Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Гайд для інвесторів в український IT: рецепт ідеального пітчу від Мінцифри

Павло Осадчук
Павло Осадчук Копірайтер із досвідом роботи у Web3 та криптокомпаніях
27 вересня 2023 11 хвилин читання

Український ІТ-сектор розвивається з приголомшливою швидкістю. За останні декілька років він став другою за величиною експортною галуззю в Україні, а українські компанії та продукти можна знайти по всьому світу. Ба більше, левова частка з усіх 2300 українських IT-компаній не тільки визнаються, але й легко впізнаються світовою спільнотою, як бренди Ajax, Preply, MacPaw – усі вони є досить відомими компаніями у світі, і всі вони засновані українцями. 

Зараз як ніколи постає питання розвитку індустрії ІТ і її піднесення, і неабияку роль у цьому відіграє залучення іноземного капіталу. Для його забезпечення важливо довести вигідність інвестицій і продемонструвати весь потенціал сектору. На щастя, Україна це вміє робити доволі ефективно, зокрема, Міністерство цифрової трансформації

У вівторок Михайло Федоров презентував нове бачення залучення інвестицій в Україну – журнал “Incredible Tech: Investor’s Guide to Ukrainian IT”. Він присвячений детальній презентації україньскої IT-індустрії з його перевагами, потенціалом і тонкощами. Вагоме місце в журналі посідають успішні та перспективні компанії, які варті уваги іноземних інвесторів, а також виокремлення нового вектору у сфері технологій – Defensetech, що виражений у передових оборонних ініціативах. 

Насправді, Incredible Tech – унікальне та досить важливе явище у диджитальному розвитку України. Саме тому в цій статті ми проаналізуємо його роль у розвитку IT-сектору та дізнаємося, яких його представників пітчить Мінцифри. 

Усе, що потрібно знати про Incredible Tech

Incredible Tech – це збірка перспективних українських ІТ-продуктів та ІТ-компаній за галузевими вертикалями, а також повноцінна аналітика українського IT-сектору з нормативно-правової, територіальної й економічної точок зору. Відбір до нього відбувався не тільки за критеріями популярності компанії чи унікальності продукту, але й за об'єктивними факторами. Так, до Incredible Tech увійшли тільки такі компанії, які є повністю українськими, тобто:

  • компанія позиціонує себе як українська;
  • засновником компанії є українець;
  • компанія зареєстрована в Україні, а також має офіс або представництво на території держави.

Що цікаво, окрім експортного досвіду та впізнаваності, одним із критеріїв для компаній став розгляд і затвердження Expert Council – спеціальною колегією, до якої, зокрема, увійшли голова проєкту “Дія.City” Олександр Борняков, IT-директор Rozetka Ігор Валенкевич, президент і співзасновник компанії Sigma Software Group Валерій Красовський і інші визначні керманичі в українському цифровому просторі. 

Однак найцікавішим у Incredible Tech є не список експертів і авторів і аж ніяк не критерії відбору компаній. Насправді, журнал презентує досить широкий обсяг інформації про стан IT-сектору в Україні, що робить його першою з минулого року державною перспективою розвитку сфери IT. Останнім її прикладом можна вважати план Михайла Федорова “Диджиталізація” у рамках стратегії відбудови України “United24”, що був представлений у липні 2022 року. 

Юридичні поради інвесторам щодо українських IT-компаній

Incredible Tech демонструє інсайти щодо нормативно-правових тенденцій у галузі українського IT. Зокрема, він висвітлює такі шість особливостей:

  • Міжнародність компаній. Журнал стверджує, що український ІТ-бізнес, як правило, має центри розробки в Україні, але фронт-офіси та холдинги реєструє в ЄС, США чи інших країнах. 
  • Відсутність працівників. Incredible Tech презентує досить реалістичну картину процедури найму в IT-компанії. Так, саме залучення незалежних підрядників замість найманих працівників є поширеною практикою в українському ІТ-секторі. Такі компанії мають менше податкових зобов'язань та вимог до дотримання законодавства порівняно з радянським трудовим кодексом. Однак податкові та трудові органи можуть класифікувати таких підрядників як звичайних працівників, що призводить до потенційно високих штрафів.
  • Документообіг у сфері інтелектуальної власності. ІТ-компанії в Україні потребують укладення договорів про передачу прав інтелектуальної власності та заповнення великої кількості документів задля встановлення власного права ІВ на результати роботи, створені до 2023 року. 
  • Конкуренція. Зобов'язання співробітників не конкурувати, як правило, не мають юридичної сили за межами Дія.City.
  • Венчурні інструменти. Конвертовані позики, опціони та акціонерні угоди (SHA) юридично визнані в Україні, але часто вимагають одностайної згоди всіх акціонерів та інших підготовчих процедур. Що важливо, SAFE (Simple Agreement for Future Equity – проста угода про майбутній капітал) застосовуються лише до вже створених українських юридичних осіб.
  • Валютний контроль: Incredible Tech попереджає, що Україна запровадила валютні обмеження під час воєнного стану, які включають обмеження на виплату кредитів та виплату дивідендів за кордон.

