Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Що робити, якщо дитина цілодобово сидить у смартфоні? Перетворіть манію у прибуткову спеціальність

1 грудня 2023 7 хвилин читання

«Моя дитина цілими днями сидить у телефоні, її більше що не цікавить. Що робити?» — це одне з найпопулярніших батьківських запитань. Смартфон дійсно відіграє надзвичайно важливу роль у житті кожного дорослого українця. Деякі з них перевіряють нові повідомлення у соцмережах по сто разів щодня. 

Для дітей смартфон також є невіддільною частиною їхнього життя. Настільки невіддільною, що інколи він стає важливішим за базові потреби людини у їжі та сні. Це велика проблема для сучасного суспільства, але з нею можна боротися. 

Що робити, якщо дитина цілодобово сидить у смартфоні? Перетворіть манію у прибуткову спеціальність зображення 1 Що робити, якщо дитина цілодобово сидить у смартфоні?

Залежність від смартфону у дітей: проблема усього світу

У 2017 році американські вчені завершили масштабний аналіз досліджень, де оцінювали рівень залежності дітей 8-12 років від смартфонів. В ньому вчені використали медичні програми, якими визначають наявність психічних та фізіологічних залежностей. Вони проаналізували понад 40 000 реципієнтів та визначили, що 23,3% дітей мали серйозну залежність від смартфонів.

Аналітику ускладнює той факт, що на сьогодні не існує міжнародно затверджених механізмів оцінки залежності від смартфона. Також ще немає досліджень, які аналізують довгостроковий вплив смартфона на психіку дитини. 

Надмірне використання смартфонів — це ризик, але все ж не варто сприймати їх як абсолютне зло, адже сьогодні це обов’язковий елемент соціалізації. 

Чотири кроки, щоб зменшити ризики залежності дитини від смартфону

Викладачі GoITeens працюють з дітьми від 7 до 17 років і добре знають, наскільки сильно телефон впливає на життя дитини. Проте щоб зберегти гарні стосунки з сином чи донькою та при цьому зменшити шкідливий вплив смартфона на свідомість, ми рекомендуємо наступне.

Крок 1. Обмежити час користування

Згідно з дослідженням SellCell, 42% дітей проводять перед екраном смартфона більш ніж 30 годин в тиждень. Це понад 4 години щодня без вихідних. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

При цьому дослідники стверджують, що навіть для дорослих рекомендована тривалість використання смартфона в день не повинна перевищувати 2 години. Для дітей вона має бути ще меншою. 

Американські педіатри рекомендують обмежити використання смартфона школярами молодших класів однією годиною в день. А дітям до п’яти років бажано або взагалі не давати телефон, або обмежитися 15 хвилинами щодня.

Контролювати обмеження в автоматичному режимі можна за допомогою застосунку Family Link. 

Крок 2. Обмежити доступний контент та соцмережі

Вікові обмеження на ігри та програми існують не просто так. Якщо мобільна гра має рейтинг 12+, то її не варто встановлювати першокласнику. І навіть мова не про елементи насилля або інший неприйнятний контент, а про загальне навантаження на мозок. Надто інтенсивні мобільні ігри погано впливають на увагу та зосередженість школярів.

Особливо варто контролювати використання ними соцмереж. Онлайн-спілкування — це добре, але воно не повинно замінювати реальне. Крім того, при користуванні соцмережами дітям ОБОВ'ЯЗКОВО треба пояснити хоч мінімальний набір правил з інтернет безпеки та розповісти про можливі загрози спілкування з незнайомими людьми. Та в тому числі як себе поводити з «тролями» та фейками. Нагадаємо, що реєструватися у Facebook, Instagram, TikTok та інших соціальних мережах можна тільки з 13 років.

Крок 3. Гарантувати різноманітне та цікаве дозвілля

Смартфон — це найдоступніша розвага для дитини. Щоб зменшити час, проведений перед екраном, потрібно забезпечити достатню кількість альтернативних варіантів цікавого дозвілля.

