Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як змінюється навчання IT-початківців. Інтерв'ю з керівником центру розвитку талантів SoftServe

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
24 жовтня 2022 12 хвилин читання

Андрій Переймибіда вже 17 років займається пошуком та навчанням айтівців. Ми поговорили з ним про те, як обрати напрям для роботи, скільки триватиме навчання, як пройти стажування та виділитися серед інших кандидатів. А також які soft skills працівника справді потрібні компанії та про зворотний бік популярності IT. 

Розкажіть про себе та про центр 

Я керівник центру розвитку талантів компанії SoftServe. Ми маємо великий навчальний підрозділ, який називається «SoftServe Університет», і центр розвитку талантів — одна з його структур. Ми працюємо з тими, хто шукає свою першу роботу в IT. Моє основне завдання — знайти ці таланти, а якщо їх немає, підготувати до першої посади у нашій компанії.

Навчальний підрозділ створений ще у 2005 році, тобто йому вже 17 років. Ми були чи не першими, хто створив навчальний підрозділ при ІТ-компанії. 

Андрій Переймибіда — керівник центру розвитку талантів компанії SoftServe Андрій Переймибіда — керівник центру розвитку талантів компанії SoftServe

 

Чому компанія вирішила це зробити? 

Усе просто — нам потрібні талановиті фахівці. Їх простіше підготувати, якщо мати власний підрозділ, завдання якого — адаптувати навички людей до потреб компанії. Відтоді ми змінювали  підходи в роботі, зважаючи на  зміни на ринку. За останні роки ми поглибили співпрацю компанії з університетами. Наша мета у цій співпраці — так звана дуальна освіта. 

Співпраця нашої та інших IT-компаній з вишами дає свої плоди. Якість знань учасників програм дуже підвищилася. Якщо раніше ми запускали курси, які мали ліквідувати прогалини між знаннями в університеті і вимогами бізнесу, то тепер ми пропонуємо повноцінні стажування.

Це означає, що і вимоги до кандидатів підвищуються, ми шукаємо найкращих, працюємо з ними та даємо їм проявити себе. Ми любимо робити соціальні проєкти, і це гарна нагода для стажистів випробувати свої навички. 

А якщо людина не навчалась у виші або закінчила його не за цим фахом, чи є у неї шанси стажуватися у вас? 

Так, рівень знань кандидатів зріс, але є інший бік медалі: кількість охочих, як це тепер модно говорити, увійти в ІТ дуже зросла. Тому крім стажування, яке пропонуємо для підготовлених людей, ми маємо кілька варіантів для тих, хто ще не має знань, але хотів би розвиватись у цій галузі.

Наступного місяця ми стартуємо з великою ініціативою «Повна програма» — це комплексна підготовка з низкою підпрограм із тестами після закінчення та завершеною підготовкою. Поки що про неї немає інформації на сайті, але це перші довгострокові курси від нас. Програма покриватиме кілька технічних напрямів і триватиме дев'ять місяців. За цей час людина отримає ґрунтовну підготовку та підтримку на всьому шляху від початку аж до першого місця роботи.

Також ми маємо інші продукти залежно від рівня підготовки: основи різних мов програмування (Java, C#, Python), основи вебпрограмування, курси практичного програмування чи тестування (марафони), основи DevOps тощо. Повний перелік курсів на нашому сайті. Натепер для українців є 15 платних курсів та 39 безкоштовних рішень. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Як відбувається стажування? 

Стажування триває три місяці. Це командна робота над соціальним проєктом та розроблення типових продуктів. 

Наведу кілька прикладів. Раніше ми робили проєкт для львівського лялькового театру. Ми створили застосунок, завдяки якому у приміщенні театру можна слухати виставу іншими мовами: звукорежисер транслює на застосунок треки та звукові доріжки іншими мовами, наприклад, французькою. До нас навіть приїжджав посол Франції, який вирішив познайомитись із компанією, яка розробила таку ініціативу.

Інший приклад — платформа ePlast для пластунського товариства. Там є інформація про доступні події товариства, модерація новин тощо. Проєкт доволі довгий і складний, тому на ньому тренується багато стажистів.

 Стажист у офісі компанії  Стажист у офісі компанії

Які мінімальні вимоги ставить компанія? Що потрібно знати/вміти, щоб претендувати на стажування?    

