Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Резидентство у «Дія.City»: як дотримуватись критеріїв

Максим Носарев
Максим Носарев СЕО юридичної компанії Tretten Lawyers
9 квітня 2024 6 хвилин читання

Чи складно порахувати працівників та гіг-спеціалістів і перевірити, щоб їх винагорода перевищувала 1200 євро на місяць? Здається, ні. Але часто виконати критерії, прописані у законі «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні», неможливо з об’єктивних причин. Наприклад, розробник невчасно прийняв офер і договір з ним уклали пізніше, або замовник затягнув узгодження ціни проєкту, і проєктна команда отримала лише частину щомісячної винагороди тощо. 

Ми розібрали особливості режиму «Дія.City» на практиці та сформулювали поради для тих, хто хоче стати резидентом. 

З якого місяця треба дотримуватись критеріїв «Дія. City»

Компанія має відповідати критеріям чисельності та винагороди, починаючи з календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вона набула статус резидента. Це означає наступне: якщо ваша компанія потрапила у Реєстр «Дія.City», коли у вас було у середньому менше ніж 9 спеціалістів та/чи їх винагорода не досягла порогу в 1200 євро, порушень немає. 

Але! Якщо в перший місяць компанія не виконає вимоги,  вона не зможе використовувати знижену ставку податку на доходи 5% і сплачувати ЄСВ від мінімальної зарплати. 

Чи можна використати знижені ставки, якщо компанія дотрималась критеріїв вже в місяці реєстрації? Фактично — так. Проте Державна податкова служба  неодноразово озвучувала, що знижені ставки діють лише з «наступного повного» місяця. 

Рекомендуємо взяти до уваги позицію податкової. Якщо хочете застосувати ставку 5% ПДФО вже в місяці реєстрації,  пересвідчтесь, що  вона стосується лише доходів, які нараховані після дати включення в Реєстр. 

Як рахувати  працівників і гіг-спеціалістів

Закон вимагає аби середньооблікова кількість працівників та гіг-спеціалістів становила не менше дев’яти осіб. Як пояснює Мінцифри, цей показник є сумою:

  • середньооблікової кількості штатних працівників; 
  • середньої кількості зовнішніх сумісників; 
  • середньої кількості тих, хто працює за цивільноправовими договорами (ФОП, які виконують роботи по таких договорах, в розрахунок не включають). 

До кількості штатних працівників не враховують тих, що знаходяться у відпустках у зв'язку з вагітністю та пологами або  по  догляду  за  дитиною  до трьох років.

Як про працевлаштування, так і про укладання гіг-контракту треба повідомляти податкову («заднім числом» не вийде). Якщо половину місяця у компанії було 5 працівників і жодного гіг-спеціаліста, і лише наприкінці місяця уклали 5 гіг-контрактів, то в середньому за місяць компанія може не виконати вимогу. 

Нюанси підрахунку спеціалістів: 

Округлення здійснюється за правилом парної цифри: 

  • якщо остання значуща цифра менше або дорівнює "4", вона відкидається;  
  • якщо більше або дорівнює "6", найближча ліворуч від неї цифра збільшується на одиницю. 
  • Якщо остання значуща цифра "5", найближча ліворуч від неї цифра збільшується на одиницю, якщо вона непарна, а парна залишається без змін.

Тобто:

  • Якщо показник складає 9,4 – округлюється  до 9;
  • Якщо показник складає 9,6 – округлюється до 10;
  • Якщо показник складає 8,5 – округлюється до 8 ;
  • Втім, якщо 9,5, за правилом парної цифри він має округлюватись до 10.
Якщо IT-компанія не виконає критерій чисельності, з винагород усіх працівників та гіг-спеціалістів доведеться сплачувати 18% податку з доходів замість 5%, та ЄСВ 22% від нарахованої винагороди/зарплати замість мінімальної величини. До того ж є ризик втратити статус резидента «Дія.Сіті».

Невеликі компанії мають пильнувати цей показник. Якщо HR завчасно повідомить бухгалтерію про намір укласти гіг-контракт, і його швидко підпишуть, проблем не буде.  

Що по зарплатах

  • Середня зарплата працівника або гіг-контрактера має дорівнювати 1200 євро (у грн за офіційним курсом НБУ) до вирахування податків.
  • За даними Мінцифри та ДПС, важлива нарахована сума доходу (незалежно від того, в якому місяці здійснили виплату). 
  • Якщо у певному місяці компанія не відповідає вимогам, то правила щодо «непільгового» оподаткування поширюються на всі нараховані доходи цього місяця (незалежно від дати виплати). Тому бажано дотримуватись вимог й по «виплаченому» доходу. 
  • Бонусні та преміальні гроші також «ідуть» в розрахунок. Якщо ви сплачуєте бонуси системно, а їх суми є вагомими, радимо затвердити у компанії Положення про преміювання, яким буде визначено як механізм нарахування премій, так і порядок їх призначення.

Не забувайте детально прописувати умови гіг-контрактів, щоб врахувати усі виплати, що здійснюються на користь гіг-спеціаліста. 

А що з ФОП

Режим «Дія.City» зі старту комунікували як легальну і прозору модель заміни відносин «ІТ компанія — ФОП». І саме тому деякі компанії обрали його.  Але ІТ бізнесу все ще потрібно співпрацювати з ФОП, які є платниками єдиного податку. Серед них можуть бути сторонні вендори, фрілансери, які не згодні на укладання трудового договору чи гіг-контракту, або сторонні постачальники товарів і послуг (від води у кулері до курсів англійської мови).

Якщо вартість майна, робіт, послуг, які придбані у ФОП-платників єдиного податку, на 20% (цього року — на 50%) більше витрат попереднього періоду, компанія має провести коригування на суму такого перевищення. Це стосується не лише ІТ послуг. 

Не забувайте про це при плануванні витрат, стежте за формулюваннями у контрактах та коректно рахуйте своїх працівників і контракторів, і тоді ваші справи будуть в порядку. 

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Бренд, побудований на провокації та сексуалізації: історія Playboy

Артем Беседа 27 червня 2024 17:41

Як я провела Ukrainian Blockchain Week 2024

Владислав Миронович 27 червня 2024 10:00

Що таке DRaaS-рішення і чим воно корисне для бізнесів

Maris Sperga 26 червня 2024 11:36

Розвиток блогу та зважена рекламна стратегія: як компенсувати вплив сезонності на трафік

Наталія Раскопа 24 червня 2024 11:00

Як створити YouTube-оголошення з високою конверсією у 2024 році?

В'ячеслав Юренко 21 червня 2024 19:00