Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Що треба знати про електронний кабінет військовозобов'язаного та коли він запрацює

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
11 квітня 2024 6 хвилин читання

У четвер, 11 квітня, Верховна Рада ухвалила в цілому законопроєкт про мобілізацію в Україні. Він набуде чинності через місяць після підписання його президентом Володимиром Зеленським. Однією зі змін у мобілізаційному процесі стане електронний кабінет військовозобов’язаного. Що це таке, як він працює та чи буде обов’язковою реєстрація у матеріалі. 

Як  та коли працюватиме електронний кабінет військовозобов'язаного Як та коли працюватиме електронний кабінет військовозобов'язаного

Які основні зміни передбачає законопроєкт про мобілізацію

Нагадаємо, що згідно із законопроєктом до мобілізаційної політики вносять наступні зміни: 

  • запровадження базової військової служби замість строкової (п’ять місяців у мирний час, три – у воєнний час). Усі звільнені строковики переходять у мобілізаційний ресурс відповідно до загальних правил (з 25 років);
  • запровадження з 2025 року базової загальновійськової підготовки у вищих навчальних закладах усіх форм власності;
  • оновлення даних військовозобов’язаними протягом 60 днів у ЦНАПах, в електронному кабінеті чи безпосередньо у військкоматі (ті, хто перебувають за кордоном можуть надіслати оновлені дані на електронну адресу, повідомити їх телефоном чи внести зміни в електронному кабінеті);
  • звільнення з військової служби для людей з інвалідністю та осіб, звільнених із полону;
  • повторне проходження військово-лікарської комісії для тих, кого визнаний обмежено придатним чи отримав II – III групу інвалідності після 24 лютого 2022 року;
  • обов’язок на час дії воєнного стану постійно мати при собі військово-обліковий документ (ВОД);
  • обмеження права керування авто для ухилянтів за рішенням суду.

Як працюватиме електронний кабінет та навіщо він потрібен

Електронний кабінет планують запустити вже влітку. Його створять на кожного військовозобов’язаного, незалежно від того, чи буде він або вона ним користуватися. Водночас реєструватись у ньому буде правом, а не обов’язком. 

Цей кабінет стане одним зі способів оновлення персональних даних як альтернатива фізичному візиту чи подання даних через ЦНАП. Нагадаємо, що згідно з новим законом впродовж 60 днів усі військовозобов’язані мають оновити дані. Зокрема уточнити адресу проживання, номери засобів зв’язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані:

Окрім того, кабінет має допомогти уникнути корупційних та бюрократичних процесів, поліпшити взаємодію різних державних органів у процесі надання статусу учасника бойових дій та спростити отримання соціальних послуг на кшталт отримання компенсацій чи продовження відстрочки від служби. 

Водночас в цьому кабінеті передбачене отримання повісток. Адже згідно з законопроєктом днем вручення повістки про виклик до територіального центру є: 1) день вручення такої повістки під розписку; 2) день отримання ТЦК повідомлення про доставлення такої повістки до електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного та резервіста.

Також військовозобов’язані зможуть отримати електронний військовий квиток та електронний журнал обліку.

Як дані будуть у системі та що таке реєстр «Оберіг»

У грудні 2023 року в Міноборони повідомляли, що робота над реєстрами призовника, військовозобов’язаного та резервіста завершена. Реєстр має назву «Оберіг» і на той час містив 750 тис. записів.

Фактично Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів почали впроваджувати ще з 2017 року. Його замовило Міноборони а з 2021 року модернізовував проєкт EU4DigitalUA за кошти ЄС. З кінця 2022-го напрацювали терміни запуску, а формально його запустили 28 березня 2022 року. Станом на кінець 2023 року деякі ТЦК вже використовували реєстр, хоча електронний кабінет військовозобов’язаного ще не працює. 

Така система допоможе позбутись черг за довідками та зменшити корупційні ризики в ТЦК. 

У базі даних реєстру містяться персональні дані про всіх військовозобов’язаних українців віком від 17 до 60 років. «Оберіг» наповнюється даними з різних державних реєстрів, а також інформацією, зібраною працівниками ТЦК та СП. З інших реєстрів в «Оберіг» підтягуватиме таку інформацію: ПІБ, місце проживання (реєстрації), дата народження, сімейний стан, відомості про членів сім’ї, відомості про освіту, картка обліку податків, судимості. А також службові дані, зокрема про проходження служби, участь в бойових діях, військове звання та спеціальність. Окрім цього електронні адреси, відомості про водійські права, дозвільні документи на зброю. тощо.

Відповідно до закону, згода призовників, військовозобов’язаних і резервістів на обробку їхніх персональних даних для наповнення та актуалізації реєстру не потрібна. Інформація підтягуватиметься з РАЦСу, міграційної служби, ДПС, МВС, Мінветеранів прикордонної служби, міністерства охорони здоров’я тощо. 

На сьогодні за законом доступ до реєстру мають Міноборони, Генштаб ЗСУ, Служба безпеки України та Служба зовнішньої розвідки та ТЦК та СП як органи ведення реєстру.

Чи мають доступ до реєстру «Оберіг» військовозобов’язані?

Зараз військовозобов’язані можуть перевірити наявність та правдивість відомостей про себе лише звернувшись із запитом до ТЦК. З часом це має стати доступним через електронний кабінет. Також за законом людина має право подати заяву на видалення з реєстру недостовірної інформації або на додавання тих відомостей, яких у реєстрі немає або ініціювати проведення перевірки, яка стосуватиметься правдивості даних у реєстрі.

****

Оновлено: Міноборони прокоментувало функціонал електронного кабінету виданню DOU.ua. Зокрема в міністерстві зазначили, що для кабінету призначений окремий сайт, а також, що найважливішим першочерговим функціоналом буде сертифікат резерву (військово-обліковий документ). Також громадянин зможе долучити самостійно документи для оновлення інформації. Авторизація відбуватиметься через BankID або Дія.Підпис, а також. що функціоналу електронного сповіщення немає і про такий метод виклику до ТЦК наразі не йдеться.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Система РЕБ «Туман» захищає військових ЗСУ від дронів — відео

Владислав Паливода 7 годин тому

Чи плануються повістки через застосунок «Резерв+»

Владислав Паливода 12 годин тому

Наземний дрон «Лють» нищить росіян та зберігає життя військових ЗСУ — відео

Владислав Паливода 21 годину тому

Армія дронів активно нищить опорні пункти, техніку та особовий склад росіян — статистика

Владислав Паливода 23 години тому

В Україні з'являться французькі інструктори для підготовки військових ЗСУ. Оновлено з коментарем Міноборони Франції

Владислав Паливода 28 травня 2024 18:27