Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Ризики та перспективи інвестування у криптовалюти-меми: на що звертати увагу?

Владислав Гринів
Владислав Гринів Digital-журналіст з досвідом роботи у WEB3-компаніях
9 квітня 2024 11 хвилин читання

Щодня ми прокручуємо стрічку соцмереж, зупиняючись на мемах, щоб трохи розрядитися. Криптоіндустрія пішла далі й, надихнувшись певними мемами, створила на їхній основі відповідну криптовалюту. Вони були створені як жарт, але згодом усе більше криптоентузіастів виявляли інтерес до цих монет, створених на основі мемів.

Згідно з нещодавнім звітом CoinGecko, мемкоїни стали найприбутковішою криптовалютою у першому кварталі 2024 року, зафіксувавши найвищу прибутковість у середньому 1312,6% серед найпопулярніших токенів. Чому мемкоїни привертають увагу криптокористувачів, які з них мають найбільший інтерес і у чому проблема цих криптовалют? 

Dogecoin (DOGE) 

Dogecoin — це децентралізована монета-мем, створена у 2013 році, натхненна популярним мемом Doge про японську собаку Шиба Іну. Створена спочатку як жарт, вона швидко стала однією з популярних криптовалют. Завдяки підтримці таких особистостей, як Ілон Маск, Марк Кьюбан та Снуп Догг, монета зросла у ціні більш ніж на 4000% лише за 2021 рік. Вплив Ілона Маска на ціну Dogecoin досі значний, оскільки його заяви продовжують підвищувати вартість монети.

Однією з особливостей монети є їхня необмежена кількість, тобто Dogecoin можна видобувати необмежену кількість разів, що спричиняє постійну інфляцію. Це робить DOGE менш придатним для збереження вартості, але більш корисним для транзакцій, зокрема чайових або невеликих платежів.

Ще однією важливою властивістю є швидкість транзакцій. Виконання блоку відбувається щохвилини на відміну від біткоїна, де це триває до десяти хвилин.

Іншою перевагою Dogecoin є низька вартість транзакцій, що робить її дешевшою альтернативою таким сервісам, як PayPal.

Однак монета має і свої недоліки. Оскільки Dogecoin децентралізований, жодна організація не володіє ним і не контролює його. Тому перед інвестуванням необхідно провести дослідження, адже у разі крадіжки або шахрайства ніхто не зможе компенсувати вам збитки.

Floki Inu (FLOKI)

Ще одна монета, пов'язана з Ілоном Маском, — Floki Inu. Цього разу, однак, це пов'язано з її назвою, яка відтворює те, як Маск назвав свого собаку Шиба Іну.

Спочатку FLOKI був запущений на блокчейні Ethereum, але згодом монета-мем з'явилася і на Binance Smart Chain (BSC). Завдяки цьому монета стала однією з небагатьох, які мають унікальний багатоланцюговий протокол, де невелика комісія з кожної транзакції йде безпосередньо командам маркетингу та розроблення. Така структура комісійних підтримує залучення інфлюенсерів, пожертвування та внески у нові оновлення екосистеми Floki Inu.

Floki Inu пропонує чотири основні проєкти спільноти:

  • 1
    Valhalla: ігровий метасвіт NFT.
  • 2
    FlokiFi: набір децентралізованих фінансових продуктів.
  • 3
    FlokiPlaces — маркетплейс для NFT і товарів.
  • 4
    Floki University — контентно-освітня платформа.

До того ж власники монет також мають свої привілеї. Вони можуть зберігати свої токени й отримувати за це винагороду. 4% винагороди розподіляється серед власників Floki у блокчейнах BSC та ETH кожного разу, коли хтось обмінює токени на криптобіржі. Крім того, на відміну від більшості мем-коїнів, FLOKI можна використовувати для купівлі товарів у більш ніж 1500 магазинах завдяки партнерству з CryptoCart (CC).

Dogwifhat (WIF)

Dogwifhat — це мемкоїн, створений на блокчейні Solana, на якому зображений собака Шиба Іну в рожевому капелюсі. Монета привернула значну увагу криптовалютної спільноти та увірвалася у сотню найпопулярніших криптовалют в індустрії, перевершивши відомі мем-монети за обсягом торгів та ринковою капіталізацією. Як і всі попередники, WIF отримує вигоду від активної та відданої спільноти, яка просуває монету за кожної нагоди.

