Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

10 цікавих фактів про Чумацький Шлях: чим дивує наша Галактика

Анна Омельян
Анна Омельян
13 січня 2024 7 хвилин читання

Мерехтлива молочно-срібляста смуга на нічному небі заворожувала людство здавна. Зараз ми вже знаємо, що разом із планетою Земля і Сонячною системою перебуваємо у Галактиці Чумацький Шлях. До того ж нам пощастило жити у період інтенсивного дослідження космічного гуртожитку, завдяки чому нові відкриття стаються досить часто. Тож пропонуємо освіжити інформацію про Чумацький, він же Молочний (спойлер — і не тільки), Шлях, і  Ми підготували добірку цікавих фактів.

Що таке Чумацький Шлях

Панорамне зображення Чумацького Шляху. Фото: eso.org Панорамне зображення Чумацького Шляху. Фото: eso.org

Коротке досьє нашої Галактики:

Підписуйтеся на наші соцмережі

  • тип: спіральна з перемичками;
  • вік: 13,6 млрд років; 
  • розмір: 100 тис. світлових років у поперечнику;
  • кількість зірок: приблизно 200 млрд (за іншими даними, від 100 до 400 млрд).

Чумацький Шлях — це спіральна галактика з перемичками з центральною смугою та великими поворотними рукавами. А тепер докладніше. 

Знадобиться для розуміння: один світловий рік становить приблизно 9,5 трлн км.

За даними Європейської космічної агенції (ESA), центральна смуга нашої Галактики, або центральний балдж (англ. bulge — випуклість), має форму арахісу розміром 10 тис. світлових років у поперечнику і містить приблизно 10 млрд зірок. За балджем тягнеться галактичний диск розміром 100 тис. світлових років у поперечнику, що прихистив більшість зірок Галактики, зокрема Сонце. Зірки у диску обертаються навколо галактичного центру, утворюючи закручені потоки, які нагадують рукави. За даними National Science Foundation, NSF (США), Галактика Чумацький Шлях наразі має чотири великі спіральні рукави. Два з них більш виражені (Персей і Скутум-Центавр), два менш видимі (Стрілець та рукав Оріона, він же Місцевий рукав). І от саме у Місцевому рукаві, у затишній периферії Галактики, розташована наша Сонячна система. 

Уже досить цікаво, чи не так? Далі більше: добірка інтригуючих фактів від науковців і не тільки.

