Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Труднощі комунікації: як вік, стать та культурні особливості впливають на розуміння емодзі

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
22 лютого 2024 6 хвилин читання

Нарешті важливе дослідження: вчені проаналізували, як люди різного віку, статі та національності розуміють або розпізнають емоції за смайликами емодзі. На перший погляд не найголовніша тема для науки. Але у 2015 року 92% людей використовували емодзі для спілкування та налагодження комунікації. SPEKA розповідає, як отримані результати вплинуть на медицину, маркетинг та ділове спілкування. 

Як вік, стать та національність впливають на розпізнавання емоцій Як вік, стать та національність впливають на розпізнавання емоцій

Як виникли смайлики та емодзі 

Смайли на кшталт :), тобто такі, що складаються із символів на клавіатурі, розробив професор інформатики Скотт Фальман у 1982 році. Фальман не був першим, хто запропонував концепцію смайлика: подібна концепція маркера з’явилася у статті Reader's Digest у травні 1967 року, але йому приписують використання смайликів, які, на його думку, допоможуть людям відрізняти серйозні повідомлення від жартів на дошці оголошень.

Смайли можна використовувати для заміни невербальної комунікації, особливо міміки, однак вони можуть бути недостатньо точними для вираження емоційних нюансів через обмеження кількості символів клавіатури. Натомість емодзі, нове покоління смайликів, розробив японський автор Шиґетака Куріта наприкінці 1990-х років. Емодзі — це дуже спрощена версія міміки, яка, порівняно зі смайликами, може виражати тонші та складніші емоції. 

Шіґетака Куріта вважається творцем емодзі Шіґетака Куріта вважається творцем емодзі

У майже 90% дописів на Facebook зустрічаються емодзі, тому їх іноді називають мовою спілкування, яка найшвидше розвивається. 

Зазвичай люди схильні використовувати емодзі, щоб створити невимушену атмосферу в чаті та зменшувати неоднозначність, хоча основна функція емодзі — показ емоцій та гумору. 

Емодзі широко використовують у маркетингу для просування та привертання уваги, а також у медицині для вираження шкали болю та кращої комунікації між пацієнтом та лікарем чи машинному навчанні без нагляду. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Як досліджували розпізнавання емодзі та чому це важливо 

В експерименті взяли участь 523 особи з Великої Британії та Китаю. Їм надавали серію емодзі, які мали виражати шість емоцій: щастя, сум, злість, здивування, переляк та огиду. Смайлики використовували з чотирьох популярних платформ — Apple, Android, WeChat і Windows.

Емодзі, які демонстрували учасникам дослідження Емодзі, які демонстрували учасникам дослідження

Результати показали, що всі чинники (вік, стать і культура) мали значний вплив на класифікацію емодзі учасниками. А також що мозкові ділянки, активовані за розпізнаванні реальних облич, схожі на ті, що активуються з перегляду більш абстрактних облич, як-от емодзі. Натомість аналіз даних з мільйонів повідомлень у Twitter на 30 мовах показав, що використання та інтерпретація емодзі варіюються між країнами. Виявили, наприклад, що у Китаї їх використовують значно рідше. 

Вплив статі на розуміння емодзі

Деякі попередні дослідження показують, що жінки демонструють у середньому вищу точність у розпізнаванні емоцій, ніж чоловіки. Одним із потенційних пояснень є гіпотеза первинного доглядача. Тобто точна та швидка ідентифікація дитячих емоцій, особливо виразу обличчя, є дуже важливою частиною догляду за немовлятами, оскільки дитяча смертність раніше була високою протягом еволюції людини.

Жінки краще визначали емодзі, що відображають емоції щастя, страху, смутку та гніву, порівняно з чоловіками. 

Результати тестування з розпізнавання емодзі серед чоловіків та жінок Результати тестування з розпізнавання емодзі серед чоловіків та жінок

Вплив віку на розуміння емодзі

Також вчені виявили значний вплив віку на точність класифікації емодзі, які відображають здивування, страх, смуток і гнів. Що старшою були учасники, то гірше їм вдавалося розпізнати емоцію. 

Хоча результати можна інтерпретувати як припущення про те, що літні люди можуть мати меншу користь від емодзі, ніж молоді. Натомість вчені додають, що деякі останні дослідження показали, що старші ліди можуть отримати користь від використання емодзі для роз’яснення значення складніших повідомлень, наприклад, таких, які призначені для саркастичної інтерпретації.

Культурні відмінності у розумінні емодзі

Учасники з Великої Британії мали вищі показники точності, ніж учасники з Китаю у визначенні п’ятьох із шести емоцій. 

Цікаво, що на визначення емоції огиди, яку передавав один зі смайликів, не впливали стать, вік чи культура. Попередні дослідження виразу обличчя показали, що відраза найгірше розпізнається через те, що огида рідко з’являється у нашому повсякденному житті. 

Також з’ясували важливість контексту. Наприклад, китайці можуть зазвичай використовувати емодзі усмішки для інших цілей, ніж для позначення щастя. Для них це певною мірою універсальний символ, який використовують у різних ситуаціях. 

Дослідження також розглядало вплив платформи (Apple, Android, WeChat, Windows) на розуміння емодзі. Хоча у Китаї WeChat використовують набагато частіше, ніж у Європі, культурні відмінності у класифікації емодзі не були пов’язані із цифровим майданчиком.

Що робити, якщо я не розумію значення емодзі 

Для таких випадків можна подивитися значення емодзі у проєкті emojipedia, який пояснює значення смайликів, а також причини популярності деяких вірусних на кшталт червоного прапора. Але також пам’ятайте, що ваш співрозмовник може вкладати інший зміст у смайли, тому не соромтеся перепитати, що він має на увазі. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Люди витрачають більше у безготівкових коштах — метадослідження

Олеся Дерзська 14 червня 2024 15:24

Чому культура дуже важлива під час війни?

Влада Миколюк 10 червня 2024 14:30

Кожен четвертий українець в великих містах володіє криптовалютою: дослідження

Владислав Паливода 6 червня 2024 21:40

Як кішки допомагають вченим

Сергій Коноплицький 5 червня 2024 14:09

Американці по 2 години на день скролять інтернет-магазини

Олеся Дерзська 30 травня 2024 21:22