Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як музика змінює наші спогади?

Сніжана Лепко
Сніжана Лепко Сценаристка коротких форматів
14 березня 2025 6 хвилин читання

Впевнена, що чи не кожен, хто читає зараз цей текст, щодня хоча б півгодини слухає музику – коли їде у транспорті, прибирає будинок, аде просто прогулюється містом. Ви коли-небудь помічали, як певна пісня може викликати потік спогадів? Наприклад, якщо цю пісню ви часто слухали у негативний для вас період, або навпаки, якщо це мелодія, яка супроводжувала вас у приємній подорожі з друзями.

Часто ми сприймаємо ці музичні спогади як незмінні «знімки» минулого. Але нещодавнє дослідження, проведене Ірен Рен, науковою співробітницею з когнітивної науки про мозок Технологічного інституту Джорджії, демонструє, що прослуховування музики може змінювати ставлення до спогадів, відкриваючи нові можливості для роботи з важкими життєвими переживаннями. 

Ірен Рен поділилася результатами цього дослідження у статті на The Conversation. Публікую переклад.

Музика, історії та пам'ять

Коли ви слухаєте музику, працюють не лише ваші вуха. Відділи мозку, що відповідають за емоції та пам'ять, також стають активними. Зокрема, гіпокамп, який відіграє ключову роль у зберіганні та відновленні спогадів, працює у тісній взаємодії з мигдалиною — емоційним центром мозку.

Це частково пояснює, чому певні пісні не лише запам’ятовуються, але й викликають сильні емоційні переживання. Ірен Рен у співпраці з наставником Теккері Брауном, а також музичними експертами Софією Мехдізаде і Грейс Леслі з Університету Колорадо в Боулдері опублікували дослідження, яке розкриває цікаві зв’язки між музикою, емоціями та пам’яттю. 

Попри те, що здатність музики викликати емоції і спогади давно відома, команда дослідників вирішила дізнатися, чи може музика змінювати емоційний зміст уже наявних спогадів. Їхня гіпотеза базувалася на концепції реактивації пам’яті — теорії, згідно з якою, під час пригадування спогади стають тимчасово «гнучкими», дозволяючи вносити нову інформацію.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Як музика змінює наші спогади? зображення 1 Спогади пластичні. Freepik

Щоб перевірити, чи може музика, яка грає під час пригадування, внести нові емоційні елементи в початковий спогад, дослідники провели триденний експеримент.

  • День 1: Учасникам показали серію коротких, емоційно нейтральних історій, які вони мали запам’ятати.
  • День 2: Учасники згадували ці історії, слухаючи позитивну, негативну музику, або перебуваючи у тиші. У цей час їхню мозкову активність фіксували за допомогою функціональної МРТ (фМРТ), яка вимірює активність мозку шляхом виявлення змін у кровотоці.
  • День 3: Учасники знову пригадували ті самі історії, але цього разу без музичного супроводу.

Підхід дослідників нагадує те, як саундтреки у фільмах можуть змінювати сприйняття глядачами сцени. Однак у цьому випадку Ірен Рен із командою досліджували, як музика здатна змінювати реальні спогади про події.

Результати експерименту виявилися надзвичайно цікавими. Коли учасники слухали емоційно насичену музику, згадуючи нейтральні історії, їхні спогади змінювалися. Наприклад, історії, які згадувалися під позитивну музику, пізніше сприймалися як більш позитивні — навіть коли музика більше не грала.

Аналіз фМРТ також показав інтригуючі результати. Під час прослуховування музики активність у мигдалині та гіпокампі значно зростала. Ці ділянки мозку відповідають за обробку емоційної пам’яті, що й пояснює, чому пісня, пов’язана з важливою подією, може викликати такі сильні емоції — вона одночасно залучає центри пам’яті та емоцій.

Ще один важливий висновок: дослідники також побачили докази сильного зв'язку між цими ділянками мозку, що обробляють емоційну пам'ять, і ділянками мозку, що беруть участь у візуальній сенсорній обробці. Це означає, що музика може «додавати» емоційні деталі до спогадів, збагачуючи їх візуальними образами, які уявляють собі люди.

Музичні спогади

Результати дослідження свідчать, що музика здатна діяти як емоційний тригер, переплітаючись зі спогадами та тонко змінюючи їхній емоційний тон. Це відкриває нове уявлення про те, що спогади є більш гнучкими, ніж вважалося раніше, і можуть змінюватися під впливом зовнішніх слухових сигналів під час їх пригадування.

Хоча потрібні додаткові дослідження, ці висновки мають надзвичайно важливі наслідки як для повсякденного життя, так і для медицини.

Медицина 

Для тих, хто страждає від таких станів, як депресія чи посттравматичний стресовий розлад, коли негативні спогади стають надмірно важкими, ретельно підібрана музика може допомогти переосмислити ці спогади в позитивному світлі. Потенційно з часом це може зменшити їхній негативний емоційний вплив. Це також відкриває перспективу для використання музики як терапевтичного інструменту при лікуванні депресії та інших психічних розладів.

Як музика змінює наші спогади? зображення 2 Музика може допомогти переосмислити негативні спогади у щось менш болюче. Freepik

Повсякденне життя

На більш повсякденному рівні дослідження підкреслює силу музики у формуванні вашого життєвого «саундтреку». Ваші спогади, як і улюблені пісні, можуть бути «реміксовані» під впливом музики. Пісні, які ви слухаєте, виконуючи буденні справи чи згадуючи минуле, можуть непомітно впливати на те, як ви сприйматимете ці події в майбутньому.

Тож наступного разу, вмикаючи улюблений плейлист, задумайтесь, як ця музика вплине не лише на ваш теперішній настрій, а й на майбутні спогади. 

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
12
Icon 5
Коментарі
Marta Sentsova 14.03.2025, 03:02
Було б корисно дізнатися більше про те, які саме музичні характеристики (наприклад, темп, тональність) найбільше впливають на зміну сприйняття спогадів.
David Korzhenko 14.03.2025, 11:52
Не зрозумів щодо змін спогадів, коли слухаєш певну пісню. Якщо вже спогад є, то він таким і залишиться, хіба що тільки зможеш його викреслити.
Іван Фадєєв 14.03.2025, 01:20
Це мені нагадує як в серіалі Чорне дзеркало була серія, коли поринали в спогади під музику аби згадати події. То як би людина не намагалась закрити деякі думки підсвідомість все одно видала. І там якраз вмикали музику.
Але ж досі залишається відкритим питання, наскільки довготривалим є вплив музики на зміну емоційного забарвлення спогадів. Вважаю, що можна продовжити дослідження.
Цікаво як в нас працює мозок. Але ж реально багато пісень в кожної людини повʼязані з певними етапами життя.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

СЕС для бізнесу: як уникнути помилок на етапі проєктування?

Антон Березинський 25 квітня 2025 09:00

Лайфхаки для українців за кордоном: як легко повернути читання у своє життя

Валерій Старик 3 години тому

Вкрадена Батьківщина: історія загубленого покоління

Валерій Старик 3 години тому

​Рекомендація книги «Sapiens: Людина розумна. Коротка історія людства» Юваля Ноя Харарі

Валерій Старик 3 години тому

Що таке індивідуальна податкова консультація та як її отримати ФОП?

Inna Sharova 25 квітня 2025 15:30