Цікаві факти про Чумацький Шлях

  • Чисельні назви Галактики мають цікаві пояснення, що зазвичай ґрунтуються на культурних та релігійних сенсах. Найбільш поширена у світі назва «Молочний Шлях» (Milky Way) запозичена з давньогрецького міфу, в якому під час годування богинею Герою маленького Геракла пролилося молоко, а його бризки стали зірками. Скандинавські народи називали Галактику Зимова вулиця, бо найчіткіша візуалізація її у північній півкулі відбувається зазвичай взимку. Гавайці використовували назву Риба, що стрибає в тіні, а японці Небесна річка. У балтійських народів Галактика називалася ще й Пташина стежка. Українська назва Чумацький Шлях теж заснована на легенді про те, що колись чумаки їздили по сіль до Крим,у орієнтуючись за нічним небом.
  • Чумацький Шлях фото панорамного типу може мати лише на основі реконструкції, що базується на результатах досліджень. Принаймні поки що. Причина логічна: Земля розташована всередині Чумацького Шляху, тому роздивитися Галактику з відстані проблематично. Найбільш ґрунтовну інформацію для розуміння того, яку зовнішність має Чумацький Шлях, дають космічні телескопи. Особливий внесок зробила Європейська місія Gaia.
  • Найбільша відкрита на сьогодні структура Чумацького Шляху має ім'я Меггі. Так астрономи назвали гігантську нитку газоподібного водню завдовжки 3900 світлових років та завширшки 130 світлових років, що розташована за 55 тис. світлових років від Землі. 
  • Галактика Чумацький Шлях є складовою частиною вищих небесних структур, а саме так званої Місцевої групи з 50 тісно зв'язаних галактик. Місцева група є елементом Надскупчення галактик Діви. Не зупиняємось: Надскупчення Діви, оточене пустотами, які з часом змінюють форму, спрямоване до Великого атрактора  (англ. Great Attractor — Великий центр тяжіння), який є частиною ще більшої структури галактик під назвою Ланіакея. І вже Ланіакея входить до комплексу надскупчень Риб-Кита. Тут зробимо зупинку і спробуємо оцінити грандіозність, бо на сьогодні комплекс надскупчень Риб-Кита — одна з найбільших структур, виявлених у Всесвіті (приблизно 1 млрд світлових років у довжину). 
  • Усе в нашій Галактиці обертається навколо галактичного центру, а сам Чумацький Шлях обертається за годинниковою стрілкою. Сонячна система від часу свого народження здійснила 20 обертів навколо центру Чумацького Шляху, причому кожен оберт триває приблизно 250 млн років. Минулого разу, коли Земля перебувала у теперішньому положенні щодо галактичного центру, на ній тільки-но з'являлися динозаври. Їдемо далі! 
  • Розташування Сонячної системи на тихій околиці Галактики має суттєві переваги. Бо у своєму центрі Чумацький Шлях містить надмасивну чорну діру під назвою Стрілець A*, що приблизно у 4,3 млн разів масивніша за Сонце. Це космічне чудовисько поглинає все, що наближається надто близько. Але нам не варто хвилюватися (хоча би через це): відстань від діри до Землі становить приблизно 27 тис. світлових років. 
  • Чумацький Шлях досить хижий. Одним із найвідоміших стало відкриття місією Gaia зіткнення нашої Галактики з меншою (Gaia Енцелад) орієнтовно 8-11 млрд років тому. У той час Чумацький Шлях мав набагато скромніші габарити і, коли поглинув меншого сусіда, сам досить переформатувався. Вчені дійшли висновку, що це зіткнення було останнім зі значних злиттів, якого зазнав Чумацький Шлях у своєму космічному дитинстві. 
  • Чумацький Шлях не житиме вічно. Прогнозується, що через 4 млрд років наша Галактика зіткнеться зі своєю сусідкою — Галактикою Андромеди. Зараз вони мчать назустріч одна одній зі швидкістю 400 тис. км/год. Коли зустрінуться, це буде не таким уже й катаклізмом, як можна уявити. Ймовірно, утвориться нова еліптична галактика. Сонячна система взагалі та Земля зокрема не будуть зруйновані, але опиняться ще далі він нового галактичного центру.  
  • Багато чого у галактиці Чумацький Шлях є темною матерією. Її частка становить, за припущеннями, майже 90%. Властивості темної матерії вивчатимуть ще довго. Але вже відомо: якби не вона, усі зірки в нашій Галактиці оберталися б набагато повільніше навколо галактичного центру.
  • Чумацький Шлях може бути багатий на життя. Теперішні оцінки показують велику ймовірність наявності тут понад 40 млрд планет розміром з нашу, що обертаються навколо сонцеподібних зірок, до того ж розташовані у тих зонах, де потенційно може виникнути та розвиватися життя. Ми й самі прямий доказ цілковитої можливості такого варіанта.

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Телескоп Вебба побачив зірки-близнюки у давно відомому об’єкті — фото

Кіра Іванова 14 червня 2024 07:28

Телескоп Габбла сфотографував зону зореутворення у сузір’ї Скорпіона — фото

Юлія Мирська 14 лютого 2024 07:53

NASA показало зоряне скупчення, яке нагадує різдвяну ялинку — фото

Юлія Мирська 21 грудня 2023 07:50

Вчені підрахували, на скількох планетах в Чумацькому Шляху може існувати життя

Дмитро Мухін 10 грудня 2023 19:08

Телескоп Габбла сфотографував кулясте скупчення у Великій Магеллановій Хмарі — фото

Юлія Мирська 6 грудня 2023 10:16