Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Реєстри у «Дія.Engine»: яку користь вони принесуть

Василь Задворний
Василь Задворний
11 жовтня 2023 5 хвилин читання

Від листопада минулого року я та Євген Єнтіс долучилися до впровадження реєстрів на новому продукті Мінцифри — «Дія.Engine» (це не єдине моє заняття, але не менш важливе). Не буду докладно писати про саму платформу та її особливості (про це згодом), але трохи хочу розповісти прог те, чому й навіщо. 

Основні завдання

Аби вижити, треба ставати в рази ефективнішими. Війна і насильство з нами, схоже, надовго. Це означає, що нам треба:

  • 1
    Більше грошей на військові потреби (а отже, більше податків).
  • 2
  • 3
    Більш ефективні державні процеси.
  • 4
    Менше витрачати на критичні не військові завдання, але підтримувати необхідний рівень (а це, знову ж таки, більш ефективні державні процеси).

«Несподівано» це дуже знайомі речі:

  • ефективна економіка;
  • спроможна держава (до речі, за однією з гіпотез, сучасні ефективні бюрократії Німеччини, Японії, Британії тощо з’явилися саме як наслідок війн та екзистенційних загроз).

Підписуйтеся на наші соцмережі

Цифровізація, про яку так багато говорять, тут може бути рішенням. А може бути марним витрачанням грошей без жодного ефекту.

До чого тут реєстри?

Реєстр — це джерело правди. Якщо заглибитися у законодавство, реєстри створені для того, щоб забезпечити громадян повною, достовірною та актуальною інформацією, а також захистити наші права та інтереси.

А якщо по-простому, то без реєстрів не можна збудувати жодних ІТ-послуг. Ті, хто стикався із впровадженням ERP-систем, чули про «довідники». Оце воно і є.

Ось вам два приклади з мого досвіду в Prozorro:

  • Довгий час у нас не існувало реєстру адрес. Як у Гуглі (а Гугл надто відстає від перейменувань та ще й не містить всіх адрес, тому в «Прозорро» купа способів написати «м. Київ»).
  • Довгий час у держави не було реєстру дозволених до продажу лікарських засобів у машиночитній формі. Тому на одному з приватних сервісів ви можете відфільтрувати всі «пігулки». А у державному сервісі це слово було написано у 60+(!) способів.

Тому «реєстр» — це не просто слово з адміністративного жаргону, а фундамент будь-якого сервісу. Ота «інфраструктура», на якій все будується. Джерело даних (див. The new European Interoperability Framework).

Що ще важливо сказати про реєстри: це продукт, а не сервіс, послуга чи там проєкт. Чому?

  • Продукт живе і розвивається. Розглядаючи реєстр як продукт, ми бачимо його як щось, що росте, адаптується, вдосконалюється.
  • Він має постійну турботу. Якщо реєстр — продукт, він потребує команди, яка буде його підтримувати, розвивати, вдосконалювати для нас, користувачів.
  • Присутня орієнтованість на користувача. Продукт завжди створюється з думкою про користувача. Тобто реєстр має бути зручним і корисним для громадян та уряду.
  • Це безкінечний процес. Відмінність між проєктом і продуктом також у тому, що продукт ніколи не «завершується». Він постійно розвивається, враховуючи нові технології та потреби користувачів.

Які виклики треба подолати на шляху впровадження реєстрів

Отже, над чим доведеться працювати найближчим часом.

  • Кількість реєстрів. Уявіть собі, що у нас є понад 500 реєстрів для автоматизації. Це неймовірна кількість даних та процесів, які потрібно вивчити, розуміти та перетворити.
  • Будь-яке впровадження реєстрів — це завжди робота з нормативкою, а отже, з їхніми змінами. Я взагалі вважаю, що робота з НПА та з державними ІТ-сервісами — це 100% продакт-менеджмент.
  • Технологічний бар’єр. Часто технології, які вже використовують для автоматизації в деяких реєстрах, застарілі або недостатньо ефективні для сучасних потреб. І тут ми маємо величезний виклик з оновленням та інтеграцією. (І це я ще не згадую про vendor lock-in.)
  • Різні «власники» реєстрів. Реєстри ведуть та розвивають різні урядові органи, і кожен з них має свої підходи та процеси. Скопіювати рішення одного власника до іншого майже неможливо. Наприклад, у «Прозорро» ми робили інтеграцію з 5 реєстрами, і щоразу було все по-новому: технології, нормативка, спосіб обміну даними.
  • Кібербезпека. З огляду на кіберзагрози, особливо з боку росії, безпека реєстрів є пріоритетним питанням.
  • Не тільки цифрові виклики. Звісно, жодна цифрова ініціатива, жодна оптимізація не може бути успішною без реформи судової системи та інших ключових аспектів управління державою.

Що і як ми робимо з цими можливостями і викликами, буду вам писати потроху в наступних дописах. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як Open Data Accelerator керується принципами непрозорості та гальмує інновації

Вадим Куликов 2 вересня 2024 14:20

Виконавча директорка Diia.City.Union Валерія Кушнерчук: Створюємо обʼєднання всіх екосистемних гравців IT-ринку

Сергій Коноплицький 29 серпня 2024 10:25

У Дії з'являться електронні ветпаспорти для ваших тварин

Владислав Паливода 28 серпня 2024 13:50

Мінагрополітики запустить електронні паспорти для домашніх тварин

Максим Красіков 27 серпня 2024 17:48

Мінветеранів об’єднує зусилля із Kharkiv IT Cluster у створенні цифрової екосистеми підтримки ветеранів і ветеранок

Olga Sukhorukova 21 серпня 2024 12:24