Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Від Києва до Сінгапура: як криптохаби розвивають вимір Web3

Павло Осадчук
Павло Осадчук Digital-журналіст із досвідом роботи у Web3- і криптокомпаніях
25 вересня 2023 8 хвилин читання

У світі, де криптовалюта асоціюється переважно з інтернет-простором, з’являється новий і доволі неочікуваний горизонт — реальне життя. Від криптовалютних терміналів до подарункових карток, від децентралізації до холодних криптогаманців — як би парадоксально це не звучало, але Web3 дійсно глибоко інтегрується в усі ланки офлайн-життя, і я зараз маю на увазі не тільки економіку або корпоративні процеси.

Соціалізація у межах криптовиміру теж покидає Twitter і сторінки форумів та втілюється у повномасштабних лайв-івентах. Обʼєднання криптоентузіастів, нехай і тимчасові, мають ключову роль у досягненні головної мети всіх прихильників Web3 — повноцінне прийняття технологій такої екосистеми та закріплення їх у повсякденному житті. Саме тому ми розглянемо всі головні поняття імплементування крипти IRL (in real life) та доведемо, чому Україна має всі шанси стати вагомим криптохабом.

Вихід криптовалюти з андеграунду

Так, зараз недоречно називати криптовалюту та інтернет загалом андеграундом. Та десять років тому ситуація була геть інакшою. 

Із появою цифрових активів і першого їх представника біткоїна криптовалютний рух почав покидати простори інтернету. Та тенденція обмежувалася лише створенням компаніями офісів, отже, до громадського життя у сфері крипти було ще досить далеко.

Тим не менш, якщо розглядати створення великих криптокорпорацій, що перенесли робочі процеси в офлайн-середовище, як початок інтеграції Web3 у реальне життя, то одразу можна простежити зародження нового поняття для криптовиміру. Поняття, що є настільки ж ідентичним, наскільки й відмінним від Кремнієвої долини.

Криптохаб — наріжний камінь офлайн-криптовиміру

Термін «криптохаб» є таким же абстрактним, як і термін Web3, коли одні вважають його маркетинговим слівцем, інші використовують його без усвідомлення контексту. Здавалося б, єдиним зрозумілим аспектом такого поняття є його звʼязок із сферою криптовалют, адже журналісти називають “криптохабами” як місця з високою концентрацією криптокомпаній, так і регіони з найвищим рівнем криптообізнаності та їх використання. Саме тому “криптохабами” можуть називати й Сінгапур, і ЦАР, і Німеччину, не дивлячись на те, що оцінка робиться на основі абсолютно різних критеріїв. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Та насправді криптохаб — це не лише точка на мапі, у якій зосереджена велика кількість криптокомпаній (і, звичайно, капіталу), так само як і не лише місце з лояльною регуляцією цифрових активів. Це – комплексне поняття, що обʼєднує у собі як географічне розташування криптокомпаній і технологій, так і нормативно-правове середовище, ступінь інтеграції криптоактивів у всі ланки життя (зокрема, доступність криптоплатежів) і суспільну обізнаність у Web3-технологіях. 

Так, це визначення є доволі незручним для використання, адже тоді так званих “криптохабів” суттєво поменшало би. З іншого боку, неідеальна станом на сьогодні адаптація економіки та законодавств до використання цифрових активів, а також низька обізнаність левової частки людей в крипті, і не передбачає наявності всіх складових моєї дефініції для того, щоб заслуговувати на звання “криптохаба”, адже тоді таких хабів і не залишилося би. Саме тому наразі для визначення певної країни чи міста як криптохаба найбільш важливим критеріями є

  • середовище для ведення Web3-бізнесу: регуляційна політика, системи оподаткування та адаптованість економіки до користування цифровими активами;
  • громадська залученість у користуванні криптоактивами: кількість власників криптовалют, інтеграція платіжних криптосистем у реальне життя, культурні й освітні ініціативи.