Напевно, вони не унікальні. Технічні вимоги залежать від напряму, на який подається претендент. Компанія покриває всі основні напрями у мовах програмування та фреймворках. Це і frontend, і backend, і DevOps, і тестування. До технічних вимог додається знання англійської мови, хоча б середнього рівня. Тепер із цим, до речі, простіше. За час існування академії рівень англійської у кандидатів підвищився. Вона для нас важлива — без англійської в IT не обійтись. Ще одна наша вимога — соціально-комунікативні навички, або soft skills. 

Що саме ви вкладаєте у це поняття?

Нам важливо, щоб людина могла проявити себе. Щоб під час проєкту показала вміння працювати у команді, доводити почате до кінця, відповідати за обіцянки, швидко вчитися та вміти презентувати результати своєї роботи.

Скільки людей ви залучаєте на такі проєкти і скільки з них потім отримують роботу у SoftServe?

Стандартна метрика, якою ми користуємось і визначаємо ефективність нашого навчання, — працевлаштувати у нас 70% випускників. Цей рік не є показовим, але у 2021-у ми мали гарні результати: найняли понад 1300 випускників наших навчальних програм. Не всі з них з України, але більшість точно звідси.

Поговоримо про світчерів. Як вони можуть конкурентно себе проявити на тлі тих, хто вже має технічну освіту?     

Ми давно помітили, що більшість людей приходить до нас без профільної освіти. Торік приблизно 50%, які заходили до нас на початкові вакансії, були світчерами. Тобто кожен другий не має профільної освіти. Хоча до світчерів ми зараховуємо і тих кандидатів, які взагалі не мають вищої освіти або закінчили профільний виш, але давно не працювали за фахом. 

Згадана «Повна програма» орієнтована на світчерів. Якщо для стажистів ми пропонуємо безоплатні програми, то для світчерів також і платні рішення.

Наша схема приблизно така: якщо ти далекий до фіналу та очікувань бізнесу, то тобі потрібно інвестувати у свою освіту. Що ближче ти до цілі, то більше ми тебе заохочуємо і ти отримуєш безкоштовні рішення (стажування), а далі, потенційно, і роботу. 

Проте навіть у платних програмах ми резервуємо 20% місць для соціального ліфта. Можна податися на соціальні місця й отримати таку саму послугу, за яку інші платять. Кожен шостий світчер у нас навчається безоплатно.

Вони не гірші, але їм важче стартувати, бо їхній шлях довший. Вони програють студентам, які навчалися 4-6 років системно, у знаннях.  Але цей шлях можна скоротити. Якщо конденсувати необхідні знання і сконцентруватися на них, то їхнє засвоєння триватиме 9-10 місяців. Але це залежить від мотивації, можливостей і часу. Це і визначає, чи зможе людина переходити з курсу на курс із запропонованою швидкістю. 

Є багато онлайн-платформ для навчання. Є іноземні Coursera та Udemy чи інші. І чудові українські платформи, такі як Prometeus. Незабаром ми там запускаємо курс з Ruby. Наші фахівці розробили навчальні матеріали, а Prometeus менеджерив його створення.

Чи могли б ви окреслити дорожню мапу для людини, яка претендує на роботу в IT? Які є обов'язкові етапи, щоб вийти на рівень готового до роботи фахівця?     

Не буду претендувати на універсальні відповіді, але спробую окреслити два маршрути — для тестувальника та Java-розробника. 

Вважається, що для тестувальника найменший поріг входження. Нібито потрібно найменше знань, щоб стартувати в IT. Це правда, але наполовину, бо охочих стартувати з позиції тестувальника дуже багато і конкурс високий. Ми зупиняємо набір на тестерів, якщо у нас понад 10 людей на місце.

 Шлях для обраних таким чином може бути досить швидким  — 2-3 місяці для входження на початкову позицію. Але це не означає, що до цього часу можна не вчитися. Щоб стати обраним серед 10  претендентів, потрібно витратити багато часу на самонавчання. Потрібно мати навички роботи з базами даних, розуміти алгоритми, знати основи веброзроблення, розуміння коду тощо. Знання англійської мови також не виникає за один день. 

Хоча так, шлях для тестувальника найкоротший. Якщо йдеться  про Java-розробника, та й будь-якого девелопера, то процес буде довшим. Потрібно почати з основ самої мови програмування. Також необхідно розуміти основи вебпрограмування та мережевих технологій, баз даних, хмарних середовищ та інше. На все піде приблизно пів року дуже інтенсивної роботи. Тоді можна подаватися на наше стажування, на яке відбирають за результатами тестів (конкурс — 3-6 людей на місце). Подолавши конкурс і пройшовши стажування, можна претендувати на повноцінне працевлаштування. 

