Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Apply to survive: гайд з пошуку роботи в IT у 2023 році

Юлія Кескін
Юлія Кескін Founder та CEO VeryBusy Recruiting
26 вересня 2023 9 хвилин читання

Постковідний період трансформації бізнесів, погіршення макроекономічної ситуації у світі та війна в Україні — три найважливіші чинники, які за останні 12 місяців суттєво вплинули на український IT-ринок. Наслідок цих змін коротко можна сформулювати як «ринок кандидатів значною мірою перетворився на ринок роботодавців», коли на одну відкриту [інжиніринг] вакансію маємо 24 кандидати (дані Djinni за травень 2023 року), а загальна кількість відкритих вакансій у порівнянні з січнем 2022-го зменшилася вдвічі. На тлі великої кількості активних спеціалістів на ринку праці зросли й вимоги компаній від потенційних кандидатів, а вишенькою на торті стало збільшення тривалості наймання: компанії не поспішають з оферами, маючи можливість обирати найкращих з найкращих.

Тож картина для тих, хто наважився або вимушений через скорочення шукати роботу, вимальовується не дуже приваблива. У цій статті ми розберемо комплексну стратегію пошуку роботи, яка допоможе вам знайти компанію мрії, навіть на такому незговірливому ринку.

Спочатку застосовуємо загальний підхід

Ці кроки є базовими для кожного кандидата, проте часто про них забувають або їм приділяють недостатньо уваги. Побудуйте свою стратегію пошуку на такій основі:

  • Оберіть власний інструмент для відстежування прогресу і результатів пошуку: Google Spreadsheet, Trello або Notion — найголовнішим критерієм має виступати зручність збереження і візуалізації інформації.
  • Підготуйте ваше CV і додаткову інформацію для зацікавлених рекрутерів: загальне інтро про себе, яке ви зможете використовувати також як основу для супроводжувальних листів, SWOT-аналіз себе як професіонала, посилання на job-борди і Telegram-канали для відстежування вакансій. Ви здивуєтесь, як підготовча робота може зекономити вам час при активному пошуку.
  • Підпишіться на розсилки вакансій, цей крок зекономить час на пошук відкритих позицій вручну: Djinni, PeopleFirst Club дайджест і Happy Monday у топі рекомендацій.

Пошук роботи у Linkedin

Якщо ви ще не використовуєте цю платформу для пошуку роботи, у мене для вас погані новини: результативною буде тільки комплексна стратегія пошуку, в якій Linkedin відіграє велику роль. Тож розберімось, що конкретно ви можете зробити, щоб збільшити кількість відкритих комунікацій з компаніями. 

  • Функціональність Open to work. Якщо ви відкриті до нових кар’єрних можливостей, розкажіть про це рекрутерам. Вказуючи посади, в яких ви зацікавлені (доступний тільки вибір із випадного списку варіантів) і дату потенційного старту, ви збільшите шанси бути знайденими рекрутерами, оскільки нещодавно LinkedIn додав можливість таргетованого пошуку за цими критеріями.

    Наступним кроком можна вказати бажаний формат роботи (офіс / віддалено / гібридна модель) і локацію (місто, країна або навіть частина світу). Важливо: обираючи у фільтр «хто може побачити ваш статус open to work», варто обрати всіх користувачів Linkedin через те, що відсоток компаній, які користуються Linkedin Recruiter на постійній основі і зможуть побачити ваш профіль з відповідним статусом, все ще не дуже високий.
  • Пошук активних вакансій за відповідними тегами у публікаціях. Ймовірно, що ви бачили різні пости з тегами #vacancy, #vacancyalert, #vacancydigest, #hiring, які присвячені відкритим вакансіям. Візьмімо для прикладу тег #вакансія українською, введемо його у пошуковий рядок Linkedin, отримаємо список публікацій, в яких згадується цей тег.

    Відфільтрувати релевантність інформації можна, використовуючи фільтри за датою публікації постів. Наступний крок — надсилаємо запит на доєднання до контактів автору публікації з коротким повідомленням про вашу зацікавленість вакансією. За бажанням можна додатково прокоментувати публікацію (фолоу-апи зайвими не бувають, головне тут дотримуватись професійної етики спілкування і не закидати десятками коментарів, якщо вам не відповідають).
  • Зв’язки вирішують (с). Важко не погодитись із відомою тезою, адже в Linkedin дуже часто все вирішує вчасне повідомлення "правильній" людині. Загальний флоу може виглядати так: ви систематично відбираєте компанії, які насправді вас цікавлять (тобто починаєте не з наявності відкритих вакансій, що відповідають вашій експертизі і поточним кар'єрним цілям, а з загального розуміння компанії, в якій вам цікаво було б працювати), і "конектитесь" з рекрутером (або будь-яким іншим співробітником) цієї компанії.

    Це необов'язково має бути повідомлення із запитом на встановлення контакту, – це може бути коментар під постом людини (особливо, якщо вона активно веде власний Linkedin профіль) або постом на корпоративній сторінці компанії. Не бійтесь проявляти активність, але не очікуйте на моментальні результати, ця стратегія довготривала і вимагає системного підходу.

