Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Якби Конституцію писали айтівці. CEO Jooble Роман Прокоф'єв про те, чи потрібні Україні зміни до Основного закону

Роман Прокоф'єв
Роман Прокоф'єв Співзасновник та CEO Jooble
27 червня 2022 6 хвилин читання

28 червня в Україні відзначають День Конституції. До цієї дати SPEKA попросила провідних IT-підприємців висловити думки про те, як можна було б покращити Основний закон країни. На заклик відгукнувся співзасновник та CEO глобального сервісу пошуку роботи Jooble Роман Прокоф'єв.

Змінити Конституцію? Легко. Тільки дозвольте поставити улюблене запитання Jooble «Шоб шо?» (навмисно вимовляється з довгим шиплячим ш).

Конституція — це головний документ держави, який відображає її основні принципи управління, цінності, права та обов'язки. Але є те, що передує Конституції — «Яку державу ми хочемо побудувати?». У бізнес-світі це називається візією, на державному рівні — «Яка наша національна ідея?».

Відповідь на це запитання є квінтесенцією Конституції. Саме від неї має будуватися цей документ. Спробуймо пояснити на прикладах. Я не намагаюся дати відповідь, яку державу ми хочемо побудувати, цю відповідь може дати тільки народ України, я лише хочу пофантазувати, як має змінюватися Конституція залежно від національної ідеї.

Якою може бути візія України

«Європейська держава»

Якщо спростити до побутового рівня, ми хочемо жити так само гарно, як живе Європа. Щоб безкоштовна освіта і медицина, щоб я міг вільно висловлювати власну думку і мене ніхто б за це не карав, щоб мене поважали і я поважав.

Наша Конституція максимально наближена саме до цієї ідеї. У нас чітко написано, що ми соціальна держава, що гідність і честь — найвищі цінності. Правок у самій Конституції буде небагато. Змінити статтю, де сказано, що шлюб може укладати тільки жінка і чоловік, там, де йдеться про захист материнства додати, і про захист батьківства, декриміналізувати вживання наркотиків, легалізувати проституцію — і вже майже Німеччина.

Та, на жаль, не все так просто. Бо коли ми почнемо писати інші закони, спираючись на головний документ держави, то зіткнемося з, м'яко кажучи, неприємними наслідками «європейської держави», про які ми не любимо думати. Податки.

Хто з вас подає податкову декларацію щороку? У Німеччині, якщо ти раптом забув це зробити, штраф 20 тис. євро

Вам дорого сплачувати податок на прибуток фізичних осіб у розмірі 18%? У більшості європейських країн, на які ми хочемо рівнятися, він становить від 40% до 70%. Ви можете собі уявити, що, скільки б ви не заробляли, половину ви маєте віддавати державі? От тільки не треба закочувати очі і казати «ну, якщо я буду розуміти за що». Не треба плутати наслідок із причиною.

І тоді так, з такими податками у нашої держави буде ресурс, щоб забезпечити гарну медицину, освіту, пристойні пенсії та інші соціальні блага, задекларовані у нашій Конституції.

«Азійський тигр»

Можливо, я вас здивую, та попередня національна ідея європейської держави не про економічне зростання. За минулі 20 років жодна європейська країна не зростала більш ніж на 5% щороку.  Серед лідерів зростання Китай, Гонконг, Підвенна Корея, Тайвань, Індонезія — так звані азійські тигри. 

Хочемо економічного зростання? Вибачте, тоді треба змінювати першу статтю Конституції і викреслювати звідти слово «соціальна». І далі за текстом прибирати величезну частину соціальних зобов'язань, що бере на себе держава.

Ви можете собі уявити країну без пенсій? Але саме так живе Китай та Індонезія, де перелік людей, які отримують пенсію, вкрай обмежений. У багатьох інших країнах Азії пенсія становить приблизно $50 на місяць і при цьому ще є різні умови для їі отримання. Бо складно одночасно вкладати у розвиток економіки і при цьому підтримувати високий рівень життя усіх своїх громадян.

«Воєнний нейтралітет»

Сьогодні ми чуємо розмови, що Україна допускає варіант бути позаблоковою державою. От Швейцарія ж може жити без НАТО, і нічого, останні 400 років жодної війни, а чому б ні?

Тоді ми розуміємо, що у Конституції має бути прописана обов'язкова військова служба як для чоловіків, так і для жінок. Звичайно, дозвіл на зброю кожному громадянину. Тоді за один день ми можемо зібрати до ЗСУ 20 млн людей.

«Громадяни керують країною»

Звучить трохи ідеалістично, та і в такому випадку є пропозиція змінити Конституцію: зобов'язати кожного громадянина самостійно заповнювати податкову декларацію і сплачувати податки. 

Зараз для більшості українців сплата податків відбувається непомітно, бо це робить працедавець. Ось ви отримуєте щомісяця розрахунковий лист, де бачите податки, які за вас сплатила компанія. Та насправді це ж не вона сплатила, роботодавець лише узяв на себе функцію податкового агента, а гроші ваші, ви їх заробили.

А тепер уявіть, що всі гроші приходять вам на рахунок, а наприкінці року ви маєте заповнити декларацію і перерахувати всі свої податки державі. Ви вже отримали ці гроші, ви відчували, що вони ваші, а тепер треба заплатити державі за її послуги. Відчуваєте різницю?

Згадайте, які вимогливі ви до комерційних компаній, яким сплачуєте гроші. Ви вимагаєте до себе уваги і першокласного сервісу, тому що ви їм платите. Уявіть, як би змінилася держава, якщо б ви були такі ж вимогливі до її сервісів?

«Україна — нація підприємців»

Конституція з одного слова — «Створюй».

«ІТ-нація»

Обов'язкове викладання програмування та технічних дисциплін з дитячого садка, англійська — друга державна мова.

«Відродимо Радянський Союз»

За руським кораблем, негайно!

Яку ідею обрав би я? 

Азійська економіка з європейськими цінностями, де підприємці-громадяни керують своєю державою та інтегровані у міжнародну спільноту.

Або якщо про головне: прибрати соціальні обов'язки держави за помірних податків, легалізувати нарешті все, що можна, пропагандувати підприємництво, громадяни самостійно сплачують податки, англійська — друга державна мова.

Що робити з нашим сусідом-їбаньком? Легалізувати зброю і видавати її разом із паспортом громадянина. Тоді подивимось, як вони спробують окуповувати наші міста.

Слава Конституції.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
1
Прокоментувати
Цікавий погляд, багато в чому згоден на всі сто, багато де хочеться сказати «так, але ж». Проте, на реалізацію багатьох змін ми зараз отримуємо фантастичний шанс. Звісно після перемоги. Буде піздєц тяжко, але це шанс, котрий ми можливо чекали 400 років.
Інші матеріали

Трильйон на оборону, Україна на Web Summit, останній політ королеви. Ранкова SPEKA

Юлія Даниленко 15 вересня 2022 10:21

Jooble інвестувала $1 млн в український стартап JayJay, який вчить жителів Індонезії диджитал-професій

Ірина Маринюк 14 вересня 2022 17:21

Jooble шукає співзасновників для внутрішніх стартапів компанії: хто може податися і як це зробити

Роман Судольський 30 серпня 2022 12:21

Якби Конституцію України писали айтівці. Що змінив би в Основному законі засновник та CEO MacPaw Олександр Косован

Роман Судольський 28 червня 2022 13:00

Ранкова SPEKA: Jooble, Tesla, Twitter, а також безкоштовні квитки для українців та платні SIM-картки для росіян

Роман Судольський 22 червня 2022 08:15