Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Увійти в ІТ і не тільки. Хто такі світчери та як «потрапити до клубу»

Дарина Куденко
Дарина Куденко
7 січня 2022 4 хвилин читання

Ми живемо за часів революції рескілінгу та апскілінгу — перенавчання та підвищення кваліфікації. Диджиталізація та пришвидшення розвитку технологій створюють нові виклики у навчанні. Понад 73% американців та 11,1% європейців вважають себе lifelong learners, тому й посилюється тренд на зміну професій.

SPEKA розповідає, хто такі світчери, чому їх стає дедалі більше та як успішно перейти у галузь своєї мрії. 

Все починається з проблеми

Населення України, за підрахунками Forbes, стабільно зменшується на 47 людей щогодини. ООН прогнозує, що до 2100 року кількість українців у державі скоротиться до 24,4 млн. А отже, економічно активного населення також поменшає. 

За словами академічної лідерки бізнес-школи УКУ Олександри Альхімович, натепер 3,5 млн економічно активних українців працюють за кордоном. А 60-70 тис. випускників шкіл замість подаватися до українських вишів їдуть навчатися у країни Європи, переважно до Польщі, Чехії, Німеччини та Австрії. З них до України повертаються лише 5%. У дослідженні Українського інституту майбутнього кожен п'ятий респондент відповів, що бажає навчатися тільки за кордоном. 

Але трудова міграція не єдиний тренд на українському ринку праці і не єдиний вихід для українців, які хочуть отримувати інші зарплати. Останнім часом на ринку посилюється тенденція до світчингу, коли галузь змінюють уже досвідчені професіонали. 

Хто такі світчери 

Світчери — це люди, які, маючи досвід та знання в одній галузі, вирішують перейти до іншої, більш перспективної.

Згідно з опитуванням Indeed, у США 85% серед тих, хто шукає роботу, налаштовані змінити галузь. Для 97% з них поштовхом стала пандемія: вони отримали більше можливостей перейти в галузі, де більш поширена віддалена робота та вищі зарплати.

На українському ІТ-ринку світчери минулого року заповнювали не менше 20% вакансій. За внутрішніми даними однієї з українських ІТ-компаній, у сектор від початку 2021-го прийшли понад 30 тис. людей, тож за рік у країні найняли не менш ніж 6 тис. світчерів. 

Найпопулярнішими серед світчерів є професії тестувальника, розробника і project manager через нижчий поріг входу: нижчі вимоги до освітнього бекграунду (не обов'язкова вища технічна освіта) та коротші терміни навчання. Наприклад, одна з провідних освітніх компаній GoIT пропонує опанувати навички Frontend-розробника за термін від шести місяців. 

«Класні тестувальники виходять із філологів, тому що вони вміють опрацьовувати великі об'єми інформації, схильні занурюватися в деталі», — розповідає Олександра Альхімович.

Попит перевищує пропозицію

За останні роки попит на IT-професії помітно збільшився. Технічні спеціальності стають дедалі популярнішими, а дефіцит кадрів у галузі посилюється. Ось приклад компанії SoftServe. 

Половина співробітників компанії — люди з неформальною ІТ-освітою або світчери. Натепер у SoftServe 50% співробітників із формальною IT-освітою, решта — світчери або з неформальною.

«При виборі людини на роботу нам важливі правильні знання та правильні навички, а не на те, де їх джерело», — наголошує директор центру розвитку талантів у SoftServe Андрій Переймибіда.

Поради для світчера. Як звернути на себе увагу рекрутера і не завалити співбесіду

 • 1
  Переконайтеся, що вам справді подобається те, що збираєтеся робити. Дійсно свідоме рішення — запорука успіху в обраній галузі.
 • 2
  Коли пишете резюме, не варто лити воду. Структуруйте написане. 
 • 3
  Побудуйте персональну кар'єрну стратегію. Це допоможе зрозуміти, як досягти цілей.
 • 4
  Будьте готові, що співбесіду (або принаймні її частину) можуть проводити англійською. Особливо якщо ви плануєте увійти в ІТ.
 • 5
  Будьте готові виконати тестове завдання.
 • 6
  І наостанок дивна, але важлива порада: якщо інтерв'ю проходить в онлайн-форматі, не забудьте увімкнути вебкамеру. Це правило цифрового етикету і гостра проблема для ІТ-рекрутерів та HR.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Чи варто довчатися й пробувати входити в ІТ саме зараз

Олександра Стеценко 29 вересня 2022 15:37

Дистанційка вже не в моді: яку віддалену роботу та зарплати пропонують в Україні

Євген Муджирі 12 вересня 2022 18:19

Робота у маркетингу, рекламі та PR: де шукати, скільки платять, чи беруть без досвіду

Євген Муджирі 22 серпня 2022 10:52

Де можна найбільше заробити в Україні: експерти склали рейтинг регіонів

Євген Муджирі 18 серпня 2022 10:05

Шукати роботу в IT стало важче: статистика ринку праці під час війни

Євген Муджирі 16 серпня 2022 16:06