Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Чи варто довчатися й пробувати входити в ІТ саме зараз

Олександра Стеценко
Олександра Стеценко Операційний директор в компанії Wezom Academy
29 вересня 2022 7 хвилин читання

Дозвольте відрекомендуватися! Мене звати Олександра Стеценко, я новий операційний директор Wezom Академії. Останнім часом у своїй професійній діяльності я стикаюся з одним протиріччям серед наших студентів та тих, хто тільки думає над стартом навчання в IT. Суть цього протиріччя в тому, що, з одного боку, всі розуміють актуальність IT-професій в сучасному світі, а з іншого — не знають, чого чекати від IT-ринку в теперішніх умовах.

Я спробую відповісти на запитання, чи варто зараз здобувати IT-освіту та розпочинати карʼєру в цій галузі. Чи, можливо, краще залишати все як є щонайменше до перемоги України у війні з росією. І що робити тим, хто розпочав навчання перед війною і не знає, чи продовжувати вчитися. Буде багато інсайдерської інформації, тому приємного читання!

Ситуація на ринку ІТ

Давайте поглянемо, як зараз почувається український IT-сектор. Одразу можу сказати, що ситуація хоч і неоднозначна, проте не критична. Навіть більше, упродовж останніх місяців ми спостерігаємо дедалі більше позитивних зрушень в IT-напрямі. Тож розберемося детальніше!

 • Ринок перегрітий

За даними SPEKA, у 2021 році на українському IT-ринку здійнялася досі небачена хвиля попиту на айтівців. Компанії активно змагалися за кращих із кращих, але водночас готові були брати і новачків, щоб «прокачувати» їхні скіли на власних проєктах та виховувати спеціалістів під себе.

З початком повномасштабної війни все змінилося. У перші місяці більшість вітчизняних бізнесів або повністю зупинилися, або ж значно уповільнили свою роботу. Попит на фахівців скоротився. За прикладом не потрібно ходити далеко. Якщо перед війною на сайті DOU за тиждень зʼявлялося приблизно 2,5 тис. вакансій, то зараз цей показник ледь сягає тисячі.

Невеликий інсайд. Від початку повномасштабного вторгнення ми зупинили проведення офлайн-курсів — академія розташована у Херсоні, котрий перебуває під тимчасовою окупацією майже з перших днів війни. Натепер у нас доступні лише онлайн-курси. Але найголовніше, що нам вдалося зберегти весь штат викладачів. Продовжуємо працювати!

 • Причини перегріву ринку і того, що відбувається

Я можу назвати три найбільш вагомі причини перегріву IT-ринку в Україні:

 • 1
  Ще під час пандемії компанії активно переходили до Remote-режиму. Зараз ця тенденція ще більше зросла. Нові стартапи зʼявляються доволі масово, проте серед вакансій є певний хаос, в якому новачку іноді складно розібратися.
 • 2
  Нова тенденція суттєво розмила кордони — українців почали активніше працевлаштовувати іноземні компанії. Але це актуально для тих, хто достатньою мірою володіє іноземною мовою. Решті складніше.
 • 3
  Зросла кількість аутсорсерів у пошуку роботи. Особливо серед тих, хто вже релокувався чи планує це зробити найближчим часом.

IT-ринок дійсно став більш хаотичним і непередбачуваним. Але це некритично. Головне, що вакансії для айтівців є, зокрема для новачків. Більше того, більшість представників IT-сектору прогнозують зростання галузі вже цього року. 

Співвідношення числа кандидатів і вакансій

Дивлячись на поточну картину поверхово, ви можете дійти висновку, що зараз не найкращий час для початку карʼєри в IT. Але насправді якраз навпаки, і я можу це довести:

 • 1
  Багато зарубіжних та українських IT-шкіл пропонують навчання безкоштовно: ЕРАМ University, Prometheus, Coursera та інші.
 • 2
  Держава дедалі активніше підтримує IT-сектор і запускає спецпрограми: ІТ Generation, «Цифрова освіта» від платформи «Дія» тощо.
 • 3
  Через відтік кадрів з України попит на айтівців всередині країни доволі активно зростає. Насамперед серед компаній, котрим потрібні спеціалісти у штат.

