Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як гейміфікація переможе традиційний менеджмент та змінить бізнес

Cергій Гузенко
Cергій Гузенко Owner, CEO at WEZOM
27 жовтня 2022 10 хвилин читання

Про це не заведено замислюватися, але іграм ми присвячуємо чималу частину нашого життя. Керівники ігрового гіганта EA нещодавно констатували, що термін «геймер» застарів, використовувати його сьогодні безглуздо. Безліч людей грають у ті чи інші ігри і при цьому не вважають себе геймерами, там само як не називають себе любителями дихати повітрям.

Досвід геймінгу непомітно змінив нашу повсякденність, вийшовши далеко за межі відеоігор. Сьогодні ми навчаємося та працюємо граючи, і в цій схемі залишається дедалі менше місця для традиційного вертикального менеджменту. Гейміфікація бізнесу змінює все.

У чому проблеми традиційного менеджменту

Протягом минулих трьох років бізнес навчився працювати у «віддаленому режимі» й зіткнувся з новими викликами. Як підтримувати високу мотивацію та залучення співробітників, які проживають проблеми компанії перед монітором, сидячи у піжамі? Як заповнити брак живого спілкування та відсутність емоційного зв'язку з командою? Як ефективно навчати співробітників, які можуть не виходити з дому тижнями? Як відучити колег від шкідливої концентрації думскролінгу, особливо під час війни?

Традиційний менеджмент у цьому разі може запропонувати лише інструментарій ХХ століття та його похідні: моніторинг робочого часу, адміністративні заходи, культ KPI. Часто це все не лише не допомагає налаштувати робочу атмосферу, але й відверто шкодить.

Паралельно змінюється демографія, на ринок праці виходять представники покоління Z. Це індивідуалісти, які виросли з планшетом у руках й дізнаються новини з ТікТок. Вони не сприймають тиск і в дилемі work-life balance майже завжди обирають life. Молодих співробітників теж потрібно навчати, залучати та мотивувати, часто самих лише грошей для цього недостатньо.

Можна багато говорити про відповідальність та корпоративні цінності. Але реальність є такою, що віддалена робота — це кілька вкладок у браузері, які конкурують за нашу увагу з YouTube, іграми та стрічками новин. Як бізнесу реагувати на цю нову нормальність?

Як працює гейміфікація

Якщо замислитися, то ігри та робота мають чимало спільного. Адже і перше, і друге пов'язане з розв'язанням певних завдань та проблем. Аби перетворити роботу на гру, потрібно зробити вирішення робочих завдань зручним і захопливим. Бізнес-аналітики називають гейміфікацію одним із головних трендів Industry 4.0, який зводиться до спрощення завдань та впровадження до процесів інтерактивних елементів.

Ми ж розглядаємо гейміфікацію у практичнішому ключі — як впровадження у бізнес-процеси нового інструментарію, знайомого кожному поціновувачу відеоігор: визначення завдань у вигляді квестів, миттєвий зворотний зв'язок, наочність прогресу та розвитку, системи досягнень та рейтингів тощо. 

Які можливості надає менеджменту впровадження ігрових елементів? Перерахуємо їх за пунктами. 

Новий рівень залученості. Робота має приносити задоволення й бути захопливою, тоді проблеми мотивації вирішуються самі собою. Як показало нещодавнє дослідження Anadea, ігрові активності у роботі підвищують мотивацію персоналу на 48%. Але щоб це спрацювало, співробітник має чітко бачити, як його зусилля перетворюються на результат.

Емоційний зв'язок із командою. Не варто залишати співробітника віч-на-віч з системою. Ігрові механіки можуть пробуджувати у колективі як здоровий потяг до змагання, так і командний дух. Важливо пробудити у співробітниках «почуття ліктя», смак суперництва та відчуття перемоги.

Налагодження комунікації. Чимало ігор потребують злагодженої командної комунікації для успіху, й робочий процес має бути саме такою «грою». Не дарма найпопулярніший на сьогодні метод управління проектами в IT-командах отримав назву scrum. Як відомо, це термін прийшов до нас з регбі, так там називали зіграність команди футболістів.

Ефективне визначення завдань. Як показує практика, внутрішні процеси у багатьох компаніях будуються без чіткого розуміння їх цілей, а зони відповідальності співробітників виявляються розмитими. Перетворення такого процесу на ігрову механіку завжди встановлює чіткі «правила гри» та чітко закріплює їх за виконавцями.

Насправді жодних меж у гейміфікації немає, як немає й будь-яких готових її форматів. Впровадження ігрових елементів у бізнес завжди потребує креативності й тонкого розуміння бізнес-процесів в окремо взятій компанії. 

Ігрові елементи можуть бути втіленими в діджітал-платформі або переноситися в офлайн; спонукати до суперництва чи співробітництва; переслідувати різні цілі — від навчання, і до підвищення цільових показників бізнесу. Єдиний принцип, від якого не можна відступати, — «правила гри» мають бути доступними та рівними для всіх учасників. А ще процес має бути захопливим, це дуже важливо.

Технології гейміфікації

З точки зору технологій у впровадженні ігрових елементів до цифрової екосистеми бізнесу немає нічого складного. Спробуємо визначити тут ключові рішення.

Гейміфікація системи CRM. Функціональність CRM сьогодні потрібен будь-якому середньому та великому бізнесу. Кожна середня компанія має який-небудь софт для роботи з клієнтами та управління продажами. Справа за малим — до такого софту можна додати систему рейтингів або досягнень, подібних до «ачивок» у геймерській платформі Steam.

