Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Метод GTD: 5 простих кроків до організації завдань та підвищення ефективності

Сніжана Лепко
Сніжана Лепко Сценаристка коротких форматів
13 березня 2025 7 хвилин читання

Витрачаєте багато часу на виконання завдань, але отримуєте врешті небагато результатів. Не встигаєте завершити розпочаті справи, постійно відкладаєте завдання на потім, або ж занурюєтесь у виконання кількох завдань одночасно, бо не знаєте, з чого почати. Якщо це про вас, пропоную ознайомитися із ще однією досить старою методикою підвищення особистої ефективності, про яку я нещодавно дізналася. Сьогодні розповім про методику GTD, або Getting Things Done.

Що таке метод GTD?

Getting Things Done (впоратися зі справами) — це метод підвищення особистої продуктивності, розроблений консультантом з продуктивності Девідом Алленом на початку 2000-х. 

Аллен описує метод GTD у своїй книзі «Як упорядкувати справи. Мистецтво продуктивності без стресу».

Книга Девіда Аллена

Методологія ґрунтується на простій ідеї: чим більше завдань і думок ви тримаєте в голові, тим важче зосередитися на чомусь конкретному. Через це ви витрачаєте більше часу на обдумування справ, ніж на їх виконання. Надлишок інформації може заплутати, викликати стрес і відчуття хаосу.

Основний принцип методу GTD (Getting Things Done) полягає в тому, щоб перенести всі завдання з голови в інструмент для ведення списків і тим самим звільнити мозок від необхідності утримувати їх у пам'яті.

Як працює метод Getting Things Done?

Креативність, стратегічне мислення, здатність бути присутнім і дарувати любов не потребують часу — для цього потрібен простір.
Девід АлленДевід Аллен

Девід Аллен у своїй книзі описує дуже простий робочий процес, який складається з п’яти простих кроків, що допоможуть навести лад у думках і довести справи до кінця.

Метод GTD: 5 простих кроків до організації завдань та підвищення ефективності зображення 1 Метод Getting Things DoneМетод Getting Things Done

1. Фіксація

Запишіть усе, що приходить на думку — від великих ідей до дрібних справ. Нічого не залишайте в голові, усе має потрапити до розділу «вхідні». Простіше кажучи, викиньте це з голови на папір або у цифровий інструмент, або поєднайте і те, і те. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Для ефективного виконання цього кроку тримайте під рукою невеликий блокнот або використовуйте застосунок для нотаток на телефоні. Записуйте кожну ідею чи завдання, щойно вони з’являються. Це допоможе звільнити розум від потреби все запам’ятовувати й дозволить зосередитися на тому, що робите тут і зараз.

2. Прояснення

Вирішіть, що робити з кожним пунктом. Поставте собі питання: який кінцевий результат і яка наступна дія? Запитайте себе, чи можна виконати завдання за дві хвилини або менше. Якщо так, то зробіть це негайно. Якщо ні, вирішіть, чи потрібно це завдання делегувати, відкласти або видалити. 

Щоб полегшити роботу, діліть великі завдання на менші та зрозумілі кроки. Для термінових справ ставте дедлайни і розставляйте пріоритети на основі їхньої важливості. Це допоможе зосередитися на тому, що справді важливо. 

3. Організація

Після того як завдання пояснені, їх потрібно впорядкувати. Розмістіть усе на свої місця: додайте важливі дати в календар, за можливості делегуйте проєкти іншим, а завдання розподіліть за контекстом виконання (наприклад, робочі чи домашні справи). 

Створіть зручну систему для зберігання та класифікації завдань за категоріями, такими як пріоритет, контекст чи проєкт. Можна використовувати папки у цифрових застосунках, позначки в блокноті чи спеціальне програмне забезпечення для управління проєктами. Головна мета — забезпечити структуру, що дозволяє швидко знаходити потрібні завдання та оперативно їх виконувати.

Метод GTD: 5 простих кроків до організації завдань та підвищення ефективності зображення 2 Алгоритм обробки вхідних повідомлень згідно з методикою Getting Things Done

4. Перевірка

Рефлексія — один із ключових етапів методу GTD. Регулярний перегляд списків допомагає не втратити з уваги важливі завдання та проєкти. Це також дає змогу оцінити, чи відповідають ваші дії загальним цілям. Виділяйте час щодня, щотижня або щомісяця для аналізу свого прогресу(залежно від об’єму завдання).

