Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Сенситивність у мережі: як та чому Meta банить публікації про війну

Богдан Сухомлин
Богдан Сухомлин Marketing Team Lead, Cpamatica
6 грудня 2022 6 хвилин читання

Соціальні мережі обмежують або й просто відправляють у бан сторінки бізнесів, музикантів та навіть міністрів. Чому так трапляється? Як така політика впливає на висвітлення війни в Україні? І, головне, що з цим робити користувачам соцмереж, я розкажу у цьому матеріалі. 

Хто та за що отримував бани від Meta

Ви точно бачили це сіре віконечко в Instagram, що попереджає про можливо неприйнятний або сенситивний контент. Це спроба корпорації Meta захистити користувачів від певних типів публікацій

Meta, або Meta Platforms, Inc. — це екосистема компаній, до якої входять Facebook, Instagram, Whatsapp, Oculus VR, Facebook Messenger та інші підпродукти. Meta зʼявилася у 2021 році після ребрендингу Facebook. Inc. А з лютого 2022 ми стали свідками численних кейсів бану контенту та сторінок людей, що писали про війну росії проти України. 

Так, свого часу Instagram забанив сторінку засновниці українського бренду Cultnaked Марії Фуртас. Коли сторінку розбанили (з цим допомагали друзі Марії), дизайнерка зазначила, що причиною бану стала її публікація про геноцид, що чинить росія в Україні. У публікації було фото будинку у Києві, у який влучила російська ракета. Марія звернулась до Meta з тим, щоб прискіпливіше ставитись до підозрілих, небезпечних акаунтів: причиною бану був наплив ботів. 

Meta також банила сторінки та публікації, що стосувалися «Азовсталі». Блокували Олю Полякову, Дашу Астафʼєву, Вову Дантеса та інших інфлюенсерів. 

Instagram раніше забанив акаунт майстрині Надії Шаповал. Його згодом відновили, а у біо сторінки досі можна побачити кепшн про українців: united as f*ck.

Як працює модерація контенту: алгоритми та люди

Весь контент, що публікують у Facebook, проходить попередню модерацію. Для цього компанія створила ботів, що реагують на певні тригери. Як саме працюють ці алгоритми, не може сказати, напевно, навіть сам Facebook.

Це важлива історія для бізнесу, що налаштовує у Facebook таргетинг для своїх продуктів. Моя команда у Cpamatica працює над цим для клієнтів із tier-1 країн: США, Нової Зеландії, Канади, Великобританії. Це мільйони доларів на рік та понад 1000 рекламних кабінетів. З досвіду бачу, що деякий контент для оголошень проходить модерацію миттєво, деякий — до доби. Тут багато факторів, та один з найважливіших — це рівень довіри соцмережі до вашого рекламного кабінету. Як давно ви створили свій профіль, чи порушували стандарти раніше, з якими акаунтами можете бути повʼязані — все це аналізує штучний інтелект. 

Якщо система знаходить у вашому контенті якийсь тригер, може його заблокувати. У випадку оскарження бану, публікацію переглядає модератор, який може ухвалити інше рішення. Наведу декілька прикладів що це може бути: 

  • слова, що закликають до ворожнечі, вказують на особистісні характеристики та принижують гідність; 
  • фотографії та контент на них — із зображенням насилля, крові, оголеного тіла, зброї та подібні. 

Також тригером може бути ваш користувацький рейтинг  чи скаржилися на вас раніше, як довго ви зареєстровані в Facebook. 

Як Meta модерує контент від користувачів

Так, ми часто бідкаємось, що Meta нас банить, але варто розуміти, що це — перш за все, бізнес. Так само як крамниці біля дому лишають за собою право відмовляти в обслуговуванні деяким гостям, Facebook, наприклад, теж має низку правил для користувачів.

Це так звані стандарти спільноти — збірка правил, які регулюють, що дозволено й заборонено у цій соцмережі. Стандарти, як пише Facebook, ґрунтуються на «відгуках людей і рекомендаціях експертів у сфері технологій, громадської безпеки й прав людини. 

Facebook закладає у правила «принципи достовірності, безпеки контенту, конфіденційності та гідності». Тому обмежує публікацію контенту, що цькує, порушує конфіденційність, зображує сцени насильства, або містить мову ворожнечі.

Безперечно, добре, що правила є, інша справа — як вони працюють на практиці. Особливо з лютого 2022 року. Вважаю, що бізнеси мають звертати увагу на події, що відбуваються в світі й бути гнучкими у коригуванні своїх правил у відповідь на них. Це є позицією соціально відповідальних компаній.

Що робили в Meta та реакція уряду України

Проте не можна казати, що Meta стояла повністю осторонь останні десять місяців. На початку повномасштабного вторгнення президент з глобальної політики Meta Нік Клегг висловився на підтримку України. Компанія тримала звʼязок з міністерством цифрової трансформації України і пояснювала, що можна публікувати, а що — ні. Також займалася розбаном відомих користувачів. Проте це працює більше як інформаційна кампанія, і виключно для сторінок найбільших українських амбасадорів — політиків та високопосадовців. Також важливо, що Meta раніше запропонувала гранти розміром $1000 на рекламні кампанії для українських підприємців. Загальна сума підтримки — $1,5 мільйони.

Підтримую думку міністра Михайла Федорова, що ми ведемо глобальну війну в Європі, тому не зовсім нормально залишати ті правила гри, що були раніше. Напливи ботів, бани, скарги — це реальна інформаційна війна, в якій просто треба воювати.

Звісно, Facebook та Instagram не можуть дозволити усім публікувати усе. Тоді платформи перетворяться на хаос. Подивіться на це ширше: що було б, якби всі виставляли фото оголених тіл, тілесних уражень, мемів про хейт?.. Але у випадку інформаційної війни ми просто маємо адвокатувати за кращу модерацію контенту від українців та про Україну. 

Разом ми — велика сила, здатна донести меседжі про Україну до іноземних стейкхолдерів, що ухвалюють рішення, та до громадян інших країн, які є важливим рушієм змін. Пропоную й далі спільно над цим працювати.  
Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

У Києві відбудеться конференція «Навігатори інновацій. Змінюй правила гри»

Ольга Топольська 2 години тому

День зенітних ракетних військ Повітряних сил ЗСУ: як змінилась ППО з початком війни

Олександр Тартачний 3 години тому

Ринок Перської затоки для українського ІТ: що потрібно знати

Анатолій Моткін 12 годин тому

Meta змінює свою політику щодо найбільш модерованого слова

Вікторія Рудзінська 20 годин тому

25 липня стартує масштабна конференція TechFin Expert Summit 2024

Ольга Топольська 2 липня 2024 16:25