Це можуть бути гуртки, спортивні секції, клуби за інтересами, мистецькі та музичні студії тощо. В середньому, діти, що мають різноманітне дозвілля, приділяють у 2-3 рази менше уваги розвагам у смартфоні. 

Важливо! Цілком нормально, якщо дитина відвідує курси чи гуртки місяць-два, а потім кидає їх. У віці 7-10 років вона шукає діяльність, якою їй подобається займатись найбільше. 

Завдання батьків — запропонувати максимально широкий вибір можливих гуртків та секцій. Старайтесь не обмежувати варіанти. Інколи дітям подобаються заняття, про які б ви ніколи не подумали. 

Запропонувати вибір — це основна відповідальність батьків. Адже діти не знають, чим взагалі можна займатися, тому й обирають смартфон як найдоступніший вид дозвілля. 

Крок 4. Перетворити смартфон в інструмент для навчання

Смартфон служить не тільки для ігор та комунікації з друзями, це ще й потужний інструмент для навчання. 

Американська агенція Lynda проводила масштабне дослідження ефективності мобільного навчання і дійшла висновків, що використання смартфона підвищує швидкість засвоєння інформації на 45%. 

Мобільне навчання настільки ефективне завдяки цілому ряду факторів:

  • Мікронавчання. Більшість застосунків та мобільних навчальних програм використовують короткі уроки та відео на 3-7 хвилин, що розкривають одну навчальну тему. 
  • Гейміфікація. Навчання відбувається в ігровому форматі, практичні завдання нагадують квести, а за їх виконання гравець отримує очки досвіду та підвищення рівня — все як в мобільних чи комп'ютерних іграх. 
  • Сповіщення та нагадування. Мобільні застосунки вчасно нагадують про заняття, тому їх ефективність залишається високою.
  • Рейтинги та змагання. Найчастіше в мобільних навчальних застосунках є загальний рейтинг гравців, які змагаються між собою. Це мотивує молоду людину робити більше завдань, щоб отримати більше очок рейтингу.

Мобільне навчання чудово підходить для вивчення іноземних мов, математичних дисциплін, програмування, фізики, біології та ще цілого ряду дисциплін.

Але можна піти ще далі й запропонувати дитині стати не просто пасивним споживачем мобільного контенту, а його творцем. Для прикладу, навчитися створювати ігри та мобільні застосунки самостійно. 

Наприклад, на Курсі з розробки комп’ютерних ігор від GoITeens. Формально школяр залишається в ігровому середовищі серед однодумців, які також полюбляють ігри. Проте він з задоволенням вивчає ігрові рушії, логіку та левел-дизайн, технології та інструменти програмування, прокачує навички спілкування, роботи в команді, планування та керування часом. 

Навіть як дозвілля це вже набагато краще, ніж просто ігри або перегляд відео в телефоні. А в перспективі це може стати основою престижної та прибуткової професії. Навіть Junior-розробник з досвідом до року отримує в середньому $800.

Коротка післямова

Бажання грати в мобільні ігри — це нормально для школяра. Це чудова емоційна розрядка та один зі способів соціалізації. Так, ризики є, адже надмірне захоплення мобільники іграми та соцмережами дійсно мають ознаки манії та можуть негативно впливати на психіку дитини. 

Але з іншого боку, якщо правильно контролювати мобільну активність школяра та дати йому достатньо можливостей дозвілля та розвитку, то любов до ігор цілком може перетворитися у захоплення програмуванням та геймдевом у майбутньому. Справа за вами. 

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Як розставляти пріоритети: матриця Ейзенхауера

Сніжана Лепко 17 березня 2025 08:36

Зірки не брешуть, але іноді підморгують: астрономія vs астрологія

Олеся Руденко 33 хвилини тому

Як новий автоматизований онбординг підвищує продуктивність новачків в IdeaSoft

Юлія Коваленко 19 годин тому

Як ШІ допомагає адаптувати бізнес до різних країн: автоматична локалізація, персоналізація та аналітика

Юлія Венцковська 15 березня 2025 13:18

Мікроінфлюенсери: як співпраця з невеликими блогерами підвищує довіру до бренду

Олександр Христич 16 годин тому