Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як малому бізнесу ефективно реагувати на нестабільність економіки України

Даніелла Шихабутдінова
Даніелла Шихабутдінова COO Weblium
26 лютого 2024 7 хвилин читання

На початку 2020 року весь світ сховався по домівках – мільйони людей по всьому світу перейшли в онлайн і за ними потягнувся бізнес, адаптуючись до нових умов. Але в наступні роки тенденція не сповільнилася, а війна та економічна криза тільки  посилили запит громадян на збереження коштів і зручні онлайн-інструменти. У цій статті на основі даних про малий і середній бізнес в Україні, які ми агрегували у Weblium, я хочу розглянути, як бізнес зазвичай реагує на кризи, наскільки ці методи є ефективними під час переходу в онлайн і як запустити та вести свій сайт.

Як бізнес реагує на кризу

Дуже часто буває, що в період нестабільності, бізнес уповільнює або повністю зупиняє життєво важливі процеси, наприклад, відмовляється від реклами. Але така поведінка суперечить здоровому глузду, адже головна мета будь-якого бізнесу збільшити прибуток або зберегти його. І щоб подолати кризу достатньо лише:

  • утримати вже лояльних покупців і за можливості залучити нових;
  • не втратити співробітників, адаптувавши умови роботи до нової реальності;
  • зберегти доходи за рахунок скорочення витрат.

Але простіше сказати, ніж зробити. В умовах нестабільності важливо бути гнучким до змін і шукати нові шляхи, що отримати перевагу та обійти конкурентів. 

Сьогодні малий бізнес в Україні продовжує шукати такі шляхи, способи швидкого та ефективного реагування на нестабільність економіки. І одним із них є виведення свого бізнесу в Інтернет. Якщо у 2024 році ваш продукт все ще не представлений у мережі, то він майже невидимий, а його впізнаваність прагне до нуля.

Щоб уникнути цього достатньо запустити свій сайт. І вирішити одразу всі нагальні завдання – зменшити рівень витрат і збільшити, прискорити отримання прибутку.

Як знизити рівень витрат за допомогою сайту

Підписуйтеся на наші соцмережі

Під час запуску власного сайту для бізнесу ви отримуєте кілька унікальних можливостей для скорочення витрат і економії ресурсів:

  • Бізнес-сайт – це майданчик для торгівлі. Одна фізична торгова точка охоплює один район міста, один сайт – охоплює весь регіон і виходить за його межі. При цьому домен у рази дешевший за оренду будівлі, плату за електрику, вивезення сміття та інше. Багато бізнесів сьогодні працюють тільки в інтернеті.
  • Автоматизація: конструктори сайтів сьогодні дають змогу налаштувати ботів. Вони допомагають відповідати клієнтам на часті запитання і направляти їх по сайту. Також з їхньою допомогою можна закрити угоду, провівши оплату в чаті, зробити розсилку. Це знижує навантаження на оператора підтримки, а отже дає змогу скоротити витрати.
  • Спрощення: чим менше клієнт повинен зробити дій, тим більший шанс, що він добереться до покупки. На сайті цей шлях можна скоротити до мінімуму і додати зручні способи оплати – QR, кредитні картки, криптовалюти. 

Створення бізнес-плану – не разова дія на початковому етапі розвитку бізнесу. В ідеалі, його потрібно постійно оновлювати з урахуванням нових даних і факторів. Щонайменше, кожні півроку оновлювати його та будувати прогнози. Це дасть змогу зменшити ризики та покращити план у реаліях нового часу.

Як збільшити прибуток за допомогою сайту

Сьогодні 97% клієнтів шукають товари в мережі, а 75% ідуть у фізичний магазин тільки після відвідування сайту. Для малого бізнесу це відкриває такі можливості:

  • Утримання постійних покупців: постійний контакт, інформування про нові товари та бонуси, доступність і простота нової угоди дають змогу зберегти клієнтів та їхню лояльність. А в перспективі перетворити їх на "захисників бренду";
  • Аналіз: онлайн-статистика дає змогу переглянути каталог товарів, з'ясувати, які з них частіше продаються, а які приносять більше прибутку. Це особливо важливо в період кризи, коли змінюються потреби клієнтів, а товари можуть втратити свою актуальність (або несподівано набути її, як було з масками);
  • Реклама: інтернет – це величезний рекламний майданчик із купою функцій для просування свого товару. Можна налаштувати сайт за правилами CEO, тестувати різні креативи і сценарії продажів, використовувати акаунти в соціальних мережах і блоги для залучення нової аудиторії та її перенаправлення на основний сайт. 

Як створити сайт і правильно його наповнити

У 2024 для запуску свого сайту не потрібні пізнання в програмуванні. Потрібен лише універсальний конструктор для створення сайту з готових шаблонів. Він заощадить час і легко адаптується під вимоги. Три основні типи сайтів:

  • Лендінг – одна сторінка з усією важливою для клієнта інформацією. Потрібен, щоб мотивувати вчинити одну дію: купити товар, залишити контакти;
  • Сайт-візитка – багатосторінковий сайт з описом усіх товарів і умов їхньої купівлі, з ботом-консультантом, розділом FAQ, відгуками, правовою інфо;
  • Онлайн-магазин – повноцінний магазин із функцією замовлення товару онлайн, підтримкою різних способів оплати, особистим кабінетом користувача.

Функції різних типів можна легко комбінувати, налаштовувати під свої завдання. Але щоб сайт приносив максимальну користь, важливим є його наповнення:

  • Контент (чи то стаття, чи то відео), має враховувати проблеми аудиторії та вирішувати її проблеми. Ключові слова важливі, але на першому місці – якість.
  • Сайт має наповнюватися новим контентом на постійній основі. Це дасть змогу підняти його в рейтингу пошукової видачі;
  • Уся важлива інформація про продукт (FAQ, новини бренду) мають бути актуальними, своєчасними і бути на очах у користувача.
  • Не перевантажуйте сайт деталями, кнопками і текстом. Візуально чистий сайт краще сприймається і якісніше виконує свої завдання.

Ці ж поради стосуються і якості контенту в соціальних мережах і блогах компанії.

Підбиваємо підсумки

Попри пандемію, війну, економічну кризу, бізнес в Україні продовжує розвиватися і важливою його частиною є малий бізнес. Він стає гнучким до змін і шукає сучасні рішення. Одним із них є виведення свого бізнесу в онлайн – новий рівень взаємодії з покупцем та його бажаннями. 

І інструмент для цієї взаємодії максимально простий – запуск свого сайту.

Створіть його за допомогою конструктора, наповніть даними про себе і свій товар, запитайте у співробітників, які питання ставлять частіше, і дайте відповідь на них. Запустіть сайт, вдихніть у нього життя і замовте рекламу. Для оцінки ефективності знадобиться час, але ефект ви відчуєте відразу – з першим новим клієнтом. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Інтерв’ю з Сергієм Леськом, IT-директором OKKO

Олександр Тартачний 40 хвилин тому

Топ-5 помилок біздева на міжнародній конференції

Maksym Boronenko 13 годин тому

У Києві відбудеться конференція «Навігатори інновацій. Змінюй правила гри»

Ольга Топольська 17 годин тому

Mastodon додав зручну функцію для підписки на журналістів

Владислав Паливода 23 години тому

Випивка — так: Таїланд хоче переглянути свої обмеження на алкоголь

Владислав Паливода 3 липня 2024 08:09