Астрономи розповіли, з чого складається Місяць, і це не зелений сир
Внутрішнє ядро місяця є твердою кулею, що створена з матеріалу, близького за щільністю до заліза. Це відкриття допоможе точніше зрозуміти історію Місяця, а отже, історію Сонячної системи. Про це пише ScienceAlert.
Найбільш ефективно досліджувати будову об'єктів Сонячної системи за допомогою сейсмічних даних. Те, як акустичні хвилі, створювані землетрусами, проходять і відбиваються від матеріалу всередині планети або місяця, може допомогти вченим створити докладну мапу внутрішньої будови об'єкта.
Щоб з'ясувати це, Бріо та його колеги зібрали дані космічних місій та експериментів з лазерної локації Місяця, щоб скласти профіль різних місячних характеристик. Йдеться про ступінь його деформації внаслідок гравітаційної взаємодії із Землею, зміна його відстані від Землі та її щільність.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Потім вони провели моделювання з різними типами ядер, щоб знайти ті, які найбільше відповідають цим спостереженням.
Вони зробили кілька цікавих висновків. По-перше, моделі, найбільш близькі до того, що ми знаємо про Місяць, описують активний переворот глибоко у місячній мантії. Це означає, що щільніший матеріал усередині Місяця падає до центра, а менш щільний матеріал піднімається вгору. Ця активність давно пропонувалася як спосіб пояснення присутності певних елементів у вулканічних місцях Місяця. Дослідження команди додає ще один пункт до списку доказів «за».
Вони виявили, що місячне ядро дуже схоже на земне — із зовнішнім шаром рідини та твердим внутрішнім ядром. Згідно з їхнім моделюванням, зовнішнє ядро має радіус майже 362 км, а внутрішнє ядро має радіус приблизно 258 км. Це майже 15% радіуса Місяця.
Внутрішнє ядро, як виявила команда, також має щільність майже 7822 кг на кубічний метр. Це дуже близько до щільності заліза.
Цікаво, що у 2011 році група під керівництвом планетолога НАСА Маршалла Рене Вебера отримала аналогічний результат, використовуючи найсучасніші сейсмологічні методи даних «Аполлона» для вивчення місячного ядра. Вони виявили докази наявності твердого внутрішнього ядра радіусом майже 240 км та щільністю 8000 кг на кубічний метр.
Їхні результати, за словами команди Бріо, підтверджують більш ранні відкриття і є досить вагомими доказами на користь місячного ядра, схожого на Землю. І це має деякі цікаві наслідки для еволюції Місяця.