Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

У світі дикого венчура. Deep tech, фінтех та стан венчурного ринку у різних країнах

ICLUB Global
ICLUB Global Клуб приватних інвесторів у стартапи
17 травня 2023 11 хвилин читання

До вашої уваги традиційний щомісячний дайджест «У світі дикого венчура». Головна новина квітневого випуску — статистика глобальної венчурної індустрії за результатами першого кварталу 2023 року. Також на вас чекають огляди галузей фінтех, Climate tech, Crypto та Gaming. Крім того, ми знайшли трохи актуальної інформації про тенденції інвестицій у генеративний ШІ та синтетичні дані.

Головні новини венчурного ринку за квітень

Отже, на що передусім треба звернути увагу?

  • Стартапам заплатіть карбованою монетою

За даними Crunchbase, у першому кварталі 2023 року глобальні венчурні інвестиції упали на 53%, якщо порівнювати з аналогічним періодом минулого року, і становили $76 млрд. Це погані результати. Постраждали всі стадії без винятків, навіть ранні.

Хоча наприкінці 2022 року в інвесторів у світі налічувалося $580 млрд вільного капіталу. Тобто гроші є, проте їх не поспішають вкладати. Ця інформація корелює з нашим попереднім дайджестом, де ми обговорювали попит інвесторів і недостатню пропозицію якісних проєктів від стартапів.

Схожі тенденції простежує і CB Insights у власному дослідженні.

  • Схоже, єдинороги більше нікому не потрібні

У Q1 2023 нарахували лише 18 нових єдинорогів. Найгірший результат від 2017 року. Минає ціла епоха.

  • Венчурні інвестиції в США

Свіжий звіт PitchBook про стан венчурної індустрії у США за результатами Q1 2023. Що цікавого? Інвестори дедалі більше ігнорують пізні стадії, вважаючи за краще приберегти гроші. У всьому винні слабкі можливості late-stage стартапів робити екзити. Уточнюємо, успішні екзити. 

За результатами першого кварталу інвестори зробили екзитів лише на $5,8 млрд. Щоб ви розуміли масштаб того, що відбувається, то це менш ніж 1% від суми екзитів за весь 2021 рік. Тобто дуже мало.

Інвестори скаржаться на гіркі наслідки попередніх років, які все-таки наздогнали. На ринку надто багато єдинорогів і компаній із роздутими оцінками, які потребують чимало капіталу і водночас не можуть принести інвесторам достатньо прибутку.

Американські венчурні фонди залучили $11,7 млрд. Тут спостерігається зниження активності, але загалом ситуація непогана. Поки що висновки робити зарано.

  • Венчурні інвестиції у Китаї

За результатами 2022 року венчурні інвестиції у Китаї переживають не найкращі часи. Активність знизилася до рівня 2017 року. Угод уклали лише на $69,5 млрд. Причини: жорсткий карантин, геополітична напруженість, а також внутрішні та зовнішні макроекономічні чинники. 

Труднощів із залученням капіталу зазнають не тільки стартапи, а й фонди. Торік їм вдалося зібрати лише $44,5 млрд. Це найнижчий показник за останні дев’ять років.

  • Венчурні інвестиції в Європі

Актуальний огляд європейського ринку за Q1 2023, теж від PitchBook. Загалом ситуацію можна описати двома словами — затягуємо паски. Інвестиційна активність становила лише €11,8 млрд (-32% QoQ). Загалом зниження активності почалося ще торік, і всі гадали, чи воно триватиме у 2023-му. Як бачимо, дива не сталося.

Інвестиції продовжують страждати від інфляції та посиленої монетарної політики, що обмежує можливості вкладання капіталу. Автори кажуть, що на труднощі натрапляють не тільки стартапи, а й інші бізнеси, тому технологічні компанії тут особливо не виділяються. 

34,5% усього капіталу дісталися раннім стадіям. Усе стабільно. Проте фіксується аномальне збільшення витрат і на пізніх стадіях. Це може бути зумовлено високим burn rate і потребами портфельних компаній у додатковому капіталі.

Найпопулярніші індустрії: Software, Consumer goods & services, Commercial products & services. Окремо аналітики кажуть про перспективу інвестицій в energy tech.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Найактивніші регіони: Велика Британія та Ірландія, Франція та Бенілюкс, а також DACH.

