Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Зміни до Конституції очима українського ІТ. Чого бракує Основному закону

Владислав Миронович
Владислав Миронович Журналіст та редактор колонок SPEKA
28 червня 2023 4 хвилин читання

28 червня в Україні відзначають День Конституції. До цієї дати SPEKA попросила представників провідних IT-компаній в Україні поділитися їхніми думками про те, як можна було б покращити Основний закон. 

Українське IT про те, яких змін вони хотіли б до Конституції  Українське IT про те, яких змін вони хотіли б до Конституції 

Що варто було б змінити у Конституції України

Дмитро Вартанян
Дмитро Вартанян
керівний партнер і співзасновник Sigma Software та SID Ventures Partners
  • На мою думку, є декілька варіантів покращення української Конституції. По-перше, можна скоротити кількість депутатів із 450 до двох від кожної області. Так нам буде легше стежити за їхньою діяльністю. 
  • По-друге, треба скасувати заборону подвійного громадянства, адже вона і так не працює. Подвійне громадянство дозволено у багатьох країнах, зокрема у США, Великій Британії, Франції, Швеції, Чехії. Україна від цього матиме лише користь. 
  • Також необхідно полегшити набуття українського громадянства: в Україні це вкрай складна процедура, тоді як увесь світ охоче приймає до себе талановитих та/або забезпечених людей.
Дмитро Лиганов
Дмитро Лиганов
Head of Legal Ukraine, GlobalLogic

Конституція — це, з одного боку, засадничий, з іншого — дуже базовий документ. Вона визначає вектор руху, але не деталізує, як саме дістатись мети і які правила є на цьому шляху. Це роль законів.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Спеціалісти сходяться на думці, що у нас досить хороша, сучасна і вдала Конституція.

Звісно, в Україні є багато викликів, які важливо подолати для підвищення конкурентоспроможності та інвестиційної привабливості економіки. 

Проте немає очевидної прогалини в Конституції, виправивши яку, ми одразу досягнемо позитивних змін.

Жодні зміни до Конституції не є silver bullet самі по собі. І, на мою думку, питання, що постають перед нами сьогодні, лежать не у площині змін до Конституції.

Валентин Яроменко
Валентин Яроменко
CEO в White Sales та Big Sister AI

Мені здається, українській конституції в першу чергу не вистачає виконання, абсолютного забезпечення переваги закону. В нас класна конституція, просто ми не користуємось нею.

Що раніше провідні айтівці говорили про внесення змін до Основного закону: зміни за рік

Раніше SPEKA запитувала засновника та CEO Jooble Романа Прокофʼєва про його бачення Конституції. 

На його думку, принципове питання, на яке треба відповісти до того, як вносити зміни до Основного закону, — це «шоб шо?». Треба сформувати чітку думку щодо болючих питань, зокрема, права на володіння зброєю та нейтрального (або ні) статусу України. 

Роман Прокофʼєв
Роман Прокофʼєв
засновник та CEO Jooble
  • Азійська економіка з європейськими цінностями, де підприємці-громадяни керують своєю державою та інтегровані у міжнародну спільноту.
  • Або якщо про головне: прибрати соціальні обов'язки держави за помірних податків, легалізувати нарешті все, що можна, пропагандувати підприємництво, громадяни самостійно сплачують податки, англійська — друга державна мова.
  • Що робити з нашим сусідом-їбаньком? Легалізувати зброю і видавати її разом із паспортом громадянина. Тоді подивимось, як вони спробують окуповувати наші міста.
Олександр Косован
Олександр Косован
засновник та CEO MacPaw

У 2022 році засновник та CEO MacPaw Олександр Косован також поділився своїми думками: тоді він зазначав, що за допомогою технологій можна зробити пряму демократію динамічною й такою, яка відповідає сучасним викликам.

Наприклад, якщо люди на хвилі популізму зробили неправильний вибір і вибрали чиновника, який не виконує обіцянок чи став учасником корупційного скандалу, то чому вся країна має чекати, поки закінчиться його чотирирічний термін при владі? Динамічний рейтинг може допомогти швидше відсторонити таку людину від влади.

За допомогою технологій люди можуть спілкуватися й давати оцінку чиновникам, за яких вони голосували, і, на мій погляд, це одна з ключових змін, які варто внести до Конституції та розвивати. Тільки так країна може стати ефективною та відповідати викликам сучасності. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Інтерв'ю з Сергієм Леськом, IT-директором OKKO

Олександр Тартачний 25 хвилин тому

Топ-5 помилок біздева на міжнародній конференції

Maksym Boronenko 12 годин тому

У Києві відбудеться конференція «Навігатори інновацій. Змінюй правила гри»

Ольга Топольська 17 годин тому

Ринок Перської затоки для українського ІТ: що потрібно знати

Анатолій Моткін 3 липня 2024 05:53

25 липня стартує масштабна конференція TechFin Expert Summit 2024

Ольга Топольська 2 липня 2024 16:25