Як організувати урбаністичний воркшоп: крок за кроком до змін у місті
Міське планування набуває нових форм, і одним із важливих інструментів для покращення міського простору стають урбаністичні воркшопи. Але як створити ефективний воркшоп, що допоможе не тільки змінити середовище, а й згуртувати місцеву громаду? Архітекторка Кароліна Мішель ділиться практичними порадами щодо планування та проведення таких заходів, які перетворюють ідеї в реальність.
У Дніпрі реконструювали вулицю Володимира Винниченка. У Чернігові створили громадський простір з велопарковкою та зоною для відпочинку. У Стрию презентували концепцію реконструкції площі перед головним залізничним вокзалом та довколишніх вулиць.
Ці приклади демонструють, як багато ми можемо зробити для облаштування просторів, їхнього покращення та інклюзивності. Зібрати та змотивувати людей долучатися та змінювати свої громади допомагають зокрема воркшопи.
Існує ціла низка соціальних проблем, які можна обговорювати та розв`язувати саме у такому форматі:
- нерозуміння людей, як працювати із простором міста чи села, щоб робити його зручнішим для людей з різними потребами;
- нестача професійних спільнот архітекторів та незалученість молоді у процесів відбудови;
- недостатня інтеграція переселенців, низький рівень інклюзивності середовищ.
Урбаністичні воркшопи покликані показувати можливості й перспективи — як і для чого люди можуть міняти своє місто чи село. Це допоможе виявляти громадський активізм і гуртувати людей навколо певних методів, як можна розв'язувати проблеми із простором та збільшувати обговорення цієї теми в суспільстві. А також допоможе зробити перший крок до архітектурної спільноти та надалі перетворити її у містопланувальне ком'юніті.
Кароліна Мішель, співзасновниця Urbanization, розказала про те, як створити урбаністичний воркшоп. В проєктах запорізької організації Urbanization, де залучені елементи будівництва чи ремонту, воркшопи стають способом, через який команда перевіряє ідею проєкту, наскільки його можна втілити.
Навчити людей урбанізму та згуртувати спільноту: бенефіти воркшопів
Інтерактивне навчання: воркшопи сприяють активному залученню та допомагають людям краще засвоювати знання. Поєднання теорії та практичних вправ дає можливість одразу застосовувати вивчене на практиці.
Можливості для нетворкінгу: учасники збираються разом, щоб обмінятися ідеями та контактами. Інтерактивний характер майстер-класів сприяє співпраці та заохочує учасників взаємодіяти один з одним.
Спільний досвід: завдяки командній роботі та активній взаємодії учасники можуть вчитися один в одного, ділитися своїми думками та розв'язувати проблеми. Середовище співпраці покращує ці скіли та заохочує творчість.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Навчання у галузевих експертів: взаємодія з фаховими спеціалістами.
В галузі урбаністики можна виділити декілька типів воркшопів:
- освітні, спрямовані на навчання основ урбанізму, архітектури та проєктного менеджменту;
- планування та дизайн міських просторів (макети, візуалізація, концепція благоустрою);
- воркшопи для створення доступних та інклюзивних міських просторів;- екологічні (зелена інфраструктура, енергоефективність та управління відходами);
- воркшопи, що поєднують урбанізм з мистецтвом.
Urbanization займається переважно просвітницькими воркшопами. Наприклад, під час воркшопу для проєкту Stream for STEAM, учасники візуалізували свої плани, як облаштувати ділянку на карті завдяки орієнтовним предметам. Їх робили з пластиліну: заповнювали поле на папері та одночасно робили візуалізацію в інтернет-програмі.
Що потрібно для підготовки до урбаністичного воркшопу?
Технічне обладнання: проєктор, фліпчарт, роздаткові матеріали. Забезпечити наявність матеріалів для творчих завдань (пластилін, маркери тощо). Закупити все потрібне для кава-брейків та, за можливості, подарунки учасникам.