  • Інвестори дедалі менш охочі вкладатися у зрілі стартапи

Головним одкровенням стала березнева заява Y Combinator, у якій інкубатор підтвердив відмову від подвоєння інвестицій у портфельні компанії, що досягли пізньої стадії. Однак цю тенденцію помітили й аналітики PitchBook. Наприклад, у 2022 році американські фонди, що спеціалізуються на інвестиціях у пізні стадії, залучили $9,4 млрд. У першому кварталі вже поточного року цифра сміховинна і становить лише $400 млн.

Індустрії. Частина перша

  • Інвестиції в індустрію Climate tech перебувають на найнижчому рівні за останні три роки

PitchBook пише, що за результатами першого кварталу 2023 інвестиції впали на 36% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Стартапи б'ють на сполох і скаржаться на складнощі із залученням капіталу. Така ситуація викликає здивування в аналітиків, адже планеті все більше загрожують кліматичні катаклізми через глобальне потепління. А раз так, має бути попит. Але, схоже, його немає.

Проте автори налаштовані оптимістично. Серед причин — закон США про зниження інфляції. Стартапи в галузі «зелених» технологій, ймовірно, отримають субсидії. Крім цього, планується видача податкових пільг для компаній, що використовують технології уловлювання та зберігання вуглецю.

  • У Європі новий король — Deep tech

З 2018 головною годувальницею європейського венчура була індустрія Fintech. Однак початок 2023 року ознаменував новий тренд — Deep tech, який уже вирвався на першу сходинку за сумою інвестицій у Європі. Кажуть це пов'язано з нещодавніми банкрутствами великих банків (SVB, Credit Suisse). Турбулентності всередині фінансового сектора зачіпають підсектор, тобто Fintech.

  • Якщо вже мова зайшла про Fintech, з'явилися результати індустрії за Q1 2023

Що б там не відбувалося в Європі, глобальні інвестиції в Fintech зростають, повідомляє CB Insights. Інвестори уклали 983 угоди на $15 млрд (+55% QoQ). Цілих 72% угод уклали зі стартапами на ранніх стадіях, це новий рекорд за весь час спостережень. Найбільше постраждали продукти для банків і wealth tech, тут зафіксовано істотний відтік інвестицій. А ось найбільше грошей дісталося платежам, цифровому кредитуванню, страхуванню і технологіям для ринків капіталу.

Також на тему Fintech рекомендуємо огляд від Dealroom. За їхньою інформацією найкраще інвестувати в B2B SaaS. 

Аналогічний огляд випустив PitchBook, у якому автори сконцентрувалися на секторі B2B. Однак ми вже писали про це в минулому дайджесті й нічого принципово нового тут не знайшли.

  • В індустрії ШІ гроші заховані в синтетичних даних

Один із головних трендів останнього часу — ШІ, а саме генеративний ШІ. Однак цій технології для роботи потрібні масиви даних, щоб робот міг навчатися. Обсяги реальних даних уже зараз обмежені. У майбутньому вони, найімовірніше, вичерпаються зовсім. PitchBook вважає Це призведе до потреби в нових джерелах даних — синтетичних. 

За даними Gartner, до 2030 року синтетичні дані стануть основним джерелом навчальних даних для моделей ШІ. Аналітики зазначають, що до 2027 року обсяг цього ринку становитиме $1 млрд. Ба більше, ця індустрія практично цнотлива, а стартапи тут рідкість.

  • Багато інвесторів дивляться в бік генеративного ШІ. Але які саме напрямки приваблюють найбільше капіталу?

CB Insights проаналізував понад 210 угод за 2021 і 2022 роки, щоб розібрати генеративний ШІ по поличках. Найбільше грошей інвестори вкладають у візуальні медіа ($822 млн), генеративні інтерфейси ($586 млн), соціальні медіа та контент для маркетингу ($317 млн), а також APIs ($249 млн). Зверніть увагу на картинку нижче. 