Звісно, це не повний шлях. Але загалом на тестувальника можна потрапити за 2-3 місяці, якщо мати хорошу базу, то для девелопера це 8-9 місяців. 

Зараз дійсно дуже багато людей претендують на вакансії/стажування без досвіду? Що може допомогти потенційному кандидату виділитися серед інших? 

Це комплекс характеристик, які будуть вирішальними. Якщо людина потрапила на стажування, то дійсно важливими будуть soft skills. Міряти їх готові усі, а ось навчити таких навичок не готові, зокрема у вишах. Тому ми маємо 2-3 місяці стажування, щоб побачити людину в роботі й зрозуміти, наскільки добре вона працює з іншими. Це ідеальне рішення для нас як для компанії. Виміряти тестом м'які навички можливо, але непросто. Простіше побачити у реальній ситуації.

Щодо тих, хто намагається пройти відбір, то можна почати з банального, але дієвого: не здаватися. У нас є випадки, коли кандидат проходив тестування 3-4 рази, щоб потрапити на курс. Це означає, що між цими спробами людина працювала і докладала зусиль. Важко себе проявити іншим чином, ніж показати технічні знання. Якщо це напрям програмування, то ще можна створити власний Pet-проєкт. Кандидат може випробувати свої ідеї та опублікувати код у репозиторії, показавши там свій теперішній рівень.

Ви говорили, що рівень кандидатів зріс. Які нові виклики це дає вашому центру у найближчому майбутньому? Як будуть змінюватися освіта, вимоги та індустрія загалом? На що варто звернути увагу тим студентам, які за кілька років планують працювати?

Війна вплинула на всіх. Напевно, галузь не росте так швидко, як би хотілося. Але IT-індустрія швидко відновиться, щойно стабілізується ситуація в країні після перемоги. І зараз є час для інвестування у себе. Це означає навчання. Це, напевно, найкраща інвестиція, яку зараз можна зробити. Про те, які технології будуть в тренді, ніхто сказати не може. Однак освіта закладає фундамент для розвитку. Якщо гіпотетичний студент здобуває знання, робить свої проєкти, то це завжди буде хорошим підґрунтям для переходу в нову сферу, яка з'явиться за кілька років. Крім того, 

в IT потрібно одразу прийняти ту обставину, що тут потрібно вчитися постійно. Це нескінченний процес. Не вдасться сказати, що я 20 років тому закінчив університет і можу працювати з отриманими навичками. Тут потрібно не випадати з трендів, тільки тоді можна буде залишатися хоча б на місці. 

Є чимало людей, які хочуть  працювати в IT, але ще не обрали напрям. Що можна порадити їм почитати/подивитись/послухати, щоб зрозуміти, з чим вони матимуть справу? 

Цікаве запитання. Важко радити проходити той чи інший курс. Я думаю, найперше потрібно визначитися із напрямком. Звичайно, спочатку з цим важко, бо не розумієш різниці між ними і що чекає попереду. Тому краще відвідувати різні вебінари, щоб подивитися, як представляють свою роботу айтівці, як розповідають про свій шлях. Подивитися, що вас зацікавить. Якщо цікавить робота з алгоритмами, бізнес-задачами, то це ближче до backend. Якщо ви візуал і любите бачити результат своєї роботи на екрані одразу, то краще обрати frontend. Якщо подобається автоматизовувати операційні системи або хмарні технології, то варто подумати про напрямок DevOps. Напевно, найважче — це обрати початковий напрям. Бо без концентрації результат буде розпорошений і ваші зусилля буде важко зібрати у видимий результат — працевлаштування.      

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Топ-5 помилок біздева на міжнародній конференції

Maksym Boronenko 5 годин тому

У Києві відбудеться конференція «Навігатори інновацій. Змінюй правила гри»

Ольга Топольська 10 годин тому

Ринок Перської затоки для українського ІТ: що потрібно знати

Анатолій Моткін 19 годин тому

25 липня стартує масштабна конференція TechFin Expert Summit 2024

Ольга Топольська 2 липня 2024 16:25

Ukrainian TechComms Days 2024 — унікальна конференція про комунікації в tech-індустрії

Ольга Топольська 1 липня 2024 15:27