Процес наймання зсередини

Підписуйтеся на наші соцмережі

Розуміння того, які етапи відбору працівників існують в компаніях, і що відбувається за лаштунками вакансій, допоможе вам бути більш підготовленим до кожного наступного етапу. Наприклад, якщо ви дослідили цінності компанії, специфіку її роботи на ринку та як рекрутери сканують резюме за ключовими словами, то зможете відповідно до цього підкреслити в CV навички, необхідні, щоб отримати офер саме від цього роботодавця. 

Для більшості позицій процес найму складається з таких етапів: 

  • співбесіда з рекрутером;
  • співбесіда з менеджером команди, HR-ом, CEO або техллідом;
  • тестове завдання (якщо передбачено у вакансії);
  • фінальна співбесіда;
  • переговори та підписання оферу.

Співбесіда з рекрутером, або скринінг

Якщо навички у вашому резюме підходять до вимог вакансії та немає жодних застережних факторів, рекрутер запрошує вас на першу співбесіду. Її мета – познайомитися з кандидатом, оцінити його релевантність і навички спілкування, та зрозуміти очікування компанії та пошукача. 

До цієї співбесіди важливо старанно готуватись: навчіться презентувати свій досвід, підготуйте запитання до рекрутера та чітко визначте свої зарплатні очікування. Існує прямий зв’язок між впевненістю кандидата та тим, на скільки оцінить його досвід рекрутер. Пам’ятайте, що і ви теж обираєте компанію, не лише вона – вас.

Якщо співбесіда пройшла добре та ваші очікування співпадають з вимогами роботодавця, рекрутер запросить вас на наступний етап – співбесіду з наймаючим менеджером. Важливо: не соромтесь нагадати про себе, якщо не отримали відповіді від рекрутера. Через велике навантаження може бути легко щось пропустити чи забути відповісти. 

Співбесіда з менеджером з наймання

Готуйте свої запитання про KPI, кар’єрні перспективи та умови роботи, адже на цьому етапі рекрутер познайомить вас із менеджером вашої майбутньої команди. Щоб вдало пройти цей етап, повторіть теорію вашої професії, пригадайте найбільші досягнення/факапи впродовж кар’єри. 

Якщо можливо, ознайомтесь з профілями наймаючих менеджерів у LinkedIn. Хорошим ходом буде запитати в рекрутера, до чого варто готуватись на цій співбесіді. 

Тестове завдання

Пам’ятайте, що виконане тестове має бути гарно оформлене, надіслане вчасно, та виконане саме вами. Як би ми не любили сучасні технології, не просіть AI зробити тестове за вас (якщо цього не передбачає завдання). Роботодавець бажає оцінити саме ваші професійні навички та креативність, інакше найняли б ChatGPT :) 

Якщо тестове вам не під силу, або ви не встигаєте виконати його вчасно, попередьте рекрутера заздалегідь. Та уточніть, коли варто очікувати на фідбек.

Фінальна співбесіда (якщо її передбачає процес наймання)

На цьому етапі наймаючий менеджер обирає з декількох кандидатів, що найкраще впорались на попередніх етапах. Під час інтерв’ю він намагатиметься зрозуміти, чи зможете ви влитись в команду, наскільки ваші цінності співпадають з цінностями компанії. Готуйтесь відповідати на питання про вашу мотивацію, які довгострокові цілі ви перед собою ставите, який ваш стиль роботи в команді.

Найкраща порада для цього етапу – будьте собою :) Виявляйте щире зацікавлення та будьте доброзичливі. 

Job Offer та переговори щодо умов праці

Це етап узгодження бенефітів, ставки зарплатні, очікувань на випробному терміні та інших важливих аспектів. Уважно читайте умови договору, запитуйте рекрутера, якщо деякі питання є незрозумілими, та підписуйте. На цьому етапі пошук роботи завершується, проте професійний ріст виходить на новий рівень!

Замість висновків

Знайти роботу швидко у поточних умовах ринку — задачка із зірочкою, яка вирішується за допомогою комплексного підходу, віри в себе і готовності бігти марафон, а не короткий спринт ˆ-ˆ 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Виклики інтелектуальної власності в епоху ШІ: FAVBET Tech підбила підсумки участі в IT Ukraine GR Conference 2024

Анна Старкова 17 вересня 2024 12:06

Податки в Дія.City у 2024: Roadmap для ІТ-компаній від Kharkiv IT Cluster

Olga Sukhorukova 17 вересня 2024 11:30

Як в українському IT використовують штучний інтелект

Анастасія Ковальова 16 вересня 2024 12:54

Хакатон Solana Radar та безплатні воркшопи з web3 експертами – Solana Hub запрошує блокчейн розробників, підприємців, стартапи та студентів долучатися!

Віталій Новак 14 вересня 2024 09:15

Замість стін — картини: як художниця змінила укриття дитячої лікарні у Харкові

Olga Sukhorukova 12 вересня 2024 11:02