Загалом картина по ринку наступна: кількість претендентів дійсно випереджає чисельність вакансій, проте зростання спостерігається в обох напрямах. І це добре!

Наскільки охоче компанії беруть на роботу Junior-фахівців

Існує популярна, проте помилкова думка, що джуніори (айтівці-початківці) сьогодні нікому не потрібні та що зараз компанії переважно шукають більш досвідчених спеціалістів. Частка істини тут дійсно є, але все навіть близько не так песимістично, як дехто вважає.

Актуальні опитування доводять, що понад 13% українських компаній готові взяти до себе Junior-фахівця. Так, небагато, та все ж…. 

Я не заперечую, що більшість все ж хоче знайти людину з досвідом — Senior-розробника. Таких компаній 77%. Але тут важливо розуміння, що бажання компанії не завжди співпадає з реаліями ринку. Є багато випадків, коли компанія поступово знижує власні вимоги та погоджується найняти новачка, щоб знову ж таки, «підлаштувати» спеціаліста під потреби власного бізнесу.  

Зростає кількість світчерів

Світчер — це людина, котра кардинально змінює професію і починає працювати в абсолютно новій сфері.

Власне, світчерів будо багато і до війни, і це підтверджується значним попитом на IT-курси та навчальні програми серед представників найрізноманітніших професій.

Зараз кількість людей, що вирішили прийти в IT з інших сфер, зростає. Згідно з опитуваннями, лише третина осіб, повʼязаних з IT, вважає, що росту немає. Більша ж частка підтверджує, що він є!

Висновок: Чого чекати на IT-ринку далі?

Зізнаюся, мені б дуже хотілося дати чіткі прогнози і бути впевненою, що вони 100% збудуться. Проте ви самі бачите, як стрімко змінюється ситуація в Україні та світі. Тому зараз я можу чесно говорити лише про ті тенденції, котрі спостерігаю сьогодні:

 • Інтерес до IT-професій відновлюється. Ми маємо суттєвий приріст кількості студентів, в тому числі серед тих, хто розпочав навчання офлайн напередодні війни.
 • Кількість запитів від рекрутерів після 24 лютого різко впала, проте зараз ситуація нормалізується. Перед війною вони надсилали близько 80 000 запитів на контакт на тиждень. З початку війни цифра скоротилася до 30 000, а зараз складає близько 50 000 на тиждень.
 • Компанії більш охоче наймають працівників віддалено. За даними сайту анонімного пошуку IT-вакансій Djinni, сьогодні таких близько 74% серед міжнародних компаній та близько 48% серед українських.

Так, ми ще не наблизилися до передвоєнного рівня і навряд чи досягнемо тих же показників до закінчення військових дій. Проте динаміка очевидно позитивна, і це неможливо ігнорувати. Якщо ж ви просто зараз запитаєте мене, чи варто починати опановувати IT-професію сьогодні, я однозначно відповім «Так!». А довчатися, якщо ви розпочали навчання до війни, треба обовʼязково. Не втрачайте вже здобуті знання та навички! Айтівці потрібні Україні вже зараз, а після перемоги потреба в них стовідсотково стане ще вищою, ніж до війни. Приєднуйтесь!

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Складна зима, ІТ-фриланс, якою буде допомога Україні. Кращі матеріали тижня

Юлія Даниленко 23 години тому

У Мінцифри розповіли, як штучний інтелект допомагає Україні перемагати у війні

Руслан Сорока 4 грудня 2022 17:10

Як працюють ІТ-фрилансери, що треба для збереження талановитих працівників та в чому полягає нова етика українського бізнесу: тиждень у «Спільноті»

Владислав Миронович 4 грудня 2022 17:00

Правила work-life balance: бізнес, медитації та байдарки. Founder та СЕО Unicsoft Олексій Завгородній

Христина Коновалова 3 грудня 2022 11:03

Чому під час війни і атак по енергетичній інфраструктурі варто використовувати електронні документи

Владислав Миронович 2 грудня 2022 18:00