Детальний план воркшопу. Підготувати всі необхідні матеріали (у канцелярських або будівельних магазинах, залежно від потреб, за обмеженого бюджету можна використовувати не тільки локальні магазини, а просто в когось взяти в гаражі). Для воркшопів, що проводяться на ноутбуках, попросити учасників принести свої.
Організаційні витрати: забезпечити оплату за оренду приміщення, зарплати тьюторам та інші витрати. Використовувати бартер, де це можливо, для покриття витрат.
Підсумуємо. Важливо мати свою команду та скіли з проєктного менеджменту. Прописати проєкт, включаючи мету, завдання та очікувані результати. Розрахувати його кошторис. Це допоможе виграти грант або отримати фінансування. Не ігнорувати важливість інформаційної кампанії, яка допоможе зібрати людей та навіть знайти додаткових партнерів.
Бюджет на перший масштабний воркшоп
Urbanization починала з бюджету в 1000 євро, який надав донор. Також залучали інші ресурси, наприклад, будівельне дерево, що подарувала церква. Воркшопи можуть бути різними за тривалістю та форматом: від двотижневих інтенсивів до коротких зустрічей раз на кілька місяців. Важливо враховувати цілі та місію воркшопу при плануванні.
У грантову заявку з витрат можна додавати: обладнання, фліпчарт, проєктор, оплата тьюторам, офісні витрати, колонка, подорожі та відрядження, послуги залучених осіб та непередбачувані витрати. Також витрати, пов'язані з івентами проєкту: кава-брейк, серветки, блокноти, фломастери, ручки та інші матеріали.
Взяти на себе частину бюджету можуть грантові програми та місцеві органи влади, що можуть виділяти кошти на реалізацію соціально значущих проєктів.
Де шукати гранти на урбаністичні проєкти?
Центр розвитку “Час змін” – Вони регулярно публікують інформацію про актуальні гранти для різних сфер, включаючи урбаністику.
Програма ООН із відновлення та розбудови миру – Пропонує гранти для підтримки громадських ініціатив, включаючи урбаністичні проєкти.
Urban Space 100 – Громадський ресторан, який фінансує соціальні та урбаністичні проєкти.
Програма “Зміни в регіоні” (RITA) – Фінансує проєкти, спрямовані на розвиток місцевого самоврядування, соціальної політики та інших сфер.
Лайфхаки, які зекономлять час, гроші, нерви
Залучати місцевих жителів
Це допоможе зменшити опір та забезпечити підтримку з їхнього боку. Якщо робите воркшоп у громадському просторі, будьте готові, що кожному перехожому треба буде відповідати на питання: “А що ви робите?”, “Це не суперечить закону?” Відразу підготуйте чіткі відповіді, а також пропонуйте приєднатися.
Не очікувати швидких результатів
Важливо встановлювати реалістичні очікування щодо результатів та зосередитися на процесі й можливих варіантах розвитку подій. А також прораховувати ризики, про які знатимуть усі партнери.
Не кількістю, а якістю
Тактичний урбанізм – це більше про невеликі втручання в тканину міста. Щоб не вкладати великих інвестицій, часу і ресурсів на створення капітального парку або якоїсь площі, можна зробити пробний варіант, подивитись, як на нього реагують люди. Чи вони будуть збиратися там? Як будуть користуватися тощо. Якщо фідбек та досвід пілотного проєкту позитивний, можна робити щось капітальне.
Вивчити обставини та кон'юнктуру
Перед тим як сідати за проєктування, варто вивчити контекст ситуації, подивитись, де твій об'єкт розташований, і як він буде там виглядати. Необхідно враховувати реальні умови, такі як економічні складники, технічні можливості та руки, які зможуть це реалізувати. Під час проєктування важливо розмовляти з командою, навчати нових скілів, наприклад, роботі з масштабом та картами.
Більше про приклади тактичного урбанізму в українських містах можна почитати в наступному матеріалі.
Марія Башкатова, комунікаційниця ГО «Молодь Онлайн» та учасниця ком`юніті STEM is FEM