Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Телескоп Вебба побачив зірки-близнюки у давно відомому об’єкті — фото

Кіра Іванова
Кіра Іванова Редакторка новин The Page/SPEKA
14 червня 2024 5 хвилин читання

Космічний телескоп Джеймса Вебба допоміг дослідникам NASA відкрити зірки-близнюки у зоні, яку астрономи досліджували майже пів століття, пише NASA у четвер, 13 червня. Групу молодих зірок WL 20 у сузір’ї Змієносця вивчали з 1970-х за допомогою щонайменше п’ятьох телескопів, але лише безпрецедентна роздільна здатність телескопа Вебба та спеціальні інструменти виявили, що об’єкт WL 20S насправді є парою, яка утворилася приблизно 2-4 млн років тому.

Відкриття, яке зробили за допомогою приладу середнього інфрачервоного діапазону Вебба (MIRI), представили на 244-й зустрічі Американського астрономічного товариства 12 червня 2024 року. MIRI також виявив, що у близнюків є відповідні струмені газу, що витікають у космос з північного та південного полюсів.

У нас відвисла щелепа. Ми вивчали ці об’єкти протягом десятиліть та думали, що знаємо його досить добре. Але без MIRI ми б не знали, що це дві зірки або що ці реактивні літаки існують. Це справді вражає. Це як мати нові очі.
астроном Мері Барсоні, провідна авторка презентації результатів

Ще один сюрприз команда отримала завдяки додатковим спостереженням великої міліметрової/субміліметрової матриці Atacama (ALMA), групи з понад 60 радіоантен у пустелі Атакама в Чилі. Вони виявили, що диски пилу та газу оточують обидві зірки у парі. 

Ба більше, зважаючи на вік зірок, цілком можливо, що у цих дисках формуються планети.

Потужність цих двох телескопів справді неймовірна. Якби ми не бачили, що це дві зірки, результати ALMA могли б виглядати як один диск із проміжком посередині. Натомість у нас є нові дані про дві зірки, які явно перебувають у критичній точці свого життя, коли процеси, що їх сформували, згасають.
Майк Ресслер, науковий співробітник проєкту MIRI у Лабораторії реактивного руху НАСА та співавтор нового дослідження

На цьому зображенні зіркової групи WL 20 поєднані дані великого міліметрового/субміліметрового масиву Atacama та приладу середнього інфрачервоного діапазону на телескопі Вебба NASA. Струмені газу, що виходять із полюсів зірок-близнюків, виглядають синьо-зеленими; диски пилу та газу, що оточують зірки, рожеві.

Зображення зіркової групи WL 20, дані великого міліметрового/субміліметрового масиву Atacama та приладу середнього інфрачервоного діапазону на телескопі Вебба Зображення зіркової групи WL 20, дані великого міліметрового/субміліметрового масиву Atacama та приладу середнього інфрачервоного діапазону на телескопі Вебба

Що відомо про групу зірок WL 20 у сузір’ї Змієносця

Група WL 20 розташована у значно більшій, добре вивченій зоні зореутворення галактики Чумацький Шлях під назвою Ро Змієносець. Це величезна хмара газу та пилу приблизно за 400 світлових роках від Землі. 

Насправді WL 20 приховано за товстими хмарами газу та пилу, які блокують більшість видимого світла (довжини хвилі, які може виявити людське око) від зірок. 

Натомість телескоп Вебба виявляє хвилі трохи довшої довжини, інфрачервоні, які можуть проходити через ці шари. MIRI виявляє найдовшу інфрачервону довжину хвилі з усіх інструментів Вебба і тому добре підходить для спостереження за затемненими зонами зореутворення, як-от WL 20.

Радіохвилі також часто можуть проникати через пил, хоча й мають відмінності від інфрачервоного світла. Газопилові диски, що оточують дві зірки у WL 20S, випромінюють світло у діапазоні, який астрономи називають субміліметровим. Вони також проникають у навколишні газові хмари і спостерігалися ALMA.

Як технології допомогли краще побачити далекі зірки за космічним пилом

NASA також показала, як розвивались технології. На цих чотирьох зображеннях — зоряна система WL 20, яку видно (зліва) на інфрачервоному телескопі NASA в обсерваторії Мауна-Кеа, 5,0-метровому телескопі «Хейл», обсерваторії Паломар, телескопі «Кек II», телескопі «Вебб» і великому телескопі «Атакама». Міліметровий/субміліметровий масив.

Як групу зірок WL 20 бачили різні телескопи із розвитком технологій  Як групу зірок WL 20 бачили різні телескопи із розвитком технологій 

Але вчені легко могли б витлумачити ці спостереження як доказ існування єдиного диска з розривом у ньому, якби MIRI не спостерігав також два зоряні струмені. Струмені газу складаються з іонів або окремих атомів із деякими відірваними електронами, які випромінюють у середньому інфрачервоному діапазоні, але не в субміліметровому діапазоні. Тільки інфрачервоний прилад із просторовою та спектральною роздільною здатністю, як MIRI, міг побачити їх.

Що відомо про телескоп Джеймса Вебба

Космічний телескоп Джеймса Вебба є головною у світі обсерваторією космічної науки. «Вебб» розгадує таємниці Сонячної системи, безперервно спостерігаючи далекі світи навколо інших зірок і досліджуючи таємничі структури і походження Всесвіту та наше місце у ньому. 

«Вебб» — це міжнародна програма, яку очолює NASA разом зі своїми партнерами ESA (Європейське космічне агентство) і CSA (Канадське космічне агентство).

Прилад середнього інфрачервоного діапазону Вебба MIRI розробили у межах партнерства 50/50 між NASA та ESA. Підрозділ Каліфорнійського технологічного інституту у Пасадені, Каліфорнія, JPL очолив зусилля США для MIRI, а багатонаціональний консорціум європейських астрономічних інститутів робить внесок у ESA. 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

NASA та Boeing прояснюють ситуацію із затримкою повернення астронавтів Starliner

Вікторія Рудзінська 30 червня 2024 13:11

NASA скасувала вихід у відкритий космос на МКС через витік охолоджувальної рідини

Вікторія Рудзінська 27 червня 2024 09:00

NASA обрало SpaceX для розробки космічного корабля, що зніме орбіту МКС у 2030 році

Вікторія Рудзінська 27 червня 2024 07:07

NASA готує програму екомоніторингу через супутник GOES-U

Олеся Дерзська 24 червня 2024 16:49

NASA знову перенесла повернення Boeing Starliner на Землю

Анастасія Ковальова 23 червня 2024 14:37