У світі дикого венчура. Квітень 2023 У світі дикого венчура. Квітень 2023

Індустрії. Частина друга

  • Найсвіжіший огляд крипти від a16z

З повною презентацією можете ознайомитися за цим посиланням. Нижче наводимо головні висновки:

  • 1
    Блокчейн нарощує кількість активних користувачів і способів їх залучення. Наприклад, у березні кількість активних блокчейн-адрес досягла абсолютного рекорду — 15 млн.
  • 2
    Активність DeFi та NFT, схоже, знову зростає, оскільки з'являються нові перспективні види їх використання і застосування. Тільки в березні на децентралізованих обмінниках здійснили транзакцій на $100 млн.
  • 3
    Кількість активних розробників у криптоіндустрії залишається незмінною. Сьогодні у світі їх налічується близько 30 тисяч.
  • 4
    Блокчейн розвивається новими перспективними шляхами. Наприклад, Layer 2.
  • 5
    Технології, які раніше вважалися практично неможливими, стають цілком реальними. Наприклад, система "нульового знання".
  • 6
    США втрачають своє лідерство у web3. 
  • 7
    Активний прогрес індустрії за ключовими показниками. Обсяг ринку, активність розробників та фінансування неухильно зростають протягом останнього десятиліття.
  • Для індустрії геймінгу найкращим місцем залишається Азія

Сьогодні Азія є найбільшим ринком для любителів відеоігор. Водночас як повідомляє PitchBook, з точки зору венчурних інвестицій азійські компанії показують скромні результати. Наприклад, у 2022 році з глобальних $11 млрд місцевим стартапам дісталися тільки $2 млрд. Тобто всі хочуть тут пастися, але не вкладати гроші.

Блок для допитливих

Microsoft опублікував докази того, що нескінченні дзвінки по роботі шкодять здоров'ю. Проводьте менше часу на дзвінках, колеги.

Матеріал New York Post, присвячений чоловікам і чому вони все рідше ходять на побачення. Річ у тім, що сучасні побачення все більше нагадують співбесіди для працевлаштування.

Як змінити точку зору іншої людини читайте у статті Psychology Today.

Ще один матеріал від Psychology Today, але на тему як перестати бути токсичним.

Австралійський стартап Vox заявляє, що створив першу у світі фрикадельку з м'яса мамонта. Але найцікавіше в іншому. Після гучного анонсу з'явився бельгійський стартап Paleo, який стверджує, що був першим! Через мамонта стартапи погрожують один одному судовими позовами. Читайте про цю епопею на Sifted. Ех, нудно ми з вами живемо.

Графенові сенсори дають змогу керувати роботами за допомогою сили думки, передає SciTechDaily.

Що чекає на смартфони в майбутньому читайте у Wired.

Ви напевно знаєте одну з економічних аксіом: попит породжує пропозицію. Однак як показує останнє дослідження, ціноутворення на той чи інший продукт диктує всього лише одна конкретна група споживачів. Читайте про це на Psyh.org

А ви знали, що запах нової машини взагалі-то дуже шкідливий для людини? Якщо будете купувати нову машину — не дихайте.

Nautilus розповідає, як видобувають найчистішу воду на планеті.

У процесі фізичного експерименту з лазерами вченим вдалося «розрізати час», передає BGR.

Різна корисна статистика

На молоді компанії (англійською emerging) в індустрії biotech припадає аж 67% відкриттів нових ліків, передає Fierce Biotech. Неймовірний результат, який загрожує великим фармацевтичним корпораціям.

Інвестиції в нерухомість стають дедалі непривабливішими, передає Insider.

Інформація для стартапів. 10 типів капіталу, який можна залучити в матеріалі Sifted.

За даними Pew Research Center 75% американців не довіряють криптовалютам.

Стаття про ангельських інвесторів на Sifted. Якщо коротко, рекомендують.

100 речей, які не варто робити SaaS компаніям.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Топ-5 помилок біздева на міжнародній конференції

Maksym Boronenko 6 годин тому

Джефф Безос в липні 2024 продасть акції Amazon на майже $5 млрд

Олеся Дерзська 6 годин тому

Китай домінує в патентних заявках на генеративний ШІ, випереджаючи США

Вікторія Рудзінська 8 годин тому

У Києві відбудеться конференція «Навігатори інновацій. Змінюй правила гри»

Ольга Топольська 11 годин тому

На ШІ-пошук у Google потрібно вдесятеро більше електроенергії, ніж на звичайний

Олеся Дерзська 12 годин тому