Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Вирішувати конфлікти як цивілізовані люди: у чому цінність медіації для бізнесу

Anzhelika Todorashko
Anzhelika Todorashko HR in Tech
13 лютого 2024 5 хвилин читання

Перед тим як читати цю статтю, оберіть, яка думка вам найближча:

  • 1
    Ми й так уміємо розрулювати конфлікти, бо ми ж жили якось до цього весь час і з людьми працювали.
  • 2
    Конфлікти бувають тільки у конфліктних людей, а я не такий/не така.
  • 3
    У конфлікті хтось завжди правий, а хтось винний, треба просто знайти «винуватих». 
  • 4
    Ми дорослі люди, тож домовимось і без медіації.
  • 5
    Як керівник я проти конфліктів на роботі, тож просто звільняю усіх конфліктних і все.

Обрали?

Мій варіант там теж є, я теж колись так думала, а потім відчула у певний момент, як інстинктів стає замало, щоб далі вирішувати конфлікти. Особистого шарму теж. І сили авторитету також. І тут на поміч може прийти медіація, якщо ви знаєте що це і як це вам може допомогти.

Що таке медіація? 

МедіАція, а не медиТація. 😉😂 

Медіація — це комунікативний процес між сторонами за участі медіатора з метою досягнення взаємної згоди у вирішенні спору.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Це структурований і поступовий комунікаційний процес. І цей процес допомагає сторонам знайти рішення, яке задовольнить їхні потреби.

А що це означає для бізнесу?

  • Збереження конфіденційності і репутації. Вихід конфлікту на будь-якому рівні у публічний простір впливає на репутацію компанії як на ринку, так і серед потенційних кандидатів і клієнтів. Це і про репутаційні втрати, і про юридичні ризики.
  • Збереження матеріального ресурсу. Порахуйте витрати.
    Час у конфлікті. Бо люди нормально не працюють, вони напружені, вони думають про конфлікт і чим він закінчиться / які ризики тощо, а їх продуктивність нижча або зовсім ніяка. 
    Додайте вартість годин усіх непрямо залучених осіб. Бо про конфлікт говорять із конфідантом/колегою на роботі, а хто не говорить, той відчуває напругу і стан «на голках» і теж не працює.
    А коли конфлікт ескалюється на рівень вище, додайте час керівників, які мають зануритися в усі подробиці конфлікту.
  • Збереження know how, знань і досвіду в компанії, можливе збереження працівника на посаді. Конфлікти у командах часто призводять до того, що один або обидва учасники конфлікту просто звільняються. Часом керівники, які не знають, як вирішувати конфлікт, звільняють обох учасників під гаслом «Мені тут не потрібні конфліктні люди». Навіть якщо сторони конфлікту звільнилися і нібито все «вирішено», конфлікт напружує решту персоналу, люди починають шукати менш токсичне місце роботи. Тож рахуємо вартість плинності персоналу, наймання, адаптації та навчання нових співробітників. 
  • Збереження культури. У конфліктах комунікація перестає вільно циркулювати, а це впливає на креативність та інновації у компанії. Стрес впливає на стан фізичного і ментального здоров’я, що також збільшує витрати компаній. Невирішені конфлікти породжують культуру спротиву і недовіри у командах, яку досить важко змінити. І пасивно-агресивну комунікацію, яка не допомагає продуктивності, і, що найгірше, навіть якщо ви звільните «конфліктних» людей або вони підуть самі, культура залишиться з вами. 
  • Збереження стосунків. Це особливо важливо у сімейному бізнесі, коли родина управляє компанією. А також якщо це куми, друзі дитинства, чоловік і дружина в одній компанії, департаменті, команді. Зруйнувати стосунки легко, а от відбудовувати важко. Окрім того, що це дуже боляче, конфлікт з однією особою відіб’ється на ваших взаєминах з усіма членами родини.
  • Керованість  процесу. Професійний медіатор управляє процесом таким чином, що люди не сприймають один одного впертими, чи агресивними, чи некомпетентними. Ні, навпаки, вони починають знову бачити один одного як людей розсудливих, здатних взяти себе в руки і домовитися. Також медіатор допомагає, тестуючи реальність виконання домовленостей, тобто про «нереальність» виконання того чи іншого договору ми дізнаємося ще на медіації.

Що медіація дає бізнесу

А тепер подумки повернімося до варіантів на початку статті. Який з них ви обрали? Чи обрали б ви медіацію, якби вона була серед варіантів? 

Для мене справжньою знахідкою стала програма Українського центру медіації [kmbs] та Академії Мюнхенської ТПП, на якій я наразі навчаюсь.

Як HR в IT я, звісно, працюю і з темою суперечок і конфліктів на роботі. Ця програма стала справжнім подарунком і можливістю розвинути навички медіації та ефективно запобігати конфліктам та вирішувати їх. Серед спільноти випускників є медіатори різних напрямів — сімейна медіація, медіація партнерства, медіація у певній ніші — як-от податкові спори або як я — в IT. Так чи інакше медіація — це збереження коштів та інших ресурсів для будь-якого бізнесу.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Топ-5 помилок біздева на міжнародній конференції

Maksym Boronenko 5 годин тому

У Києві відбудеться конференція «Навігатори інновацій. Змінюй правила гри»

Ольга Топольська 10 годин тому

Випивка — так: Таїланд хоче переглянути свої обмеження на алкоголь

Владислав Паливода 18 годин тому

Ринок Перської затоки для українського ІТ: що потрібно знати

Анатолій Моткін 20 годин тому

25 липня стартує масштабна конференція TechFin Expert Summit 2024

Ольга Топольська 2 липня 2024 16:25