Від Києва до Сінгапура: як криптохаби розвивають вимір Web3
У світі, де криптовалюта асоціюється переважно з інтернет-простором, з’являється новий і доволі неочікуваний горизонт — реальне життя. Від криптовалютних терміналів до подарункових карток, від децентралізації до холодних криптогаманців — як би парадоксально це не звучало, але Web3 дійсно глибоко інтегрується в усі ланки офлайн-життя, і я зараз маю на увазі не тільки економіку або корпоративні процеси.
Соціалізація у межах криптовиміру теж покидає Twitter і сторінки форумів та втілюється у повномасштабних лайв-івентах. Обʼєднання криптоентузіастів, нехай і тимчасові, мають ключову роль у досягненні головної мети всіх прихильників Web3 — повноцінне прийняття технологій такої екосистеми та закріплення їх у повсякденному житті. Саме тому ми розглянемо всі головні поняття імплементування крипти IRL (in real life) та доведемо, чому Україна має всі шанси стати вагомим криптохабом.
Вихід криптовалюти з андеграунду
Так, зараз недоречно називати криптовалюту та інтернет загалом андеграундом. Та десять років тому ситуація була геть інакшою.
Із появою цифрових активів і першого їх представника біткоїна криптовалютний рух почав покидати простори інтернету. Та тенденція обмежувалася лише створенням компаніями офісів, отже, до громадського життя у сфері крипти було ще досить далеко.
Тим не менш, якщо розглядати створення великих криптокорпорацій, що перенесли робочі процеси в офлайн-середовище, як початок інтеграції Web3 у реальне життя, то одразу можна простежити зародження нового поняття для криптовиміру. Поняття, що є настільки ж ідентичним, наскільки й відмінним від Кремнієвої долини.
Криптохаб — наріжний камінь офлайн-криптовиміру
Термін «криптохаб» є таким же абстрактним, як і термін Web3, коли одні вважають його маркетинговим слівцем, інші використовують його без усвідомлення контексту. Здавалося б, єдиним зрозумілим аспектом такого поняття є його звʼязок із сферою криптовалют, адже журналісти називають “криптохабами” як місця з високою концентрацією криптокомпаній, так і регіони з найвищим рівнем криптообізнаності та їх використання. Саме тому “криптохабами” можуть називати й Сінгапур, і ЦАР, і Німеччину, не дивлячись на те, що оцінка робиться на основі абсолютно різних критеріїв.
Так, це визначення є доволі незручним для використання, адже тоді так званих “криптохабів” суттєво поменшало би. З іншого боку, неідеальна станом на сьогодні адаптація економіки та законодавств до використання цифрових активів, а також низька обізнаність левової частки людей в крипті, і не передбачає наявності всіх складових моєї дефініції для того, щоб заслуговувати на звання “криптохаба”, адже тоді таких хабів і не залишилося би. Саме тому наразі для визначення певної країни чи міста як криптохаба найбільш важливим критеріями є:
- середовище для ведення Web3-бізнесу: регуляційна політика, системи оподаткування та адаптованість економіки до користування цифровими активами;
- громадська залученість у користуванні криптоактивами: кількість власників криптовалют, інтеграція платіжних криптосистем у реальне життя, культурні й освітні ініціативи.
З огляду на такі аспекти можна виділити пʼять головних криптовалютних хабів
1. Цуг, Швейцарія
Цуг називають “Криптодолиною”, і не тільки через схожість рельєфу із Силіконовою. Швейцарське місто має все, що необхідно для статусу криптохабу: комфортне регулятивне середовище, лояльні до цифрових активів банківські установи та розвинуте соціальне життя. Цуг також відомий і тим, що саме в цьому містечку народився Ethereum – блокчейн, що змінив правила гри у Web3.
2. Сінгапур
Центр фінтеху, який нещодавно почав ставати криптохабом. Велика кількість криптоівентів (як-от TOKEN2049) і розвинений ринок криптовалютних проєктів нівелюють проблеми з регулятивним законодавством і роблять Сінгапур одним із найбільш комфортних місць для ведення криптобізнесу.
3. Лондон, Сполучене Королівство
Міжнародний фінансовий хаб із потужним прийняттям крипти та Ріші Сунаком на чолі – премʼєр-міністром, що активно підтримує індустрію цифрових активів.
4. Сеул, Південна Корея
7 мільйонів корейців є активними користувачами криптовалютами. Помножте це на сприятливе середовище для підприємництва та лояльну регуляційну політику – і отримаєте ідеальний приклад криптохабу.
5. Дубай, ОАЕ
Місце розташування однієї з головних штаб-квартир Binance, яке нещодавно заснувало перший у світі незалежний крипторегулятор.
Варто зазначити, що на відміну від інших індустрій, сфері Web3 вдалося збалансовано розповсюдити свій вплив за геополітичним чинником. Тим не менш, Європа й Азія залишаються головними осередками крипти у світі.
Україна як перспективний криптохаб
Насправді Україна має величезний потенціал у розвитку сфери криптовалют.
За дослідженням Chainalysis, Україна посідає пʼяте місце серед усіх країн за прийняттям криптовалют. І це не дивно, адже у нашій державі глибоко інтегровані сервіси криптоплатежів, як-от BinancePay і Whitepay, а велика частка населення є активними користувачами цифровими активами. Ба більше, Україна — це дім для криптобірж WhiteBIT і Kuna, а також для таких Web3 проєктів, як Hacken Audit, HAPI та безлічі інших.

Однак зосередження криптокомпаній не є єдиною причиною, завдяки якій Україна може стати трендсетером у Web3-вимірі. Наразі, українська криптоспільнота перебуває, мабуть, на найвищому рівні розвитку. Це демонструє велика кількість офлайн-заходів і зустрічей, що присвячені розвитку Web3 виміру в Україні, зокрема Incrypted Talks, Kyiv Tech Summit, який минулого року відвідали Ерік Шмідт, співзасновник Google, і Віталік Бутерін – фундатор блокчейну Ethereum, на базі якого розроблена левова частка проєктів і технологій, про які ви точно чули хоча б один раз.
Трансформується й сприйняття криптовалюти. Українська спільнота ставить у пріоритет криптоосвіченість і намагання позбутися упереджень щодо цифрових активів, тому комʼюніті активно інвестує в освітні програми та курси. Деякі з них функціонують і в офлайн-середовищі, як-от Digital Traders Hub від Cryptology і WhiteBIT – перший криптоковоркінг в Україні з освітніми програмами у сфері крипти, а також місце обміну досвідом для інвесторів, трейдерів і ентузіастів.
Хоча варто наголосити, що майбутнє України у криптовалютному просторі матиме набагато більший потенціал із нормативно-правовим визначенням криптовалюти та її повну інтеграцію в економічні процеси у країні. Ба більше, досі не вщухають дискусії про створення національної криптовалюти стейблкоїна із привʼязкою до курсу гривні. Більше про таку концепцію у моїй статті.
Підібʼємо підсумки
Криптохаби — це насамперед осередки технологій. У свою чергу, технології набувають усе важливішої ролі у якості ресурсу – ресурсу доволі цінного для розвитку економічних процесів. Шлях до прийняття Web3 як головний біг-тех тренд, у свою чергу, додає криптохабам більшої вагомості у контексті розвитку економічного впливу. Саме тому розвиток України як криптохаба має бути одним із найбільш ключових питань для сектору фінтех.