Під час перегляду відзначайте навіть дрібні успіхи та аналізуйте помилки. Орієнтація на постійне вдосконалення дозволить поступово покращувати ваш підхід до продуктивності та ефективніше досягати поставлених цілей.

5. Дії

Працюйте над завданнями та проєктами.

GTD на практиці

Наприклад, маємо кілька завдань:

  • відправити звіт клієнту;
  • купити продукти для вечері;
  • організувати зустріч з колегами;
  • прочитати книгу «Як упорядкувати справи. Мистецтво продуктивності без стресу».

Потрібно виписати їх усі в блокнот, “Нотатки” на телефоні чи застосунок для планування. Якщо ви вперше застосовуєте цю методику, потрібно буде посидіти і подумати, щоб виписати все, нічого не упустивши. А вже надалі основна суть – записувати завдання чи ідею, як тільки вони з’явилися.

Кожне завдання проясніть:

  • Відправити звіт клієнту: це завдання можна виконати за дві хвилини, тому робимо його негайно.
  • Купити продукти: не термінове завдання, але додаємо до списку покупок.
  • Організувати зустріч: розбиваємо на менші кроки (зв'язатися з колегами, знайти зручний час).
  • Прочитати книгу: відкладемо це на пізніше, додавши до списку «На потім», можна розділити прочитання книги за розділами.

Розмістіть завдання у відповідні категорії:

  • Звіт клієнту завершено, можна видалити.
  • Купівлю продуктів додаємо до списку справ для дому.
  • Зустріч з колегами заносимо в календар і ставимо нагадування, класифікуємо як “робота”.
  • Статтю класифікуємо як завдання "на потім" і додаємо кінцевий дедлайн. 

Щоденно переглядайте свої списки. Наприклад, під час перегляду через тиждень можна помітити, що ще не почали читати книгу. 

Виконуйте завдання на основі їхньої важливості. У цей момент фокусуйтеся на тому, що вже організовано й пройшло всі попередні етапи. Наприклад, після закінчення робочого дня йдемо купувати продукти.

Важливо: метод GTD не має чітких рамок. Основну його суть для себе я визначаю у тому, аби образу фіксувати усі завдання, які з’являються, аби потім мати їх перед очима і не загубити в потоці подій за день. 

Висновки

Метод GTD допомагає структурувати завдання через п'ять кроків: фіксація, прояснення, організація, перевірка і дії. Він знижує когнітивне навантаження, усуває багатозадачність і дозволяє легко змінювати пріоритети, що робить роботу ефективнішою. Однак, налаштування системи потребує часу, а її гнучкість може бути викликом для тих, хто надає перевагу чіткішій структурі планування.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
7
Icon 5
Коментарі
Anastasiia Selyutina 13.03.2025, 05:39
Роблю все по мірі натходження) Витрачати ще час на планування не хочеться
Ну якраз для деяких керівників багатозадачність навіть дуже ок, тому такий метод не всім підійде.
Polina Zagrebelna 13.03.2025, 02:15
Ідея прикольна, але як себе змусити цей список хоча б дивитися? Бо в мене таке – записала і все, воно там просто лежить.
О, це чисто я – відклав справу "на потім", а потім… все, забув
Я вже якось читала про схожі методи. Виписувала купу завдань, а потім їх впорядковувала по важливості й так виконувала. Не скажу, що прямо дуже розвантажує, але таким чином нічого не пропускаю й вчасно дедлайни здаю)

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

СЕС для бізнесу: як уникнути помилок на етапі проєктування?

Антон Березинський 25 квітня 2025 09:00

Лайфхаки для українців за кордоном: як легко повернути читання у своє життя

Валерій Старик 2 години тому

Вкрадена Батьківщина: історія загубленого покоління

Валерій Старик 2 години тому

​Рекомендація книги «Sapiens: Людина розумна. Коротка історія людства» Юваля Ноя Харарі

Валерій Старик 2 години тому

Що таке індивідуальна податкова консультація та як її отримати ФОП?

Inna Sharova 25 квітня 2025 15:30