Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Астрономи розповіли, з чого складається Місяць, і це не зелений сир

Максим Красіков
Максим Красіков Редактор стрічки новин
7 травня 2023 3 хвилин читання

Внутрішнє ядро місяця є твердою кулею, що створена з матеріалу, близького за щільністю до заліза. Це відкриття допоможе точніше зрозуміти історію Місяця, а отже, історію Сонячної системи. Про це пише ScienceAlert.

Найбільш ефективно досліджувати будову об'єктів Сонячної системи за допомогою сейсмічних даних. Те, як акустичні хвилі, створювані землетрусами, проходять і відбиваються від матеріалу всередині планети або місяця, може допомогти вченим створити докладну мапу внутрішньої будови об'єкта.

«Наші результати, — пише група під керівництвом астронома Артура Бріо з Французького національного центру наукових досліджень, — ставлять під сумнів еволюцію магнітного поля Місяця завдяки демонстрації існування внутрішнього ядра та підтримують глобальний переворот мантії. Сценарій, який дає суттєве уявлення про хронологію місячного бомбардування у перший мільярд років існування Сонячної системи».

Щоб з'ясувати це, Бріо та його колеги зібрали дані космічних місій та експериментів з лазерної локації Місяця, щоб скласти профіль різних місячних характеристик. Йдеться про ступінь його деформації внаслідок гравітаційної взаємодії із Землею, зміна його відстані від Землі та її щільність.

Потім вони провели моделювання з різними типами ядер, щоб знайти ті, які найбільше відповідають цим спостереженням.

Вони зробили кілька цікавих висновків. По-перше, моделі, найбільш близькі до того, що ми знаємо про Місяць, описують активний переворот глибоко у місячній мантії. Це означає, що щільніший матеріал усередині Місяця падає до центра, а менш щільний матеріал піднімається вгору. Ця активність давно пропонувалася як спосіб пояснення присутності певних елементів у вулканічних місцях Місяця. Дослідження команди додає ще один пункт до списку доказів «за».

Вони виявили, що місячне ядро дуже схоже на земне — із зовнішнім шаром рідини та твердим внутрішнім ядром. Згідно з їхнім моделюванням, зовнішнє ядро має радіус майже 362 км, а внутрішнє ядро має радіус приблизно 258 км. Це майже 15% радіуса Місяця.

Внутрішнє ядро, як виявила команда, також має щільність майже 7822 кг на кубічний метр. Це дуже близько до щільності заліза.

Цікаво, що у 2011 році група під керівництвом планетолога НАСА Маршалла Рене Вебера отримала аналогічний результат, використовуючи найсучасніші сейсмологічні методи даних «Аполлона» для вивчення місячного ядра. Вони виявили докази наявності твердого внутрішнього ядра радіусом майже 240 км та щільністю 8000 кг на кубічний метр.

Їхні результати, за словами команди Бріо, підтверджують більш ранні відкриття і є досить вагомими доказами на користь місячного ядра, схожого на Землю. І це має деякі цікаві наслідки для еволюції Місяця.

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Американці навряд чи висадяться на Місяць у 2025 році — уряд США

Артем Житкевич 10 годин тому

Дослідники вперше знайшли водень у місячному ґрунті

Юлія Мирська 26 листопада 2023 20:00

Земля отримала лазерне повідомлення з відстані 16 млн км

Дмитро Мухін 25 листопада 2023 19:42

«Дружба» чи «Roo-ver»: Австралійська космічна агенція обирає ім’я для першого місяцехода: як проголосувати

Олександр Тартачний 24 листопада 2023 14:24

Вчені Telescope Array зафіксували надпотужний космічний промінь невідомого походження

Богдан Камінський 24 листопада 2023 07:54