Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Хто і як зробив перший крок на Місяці

profile-img
Карина Коняєва
20 липня 2023 5 хвилин читання

20 липня 1969 року на Місяць вперше ступила нога людини. На супутнику Землі висадився американський космічний корабель «Аполлон-11». Це стало перемогою США в космічній гонці з СРСР. 

У  рубриці «SPEKотна дата» розповідаємо, як Ніл Армстронг зробив перший крок на Місяці й чому не усі йому повірили.

Як США виграли космічні перегони Як США виграли космічні перегони

Як почалися космічні перегони США та СРСР

У кінці 1950-х – 60-х років почалася Холодна війна між США та Радянським Союзом. Вже в 1957 році останній запустив перший штучний супутник, що поставило під сумнів американську перевагу. Джон Кеннеді, звертаючись до Конгресу Сполучених Штатів, проголосив національною метою до закінчення 1960-х років висадити людину на місяць та повернути її на Землю. Для цього 1961 року запровадили програму космічних польотів «Аполлон».

У склад екіпаж увійшли пілот космічного модуля Майкл Коллінз, пілот місячного модуля Едвін Олдрін та командир Ніл Армстронг. Всі вони вже літали в космос в межах місій Gemini, але до висадки на Місяць готувалися у випробувальних центрах. Підготовка включала, зокрема, збір геологічних даних, а також вхід і вихід з місячного модуля — це мало допомогти розвинути м’язову пам’ять астронавтів.

У 1968 році астронавти Вільям Андерс, Джеймс Ловелл та Френк Борман відправились у розвідувальну місію на кораблі «Аполлон — 8». Політ на Місяць тривав менш ніж три дні. 

За цей час астронавти вперше облетіли Місяць та впевнилися, що туди можуть висадитися люди; а також підтвердили, що космічні польоти на великі відстані можливі. 

Наступні місії — «Аполлон — 9» і «Аполлон — 10» — пропрацювали всі кроки висадки на Місяць, крім самої висадки. 

Космічний корабель «Аполлон — 11» мав 2 частини: 

  • командно-сервісний модуль, який перевозив екіпаж та забезпечував його повітрям, водою та електроенергію; 
  • місячний модуль, який повинен був доставити космонавтів з місячної орбіти на Місяць та повернути назад.

За декілька днів до старту «Аполлону -11» з балона витік гелій, але аварію вчасно ліквідували. 

Що відбувалося під час першої висадки на Місяць

О 9:32 ранку 16 липня 1969 року двигуни запустилися. «Аполлон-11» вилетів з Космічного центру Кеннеді. А вже через 7 годин Ніл Армстронг передав по радіо «Х'юстон, база Спокою тут. Орел приземлився». Щоб розрізнити місії Аполлонів, було створено емблему з зображенням орла. 

О 22:56 на Місяць ступила нога Ніла Армстронга. Цей перший крок транслювався по телебаченню в прямому ефірі. Сам Армстронг описав цю подію як «один маленький крок для людини, один гігантський стрибок для людства». Невдовзі до нього на Місяці приєднався Олдрін, який вимовив фразу «Величне спустошення».

Під час місії астронавти зібрали зразки місячного ґрунту і каміння та зробили декілька знімків й навіть поспілкувались з тодішнім американським президентом Ніксоном.

Ще вони спробували стрибати, але ґрунт був слизьким та і рюкзаки на спинах астронавтів перекидалися. 

Армстронг та Олдрін встановили на поверхні супутника прапор США та табличку з написом «Тут в липні 1969 року від Різдва Христового люди з планети Земля вперше ступили на поверхню Місяця. Ми прийшли з миром для всього людства».

24 липня 1969 року екіпаж приземлився на Гаваях. Після астронавтів відправили на карантин — вони могли принести шкідливі мікроби з Місяця. 

Реакція суспільства на першу висадку на Місяць

У висадку людини на Місяць повірили не всі. Деякі люди вважали, що це монтаж. Вони звертали увагу на небо без зірок та коливання американського прапора на відео, а також натякали, що місячний грунт міг бути підробкою. 

Американець Білл Кейсінґ навіть написав книгу «Ми ніколи не були на Місяці», де зібрав усі теорії змов. Письменник допомагав компанії Rocketdyne виробляти ракетні двигуни, але його не залучали до програми  «Аполлон». 

Насправді зірок не було видно, бо під час зйомок на астронавтів падало світло Сонця. Учасники екіпажу взяли стрижень для встановлення прапора, але не змогли розсунути механізм на всю довжину. Це створило ефект коливання на вітру, якого на Місяці немає. 

Місії «Аполлон» продовжувалися і далі, але вже не викликали такого інтересу в суспільства.

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Американський виробник дронів відкриває бізнес в Україні

Владислав Паливода 28 червня 2024 22:40

Бренд, побудований на провокації та сексуалізації: історія Playboy

Артем Беседа 27 червня 2024 17:41

Чи може сервісна економіка зробити світ багатим?

Олександр Тартачний 27 червня 2024 14:40

Електромобілі та центри оброблення даних суттєво збільшать навантаження на електроенергію за 6 років

Владислав Паливода 26 червня 2024 07:00

Уряд США позивається на Huyndai за експлуатацію підлітка

Олеся Дерзська 23 червня 2024 19:00