З огляду на такі аспекти можна виділити пʼять головних криптовалютних хабів

Варто зазначити, що на відміну від інших індустрій, сфері Web3 вдалося збалансовано розповсюдити свій вплив за геополітичним чинником. Тим не менш, Європа й Азія залишаються головними осередками крипти у світі.

Україна як перспективний криптохаб

“Україна має і можливості, і здатність, і рішучість, щоб стати великим криптохабом”
Віталік Бутерін, засновник блокчейну Ethereum

Насправді Україна має величезний потенціал у розвитку сфери криптовалют.

За дослідженням Chainalysis, Україна посідає пʼяте місце серед усіх країн за прийняттям криптовалют. І це не дивно, адже у нашій державі глибоко інтегровані сервіси криптоплатежів, як-от BinancePay і Whitepay, а велика частка населення є активними користувачами цифровими активами. Ба більше, Україна — це дім для криптобірж WhiteBIT і Kuna, а також для таких Web3 проєктів, як Hacken Audit, HAPI та безлічі інших. 

Країни із найвищим рейтингом інтеграції криптовалюти. Джерело: «The 2023 Global Crypto Adoption Index», Chainalysis Країни із найвищим рейтингом інтеграції криптовалюти. Джерело: «The 2023 Global Crypto Adoption Index», Chainalysis

Однак зосередження криптокомпаній не є єдиною причиною, завдяки якій Україна може стати трендсетером у Web3-вимірі. Наразі, українська криптоспільнота перебуває, мабуть, на найвищому рівні розвитку. Це демонструє велика кількість офлайн-заходів і зустрічей, що присвячені розвитку Web3 виміру в Україні, зокрема Incrypted Talks, Kyiv Tech Summit, який минулого року відвідали Ерік Шмідт, співзасновник Google, і Віталік Бутерін – фундатор блокчейну Ethereum, на базі якого розроблена левова частка проєктів і технологій, про які ви точно чули хоча б один раз. 

Трансформується й сприйняття криптовалюти. Українська спільнота ставить у пріоритет криптоосвіченість і намагання позбутися упереджень щодо цифрових активів, тому комʼюніті активно інвестує в освітні програми та курси. Деякі з них функціонують і в офлайн-середовищі, як-от Digital Traders Hub від Cryptology і WhiteBIT – перший криптоковоркінг в Україні з освітніми програмами у сфері крипти, а також місце обміну досвідом для інвесторів, трейдерів і ентузіастів.

Хоча варто наголосити, що майбутнє України у криптовалютному просторі матиме набагато більший потенціал із нормативно-правовим визначенням криптовалюти та її повну інтеграцію в економічні процеси у країні. Ба більше, досі не вщухають дискусії про створення національної криптовалюти стейблкоїна із привʼязкою до курсу гривні. Більше про таку концепцію у моїй статті

Підібʼємо підсумки

Криптохаби — це насамперед осередки технологій. У свою чергу, технології набувають усе важливішої ролі у якості ресурсу – ресурсу доволі цінного для розвитку економічних процесів. Шлях до прийняття Web3 як головний біг-тех тренд, у свою чергу, додає криптохабам більшої вагомості у контексті розвитку економічного впливу. Саме тому розвиток України як криптохаба має бути одним із найбільш ключових питань для сектору фінтех.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як бізнес-спільноти сприяють розвитку вашого нетворку

Максим Олійник 2 липня 2024 11:35

Бренд, побудований на провокації та сексуалізації: історія Playboy

Артем Беседа 27 червня 2024 17:41

Як я провела Ukrainian Blockchain Week 2024

Владислав Миронович 27 червня 2024 10:00

Що таке DRaaS-рішення і чим воно корисне для бізнесів

Maris Sperga 26 червня 2024 11:36

Розвиток блогу та зважена рекламна стратегія: як компенсувати вплив сезонності на трафік

Наталія Раскопа 24 червня 2024 11:00