким графіком життя встигли б зробити свою покупку.

Колесо фортуни

Гейміфікація по праву посідає своє місце серед маркетингових трендів у e-commerce. Бо залучає покупця стати частиною процесу й відчути, що він не просто споглядач, а й активний учасник. Це класно збільшує конверсію й допомагає отримати більше контактів покупця, які потім можна використовувати для комунікації. 

Помітила таку стратегію у «Книгарня Є». Заходиш на сайт у пошуках книжкових новинок, а тебе вітає колесо зі знижками. Крутнеш раз — і виграєш непогану таку знижку. Впустити її та закрити віконце не підіймається рука. І все за стандартом: вказуєш пошту, отримуєш листа з промокодом та йдеш обирати книжки. Ну хіба можна піти без покупки, якщо маєш виграшний промокод?

Купуєш два, а отримуєш три

Ця стратегія заїжджена, як різдвяні гноми з jysk, але ж працює. ;) Адже ми мріємо отримати щось безоплатно і втрачаємо голову, коли розуміємо, що подарунковий товар вже майже у кишені. Тому й купуємо іноді зовсім непотрібні речі, адже усвідомлення того, що ви заплатили лише за дві речі, а отримали три, просто неоціненне.

Пригадаєте бренди, які цьогоріч використовували цю стратегію? Мені на думку спали Kiko Milano, до прикладу.

Як минула чорна п’ятниця у світі?

У світі шалені знижки викликали неабиякий ажіотаж. За даними Adobe Analytics, покупці around the world витратили $70,9 млрд. Чимала сума, еге ж? А найбільш популярними категоріями покупок є побутова електроніка та подарунки. Різдво ж на носі. :)

Дедалі частіше користувачі роблять покупки зі своїх смартфонів, ніж з десктопів. А от замість швидкої доставки користувачі обирали звичайний тариф. Це, мабуть, ще один шанс зекономити. 

Що по чорній п’ятниці та українському бізнесу?

Український бізнес чорна п’ятниця точно не оминула. І тут у кожної компанії був власний підхід. До прикладу, більшість відомих магазинів вирішили проводити не лише один день знижок, а цілий тиждень, а то й майже місяць.

Період розпродажів у EVA тривав з 9 до 26 листопада, на «Розетці» — з 20 до 26 листопада, у «Епіцентрі» з 18 до 26 листопада, а у Comfy — з 20 до 26 листопада.

За даними «Розетки», найбільший попит серед покупців цього року мали корм для котів, одяг та взуття, гель для душу та чай.

Усі магазини обіцяли просто скажені знижки. А от чи справдилися очікування — only the Lord knows. Хоча бачила у стрічці в ТіkТоk багацько відео про те, що деякі українські магазини грішили штучним накрученням цін напередодні, аби потім ефектно їх зменшити. Така собі чорна плямка на репутації.

То зізнавайтеся, чи піддалися на маркетингові гачки цього року? Особисто мене пограбували з моєї згоди у книжковому. Але закладаюся, ці покупки планувала давно.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Кейс Moyo: як збільшити видимість застосунку вдвічі за три місяці та отримати перші позиції у сторах

Сергій Коноплицький 5 годин тому

9 помилок під час просування застосунку

Сергій Коноплицький 3 липня 2024 15:40

Як побудувати бренд спортсмена: п'ять кроків wow-маркетингу

Єлизавета Нечет 2 липня 2024 17:43

Як бізнес-спільноти сприяють розвитку вашого нетворку

Максим Олійник 2 липня 2024 11:35

Бренд, побудований на провокації та сексуалізації: історія Playboy

Артем Беседа 27 червня 2024 17:41