Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Старт для бізнесу: як виграти грантові кошти

Володимир Панченко
Володимир Панченко Керівник відділу національних проєктів благодійного фонду "МХП – Громаді"
2 квітня 2024 6 хвилин читання

Успішні громади є фундаментом країни, що розвивається. А тому важливо підтримувати малі бізнеси у регіонах. Адже це не тільки забезпечення місцевих мешканців робочими місцями, але й сплата податків у бюджет, розвиток послуг та інфраструктури у відповідному містечку чи селі.

Часто свою справу розпочинають з того, що ідея для бізнесу є, але фінансових можливостей для реалізації обмаль. Виходом стають грантові програми для підприємців, які мають і навчальну компоненту. Одразу зазначимо, що це не про кредит, який потрібно повертати із відсотками. Грантові гроші надаються на безповоротній основі, аби підприємець чи підприємиця використали їх для підвищення можливостей компанії. Що веде до сплати податків у громаді та покращення її добробуту.

Отримання коштів зазвичай відбувається за чіткими умовами. Тож я, Володимир Панченко, керівник відділу національних проєктів благодійного фонду «МХП – Громаді», розповім як виграти 100 тис. грн на власну справу, у чому перевага програм співфінансування та якою має бути грантова заявка.

Про головне — бізнес-модель

Якщо ви вирішили відкрити чи розширити свій бізнес, то маєте розуміти, які проблеми він має розв’язати, і який попит буде на ваші товари чи послуги. Тому для подання на конкурс потрібно мати бізнес-модель, яка буде чітко описувати потребу мешканців регіону і шлях її вирішення. Що більше деталей, конкретики й чисел, то краще.

Спочатку опишіть ринок: яка кількість населення, скільки з них потенційних клієнтів, також не забудьте про конкурентів і вже наявну інфраструктуру. Погодьтеся, що відкривати ресторан у містечку з населенням у 5 тис. осіб та відсутніми туристичними маршрутами не найкраща ідея. А от варіант відкрити кав’ярню можна розглянути. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Також можете звернути увагу на громади, які поруч з вами — чи є там ваша аудиторія та майбутні покупці, чи  ходить між ними транспорт і є можливість добратися до вашої локації. Як бачите, у бізнес-плані потрібно врахувати багато нюансів, які можуть вплинути на те, наскільки ефективно працюватиме ваш бізнес.

Також гарною ідеєю буде провести опитування серед мешканців. Потрібно запитати у людей, чи ходили б вони у кафе, яку суму могли б витратити, щоб одразу розрахувати можливий дохід — чи покриє він видатки, яку суму податків ви будете сплачувати, а також, коли почнете отримувати прибуток.

Не забувайте про цілі

Важливою метою підтримки малих бізнесів у громаді є створення нових робочих місць. Зараз ми бачимо багато проєктів, що подаються на грантову підтримку, де враховано працевлаштування ветеранів та людей з інвалідністю.

Також слід оцінити, наскільки ваш бізнес може зростати та розвиватися. Чи зможе він  масштабуватися та наймати більшу кількість працівників, чи зможе змінювати виробництво та задовольняти потреби більшого числа людей.

Наприклад, ви хочете відкрити сироварню та прорахували стартовий капітал для цього. Подумайте, які види сирів ви ще могли б додати до свого каталогу, або ж ви захочете проводити екскурсії для туристів, чи виробляти інші товари з молока та продавати їх у роздрібні мережі. Це можливість не тільки помножувати свої прибутки, а й робити більший внесок у розвиток своєї громади.

Про фінансову залученість і навчання

Ще одним важливим критерієм оцінювання проєкту є готовність майбутнього підприємця співфінансувати свою ж ідею. Тобто, якщо у бізнес-плані прорахований бюджет у 160 тис. грн, то половину від суми він може отримати через конкурс «Роби Своє». Це демонструє, наскільки людина вірить у реалізацію та успіх проєкту. Те, наскільки вона готова віддаватися справі та працювати над її розвитком, ризикувати. 

До 9 квітня 2024 року можна заповнити заявку на сайті проєкту «Роби Своє». Для цього потрібно завантажити аплікаційну форму, в якій пояснити свою бізнес-модель, монетизацію бізнесу, соціальний вплив на громаду. Її прикріпити до заявки, де вказати, на що саме піде грант. Грантове фінансування можна буде використати на закупівлю обладнання, сировини, матеріалів та послуг для підтримки мікро- та малого бізнесу. Також для подання на конкурс важливо мати ФОП чи ТОВ або ж бути готовим їх відкрити після перемоги у конкурсі.

  • Минулого року Олександр Мозговий, ветеран, а тепер підприємець, виграв грант на створення компанії з виготовлення арболітових блоків, з яких можна будувати будинки. У бізнес-плані він врахував як власний внесок, так і підтримку від громади, а також грантові кошти. 
  • У 2023 році переможницями з Волинської області стала студія краси «КОСМЕЯ» Вікторії Шеремети, яку вона відкрила у рідному селі Красноволя. Жителі тепер мають змогу отримати перукарські послуги, а також відвідати подолога, що дозволяє уникнути хірургічного втручання через вчасний початок лікування.
  • А інша переможниця, Михальчук Наталія, відкрила власну швейну майстерню у селі Четвертня.  

Відкрити свій бізнес — справа нелегка, тому ми додали навчальний компонент, аби українські підприємці могли покращувати власні навички як у побудові бізнес-процесів, так і у маркетингу, роботі з соціальними мережами чи фінансовому обліку.

Важливість прозорості та чесності

Щоб взяти участь у грантовому конкурсі, потрібна офіційна реєстрація бізнесу. Така вимога обумовлена не лише стимулом до сплати податків, але й потребою вести справу чесно і відкрито. Так можна відстежувати й розвиток бізнесу, надавати підтримку підприємцям, а також допомагати долати труднощі. 

Грантові конкурси сьогодні — це величезна допомога та підтримка мікро- та малого бізнесу. Вони стимулюють вести свою справу офіційно та прозоро, створювати нові робочі місця, сплачувати податки та розвивати якісні послуги, що приводить до покращення життя у громадах та їхнього розвитку.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Випивка — так: Таїланд хоче переглянути свої обмеження на алкоголь

Владислав Паливода 3 липня 2024 08:09

Як бізнес-спільноти сприяють розвитку вашого нетворку

Максим Олійник 2 липня 2024 11:35

Projector запускає безплатний курс Experiment 1.01 для підприємців

Олеся Дерзська 27 червня 2024 19:23

Бренд, побудований на провокації та сексуалізації: історія Playboy

Артем Беседа 27 червня 2024 17:41

Чи може сервісна економіка зробити світ багатим?

Олександр Тартачний 27 червня 2024 14:40