Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як та чим Ізраїль оборонявся від іранських ракет та «Шахедів» та чи справді збили 99% цілей

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
15 квітня 2024 6 хвилин читання

У ніч на 14 квітня Іран атакував територію Ізраїлю кількома сотнями ударних дронів, а також крилатими та балістичними ракетами. За допомогою власного ППО, а також за підтримки союзників державі вдалося відбитися з мінімальними втратами. У матеріалі розповідаємо, як була побудована система протиповітряної оборони, її ефективність та у чому її відмінність від повітряних атак на Україну. 

Атака Ірану на Ізраїль: результативність ППО  Атака Ірану на Ізраїль: результативність ППО 

Чому Іран атакував Ізраїль?

Атака Ірану є помстою за удар по Іранському консульству у Сирії, який, найімовірніше, здійснив Ізраїль. Тоді, 1 квітня, внаслідок удару іранський військовий командувач, генерал-майор Мохаммада Реза Захеда. Він був убитий разом із шістьма іншими громадянами Ірану, серед яких ще один генерал Корпусу вартових Ісламської революції. Також загинули щонайменше шість громадян Сирії. 

Результати атаки Ірану по Ізраїлю 14 квітня

Анонсована операція Ірану розпочалася у ніч на 14 квітня, а масований удар тривав понад 5 годин. До повітряного нападу залучили 130 дронів-камікадзе Shahed-136, 120 балістичних ракет та 30 крилатих. 

Під час атаки вибухи пролунали у містах по всьому Ізраїлю, зокрема у Тель-Авіві. Вибухи також було чутно в Єрусалимі, а сирени повітряної тривоги лунали більш ніж у 720 місцях. За повідомленнями ізраїльських військових, переважну більшість засобів було перехоплено та знищено за межами країни за допомогою Сполучених Штатів, Великої Британії, Франції та Саудівської Аравії. Йорданія також збила кілька ракет, націлених на Ізраїль, коли вони пролітали через повітряний простір цієї країни.

Розташування американських військових баз на Близькому Сході Розташування американських військових баз на Близькому Сході

Унаслідок атаки постраждала семирична дівчинка, за версією збройних сил Ізраїлю. На базі, розташованій на півдні Ізраїлю, «сталося незначне пошкодження інфраструктури» та «виявлено невелику кількість влучань». Військові заявили, що знешкодили 99% цілей. 

Збита балістична ракета на узбережжі Мертвого моря Збита балістична ракета на узбережжі Мертвого моря

Якими засобами допомогли США, Британія та Франція під час повітряної атаки

Міністр оборони США Ллойд Остін заявив у суботу, що США також перехопили «десятки» ракет і безпілотників. Зокрема, саме США збили 70 дронів та 3 балістичні ракети, тобто щонайменше 25% усіх перехоплених цілей. До того, найімовірніше, американці використали дуже дорогі засоби для ураження цілей, зокрема зенітні ракети SM-2 та SM-6, якими обладнані їхні есмінці. Вартість ракет для цих установок $2 млн та $4 млн. Вони призначені для ураження ракет на 160 та 370 км.

Велика Британія застосовувала літаки для перехоплення цілей, а Саудівська Аравія власні засоби ППО.   

Які системи ППО є в Ізраїлю 

Відомостей про те, скільки та яких засобів протиповітряної оборони є в Ізраїлю, досить небагато — країна максимально обмежує доступну інформацію. 

«Протягом останніх 15 років Ізраїль належним чином модернізував свою протиповітряну оборону, готуючись до таких атак, як сьогодні, додавши нові системи для перехоплення балістичних ракет, випущених із відстані до 2400 км», — сказав Р. Кларк Купер, колишній помічник США, державний секретар з військово-політичних справ. Багаторівнева оборонна система була фінансово забезпечена Сполученими Штатами, які з 2009 року виділили $3,4 млрд. 

Йдеться насамперед про ізраїльську систему Arrow («Стріла»), яка є частиною в системі протиповітряної оборони країни разом із протиракетною системою «Праща Давида» (цілі середньої дальності) та «Залізним куполом», який призначений для перехоплення ракет меншої дальності. Саме остання система із 10 батарей застосовується проти великої кількості малопотужних реактивних снарядів близької дії.  

Окрім того, в ППО Ізраїлю є 8 батарей ЗРК Patriot модифікації PAC-2 GEM-T орієнтовно 30+ пускових установок.

Система «Праща Давида» прийнята на озброєння у 2017 році. Одна ракета до неї коштує $1 млн і може вражати цілі на орієнтовно 300 км. Але це не межа, є ще Arrow 2 та Arrow 3, остання з яких може збивати повітряні цілі на дальності до 1500 км. 

Система Arrow 3: що про неї відомо. [відео]

Чи справді Ізраїль знищив 99% усіх ракет та дронів Ірану

Попри загалом надуспішну оборону, деякі її аспекти ймовірно перебільшені військовим командуванням Ізраїлю. Насамперед щодо результативності ППО. Не кажучи вже про те, що у відбитті атаки значну частку повітряних цілей знищили союзники, ефективність ППО у 99% радше вигадка. Така цифра мала б означати не збиті максимум три цілі.

Натомість лише із 30 крилатих ракет було перехоплено 25 та не названа кількість балістичних ракет, які таки досягли території авіабази «Негев» (місце базування літаків F-35), завдавши там «незначної шкоди». Тобто фактичний показник ефективності 90-95%. 

Самому Ізраїлю відбиття цієї атаки коштувало $1 млрд прямих затрат.

У чому відмінність повітряних атак росії проти України у порівнянні з Ізраїлем

Повітряні атаки Ірану проти Ізраїлю та росії проти України хоч і мають схожу комбіновану тактику, багато в чому відмінні. 

За заявами офіційних осіб США, до 50% іранських балістичних ракет просто вийшли з ладу під час польоту, тому в принципі не могли становити прямої загрози.

Які балістичні та крилаті ракети наявні в Ірану. Інфографіка: Aljazeera  Які балістичні та крилаті ракети наявні в Ірану. Інфографіка: Aljazeera 

Також Іран анонсував сам удар ще задовго до події, що дало Ізраїлю та його союзникам час на підготовку. А запуск дронів відбувався з відстані щонайменше 1100 км, що давало коаліції кілька годин часу перехопити цілі на підльоті у повітряному просторі інших держав, зокрема за допомогою великої кількості сучасних винищувачів.  

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як Україні зупинити російські удари КАБами

Сергій Коноплицький 7 годин тому

Американський виробник дронів відкриває бізнес в Україні

Владислав Паливода 28 червня 2024 22:40

Чи може сервісна економіка зробити світ багатим?

Олександр Тартачний 27 червня 2024 14:40

Електромобілі та центри оброблення даних суттєво збільшать навантаження на електроенергію за 6 років

Владислав Паливода 26 червня 2024 07:00

Електронний військово-обліковий документ тепер можна отримати в ЦНАПах

Олеся Дерзська 25 червня 2024 16:42