Таск-менеджмент. Постановка завдань працівникам та контроль їх виконання можуть бути дуже виснажливими, навіть якщо використовувати для цього сервіси на кшталт Jira або Trello. Але якщо застосувати для таск-менеджменту платформу постановки квестів, як у відеоіграх, все стає простішим. Співробітники чітко розуміють свої цілі та звільняються від необхідності заповнювати картки у таск-трекерах.

Інструменти для HR та рекрутингу. Логічні ігри та завдання можуть стати чудовою альтернативою тестовим завданням, особливо якщо йдеться про підбір технічних фахівців (інженерів, кодерів, тестувальників). Сайт чи застосунок з такими інструментами дозволяють автоматизувати відбір кандидатів вже на ранньому етапі. 

Платформи для навчання. Гейміфікація давно проникла до онлайн-освіти. Сьогодні кожен другий мобільний додаток для вивчення мов містить щось на кшталт «тамагочі», з розвитком мультяшного персонажа шляхом регулярних занять. Бізнес-навчання потребує більш потужного механізму мотивації. Скажімо, співробітники мають наочно бачити шлях до наступного грейду та його вплив на їхню подальшу кар'єру.

AR/VR. Віртуальна та доповнена реальність поступово стає дедалі доступнішою. Сьогодні імерсивні технології широко застосовуються у логістиці та на виробництві. Але вже завтра, з розвитком Metaverse, вони стануть основою нових віртуальних робочих просторів та VR-офісів.

Насправді вибір тих чи інших технологій для гейміфікації залежить від багатьох чинників — особливості індустрії, ринкова ніша, цілі та завдання бізнесу, доступний йому бюджет. Кожний кейс гейміфікації є унікальним. 

В яких індустріях можна використовувати гейміфікацію?

Немає жодної індустрії та бізнесу, в якому б ігрові механіки не знайшли свого застосування у той чи інший спосіб. Це стосується всього: від промисловості та логістики, до IT та ритейлу. Кількість кейсів гейміфікації постійно зростає.

Зокрема, німецький розробник ERP-систем, компанія SAP, створила спеціальний додаток для підготовки своїх менеджерів. Це повноцінний симулятор комунікації з клієнтом, у якому менеджери спілкуються з віртуальними покупцями, відповідають питання щодо продукту й прокачують свої навички з продажів. За успішне проходження симулятора співробітників нагороджують «ачивками» та спеціальними відзнаками.

IT-гігант CISCO гейміфікував аналогічним чином свої програми з розвитку HR-менеджерів та рекрутерів, ввівши за їх підсумками три ступені сертифікації фахівців.

Uber шукає нових програмістів за допомогою невеликої гри Code on the road, яка запускається безпосередньо з додатку. Учасникам потрібно розв'язати три базових завдання з кодингу, на кожне виділяється лише хвилина. У разі успіху гравці одержують посилання на перелік доступних вакансій компанії. 

Неймовірні можливості відкриваються у таск-менеджменті. В одному з наших проектів для логістики ми використали ігрову логіку в TMS-системі для керування автопарком транспортної компанії. Водії через мобільний додаток отримують «квести» від диспетчерів та менеджерів (наприклад «пройди техогляд протягом найближчих трьох днів») й отримують за їх виконання фірмові токени — практично аналог ігрової валюти. За ці токени водій може потім придбати різні корпоративні бонуси — від мерча до додаткових премій та вихідних. Таким чином компанія змогла розв'язати проблеми з робочою дисципліною, не вдаючись до суворих заходів.  

Аналогічним чином можна реалізувати менеджмент проектів практично у будь-якому бізнесі, у будь-якому виробництві. Офісні таск-трекери можна перевести на квестову систему й подружити з «тамагочі-логікою», прив'язавши вирішення завдань до розвитку ігрового персонажа. Програми корпоративного навчання можна зробити мотиваційними, захопливими та надихаючими. Динамічна рейтингова таблиця може значно підвищити ефективність відділу продажів. 

Майбутнє менеджменту

Звісно, адміністративний контроль, дедлайни та KPI в найближчому майбутньому нікуди не подінуться. Але ігрові механіки вже змінили обличчя сучасного менеджменту та змінюватимуть його надалі. У широкому сенсі, сьогодні розробка будь-якої платформи для бізнесу містить елементи гейміфікації досвіду користувачів: вона робить все простішим, привносить до бізнес-процесів інтерактивні елементи й оперативний зворотний зв'язок. 

Сучасний світ більше не може покладатися на офісну робочу культуру ХХ століття, її час минув. Разом із переміщенням бізнесу до диджиталу та переходом всього світу до «хмари» наша робота ставатиме дедалі більше схожою на гру. Своєю чергою ігри ставатимуть дедалі більше схожими на роботу, і дедалі більше людей пов'язуватимуть з ними свій заробіток. Але це вже геть інша історія.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Бренд, побудований на провокації та сексуалізації: історія Playboy

Артем Беседа 27 червня 2024 17:41

Чи може сервісна економіка зробити світ багатим?

Олександр Тартачний 27 червня 2024 14:40

Як я провела Ukrainian Blockchain Week 2024

Владислав Миронович 27 червня 2024 10:00

Що таке DRaaS-рішення і чим воно корисне для бізнесів

Maris Sperga 26 червня 2024 11:36

Євро-2024 та ефективний менеджмент: 5 стилів управління персоналом, які можуть вирішити долю турніру

Олександр Тартачний 25 червня 2024 15:10