Нещодавно також відбувся лістинг монети на різних біржах, як-от Binance, WhiteBIT, KuCoin та інших.

Однак у монети є великий недолік — немає продукту, вигоди чи команди. WIF не має жодного застосування, окрім як купувати й сподіватися, що ціна зросте. У майбутньому Dogwifhat буде важко підтримувати себе, коли на ринку з'являться нові мем-монети, адже їй бракуватиме команди розробників і продуктів чи послуг для створення. Однак наразі WIF демонструє нам потужність активної спільноти і те, чого вона може досягти, навіть якщо базовий актив позбавлений корисності або унікальної точки продажу.

Shiba Inu (SHIB)

Shiba Inu — децентралізована криптовалюта, створена у 2020 році анонімною особою або групою осіб під псевдонімом Ryoshi. Як і Dogecoin, вона заснована на мемі Doge, в якому фігурує собака породи Шиба Іну. Монету навіть називають вбивцею Dogecoin.

White paper (так званий woofpaper) про SHIB описує його як криптовалютний проєкт, побудований на спільноті. Тобто контроль над криптовалютою та її розвитком здійснює децентралізована спільнота Shiba Inu, відома як ShibArmy.

Знаковий момент для монети настав у 2021 році, коли засновник відправив половину запасу співзасновнику Ethereum Віталіку Бутеріну. Однак Бутерін не оцінив подарунок і пожертвував 10% токенів, а решту 90% спалив.

Попри те що монета спочатку була відома як альтернатива Dogecoin, вона все ж має ключову відмінність. Завдяки тому, що Shiba Inu була запущена на Ethereum, вона може запускати смартконтракти, за допомогою яких монета може працювати з децентралізованими застосунками.

SHIB можна використовувати для peer-to-peer цифрових платежів і як платіжний метод для компаній, однак він не так широко прийнятий, як інші криптовалюти.

Екосистема Shiba Inu також містить такі інструменти:

  • ShibaSwap: децентралізована біржа. 
  • Shiba Inu Incubator: тут талановиті люди з ShibArmy можуть проявити свою творчість і створити свої витвори мистецтва. 
  • Shiboshis: 10 000 не взаємозамінних токенів (NFT), що генеруються в екосистемі Shiba Inu і постійно зберігаються в блокчейні Ethereum, з різними функціями, які роблять кожен з них унікальним і колекційним.

Pepe (PEPE)

Pepe — це монета-мем, створена на блокчейні Ethereum у 2023 році, за мотивами інтернет-мему Pepe the Frog (жабеня Пепе). Токен має унікальну систему перерозподілу, яка стимулює інвесторів зберігати свої токени, підвищуючи стабільність токена і збільшуючи його довгострокові шанси на успіх.

PEPE вирізняється на активному ринку криптовалют завдяки своїй незвичайній тематиці, присвяченій жабці Пепе. Відданість криптоспільноти цьому персонажу додає монеті певного шарму, виділяючи її серед конкурентів. Крім того, PEPE має ряд унікальних особливостей, які також відрізняють її від інших мем-монет. Вона функціонує за безподатковою політикою, стимулює довгострокові інвестиційні рішення через систему перерозподілу винагороди між зацікавленими сторонами, а також використовує механізм спалювання монет для регулювання кількості монет PEPE в обігу.

Недоліки мемкоїнів

Незважаючи на те, що ці монети досить популярні серед користувачів, вони все ж мають певні недоліки й ризики, пов'язані з інвестуванням у них.

  • 1
    Високий ризик волатильності. Ціна мем-монет дуже нестабільна, оскільки на неї значною мірою впливають настрої спільноти та довільні зовнішні впливи, як-от твіти знаменитостей. Вартість конкретної монети може стрімко зрости, як це сталося з Dogecoin, але вона також може дуже швидко впасти, коли спільнота втратить інтерес до неї і піде далі. 
  • 2
    Відсутність регулювання. Такі монети часто не підлягають регулювання на тому ж рівні, що й інші криптовалюти, що може зробити їх більш вразливими до афер.
  • 3
    Відсутність довгострокової стійкості. Мемні монети часто створюються як короткострокові інвестиції, при цьому мало уваги приділяється їхній довгостроковій стійкості або потенціалу зростання. Це може зробити їх особливо ризикованими для інвесторів, які хочуть зберегти свої інвестиції у довгостроковій перспективі.

Якими ще можуть бути мем-коїни?

Нещодавно Віталік Бутерін на своєму сайті розповів про проблематику мем-монет. Експерт зазначає, що мемкоїни є найбільш обговорюваною темою серед спільноти у 2024 році. Однак Бутерін наголошує, що «нічого особливо нового чи цікавого у мем-монетах немає. Насправді часто буває навпаки: купа мем-монет Solana останнім часом були відверто расистськими. І навіть нерасистські мем-монети часто просто зростають і падають в ціні, не додаючи нічого цінного, підкріплюючи свої твердження скриншотами незадоволених користувачів.

Бутерін також підкреслив потенціал мем-монет як третьої форми технології фінансування, яка слугує різним соціальним цілям (наприклад, AntiCancerCoin або ClimateCoin).

За словами засновника Ethereum, він із нетерпінням чекає на проєкти мем-коїнів, які підтримуватимуть соціальні блага, а не збагачуватимуть інсайдерів та творців.

«Я хочу, щоб більше якісних, цікавих проєктів, які роблять позитивний внесок в екосистему і світ навколо (а не тільки через залучення користувачів), отримували більше уваги. Принаймні більше хороших мем-монет, ніж поганих, в ідеалі тих, які підтримують суспільні блага, а не просто збагачують інсайдерів і творців», — пише Бутерін.

Поширення проблемних монет спричинило багато дискусій серед криптовалютної спільноти. На нещодавньому саміті BUIDL Asia в Сеулі Solana Foundation розглянула цю суперечку і поділилася своїм баченням розв'язання проблеми. Остін Федера, директор зі стратегії Solana Foundation, провів паралель між криптоекосистемою та інтернетом. 

Федера заявив: «Вибір означає право розробника гаманця створювати список блокування. Майже кожен гаманець у кожній екосистемі відфільтровує спам-NFT і спам-токени. Користувачі завжди мають можливість розкрити щось, якщо захочуть, але ядро мережі має залишатися без обмежень».

Він також стверджує, що нерозумно очікувати від інтернет-провайдера (ISP) фільтрації потенційно образливого контенту.

«Ніхто не очікує, що Verizon візьме на себе юридичні зобов'язання запобігати потраплянню фішингових листів у вашу поштову скриньку або не давати вам доступу до потенційно расистських матеріалів, — сказав він. — Solana — це все про програмувальний рівень. Це гаманці, які ухвалюють рішення про тип контенту, який вони хочуть показати».

З іншого боку, Марк Целлер, засновник Aave Chan Initiative, підкреслив, що у деяких країнах, як-от Франція, інтернет-провайдери мають юридичне зобов'язання блокувати певні типи контенту. 

«Я не кажу, що це добре, і не намагаюся бути політичним. Цікаво відзначити, що різні культури по-різному підходять до однієї й тієї ж проблеми, — сказав він. — Орієнтуючись на етос блокчейну, ми зазвичай підтримуємо свободу слова і вважаємо, що протистояти цензурі важливіше, ніж видалення неприємного контенту».

Підсумок

Завдяки своїй популярності мем-монети стали найприбутковішою категорією серед криптовалют. Але, попри це, необхідно також пам'ятати про всі ризики та недоліки цих монет. Адже вони мають як позитивні, так і негативні сторони, які необхідно проаналізувати та врахувати перед інвестуванням. 

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як бізнес-спільноти сприяють розвитку вашого нетворку

Максим Олійник 17 годин тому

Акцент США на ШІ не допоможе здоровому розвитку, впевнені у Китаї

Владислав Паливода 18 годин тому

Бренд, побудований на провокації та сексуалізації: історія Playboy

Артем Беседа 27 червня 2024 17:41

Як я провела Ukrainian Blockchain Week 2024

Владислав Миронович 27 червня 2024 10:00

Що таке DRaaS-рішення і чим воно корисне для бізнесів

Maris Sperga 26 червня 2024 11:36