Показовим є те, що Incredible Tech у юридичному аспекті фокусується саме на суперечливих його нюансах. Можна спостерігати або ж усвідомлення реальних проблем у цьому напрямку, або ж спонукання компаній приєднуватися до «Дія.City».

Тим не менш, навіть з огляду на досить проблематичне середовище для бізнесу, сектор IT в Україні залишається затребуваним і доволі розвиненим. Про це свідчать статистичні дані, що наведені в Incredible Tech. 

То що ж там з IT? Трохи статистики

За даними Incredible Tech, сфера IT в Україні займає друге місце за експортом продуктів. Однак, такий стан речей був не завжди.

Обсяг експорту України за галузями, млрд дол. Обсяг експорту України за галузями, млрд дол.
Зокрема, IT – це єдина індустрія з усіх, що демонструє постійний зріст, ще й доволі стрімкий – обсяг її експорту за 10 років зріс у понад 18 разів і досяг 7,3 млрд доларів станом на 2022 рік, поступаючись виключно металургії.

При цьому, разом із галуззю зростав і її експортний потенціал. Так, у 2022 році майже половина всього українського експорту складали саме IT-послуги та продукти, утворюючи 4,6% від усього ВВП України. 

Частка IT-індустрії в українській економіці, 2010-2022 рр. Частка IT-індустрії в українській економіці, 2010-2022 рр.

Тим не менш, коли інформація про приголомшливий успіх українського IT не здається такою новою, то більш цікаві дані містяться у статистиці діджитал-бізнесу.

Портрет української IT-індустрії Портрет української IT-індустрії
Так, з усіх 2,262 українських IT-компаній, 72% розробляють продукти, і тільки 24% пропонують послуги. Що показово, лише 4% функціонують як науково-дослідницькі центри (R&D). 

У той же час, велика кількість українських IT-компаній характеризується малим обсягом. Зокрема, більшість диджитал-підприємств мають у власному штаті до 50 співробітників. Що цікаво, компанії із числом співробітників від 50 до 1000 осіб займаються в основному експортом послуг, коли розробники окремих продуктів контрастують і вирізняються малим розміром.

Які компанії ввійшли до гайду?

Тепер – про найцікавіше, а саме – про компанії, які увійшли до Incredible Tech.

Журнал розподілено на декілька категорій – напрямків продуктів або послуг. Вони охоплюють широкий спектр галузей – від фінтеху до освітніх і медичних технологій, та вирізняється серед них Defensetech – низка компаній, що пропонують абсолютно нові оборонні рішення. До цієї категорії увійшли, зокрема, UKRSPECSYSTEMS із безпілотним комплексом власного виробництва SHARK, а також акустичні сенсори Zvook для виявлення повітряних цілей – ракет і дронів – за звуком їх двигунів.

Узагалі, до Incredible Tech увійшли такі компанії та продукти, як monobank, Tranzzo, Liqpay, Mobile Tailor, SOC Prime Platform, BUKI, FarmingOS і ще величезна кількість як успішних представників IT-галузів, так і стартапів. Та унікальним є вхід до гайду криптокомпаній – аудитора Hacken і криптовалютної біржі KUNA. Такий факт є досить обнадійливим для крипто-ентузіастів і вселяє віру у наближення інтеграції цифрових активів у всі ланки життя. 

Як українські компанії розвивають IT

Насправді, усі компанії, що представлені у списку Incredible Tech, а також і ті, що не ввійшли до нього, підтримують всесвітній розвиток галузі IT, і не тільки з точки зору технологічного прогресу. Важливим є і те, що такі підприємства дають робочі місця, збільшують комʼюніті, а деякі з них навіть допомагають в обороноздатності держави й інвестують у гуманітарну допомогу. У часи повномасштабного вторгнення, таких ініціатив значно побільшало. Варто згадати лише Ajax, MacPaw, UKRSPECSYSTEMS й інші підприємства, які є загальновизнаними брендами на глобальному ринку. 

Вагомий внесок у підтримку галузі IT і благодійних ініціатив відіграє й індустрія Web3 та блокчейну. На щастя, у Україні вона представлена досить потужними гравцями, зокрема HAPI Protocol та криптовалютною біржою WhiteBIT. Остання в особливості підтримує оборонні ініціативи, а також допомагає гуманітарною допомогою. Наприклад, у минулому році вони придбали головний приз Євробачення на аукціоні Kalush і Сергія Притули, а цього року підписали партнерство з найбільшою благодійною фундацією світу “Дім Рональда МакДональда”. Ба більше, WhiteBIT наразі пропонує гранти за допомогу в розробці їх нативного блокчейну WB Network, тим самим допомагаючи спеціалістам у їх професійному рості. 

White paper 100-го левелу

Не дивлячись на те, що Incredible Tech презентується як журнал, він не є таким у класичному його розумінні. Структура, візуальне оформлення, логіка композиції – усі аспекти стверджують, що такий гайд є саме white paper. І дійсно, унікальна риса Incredible Tech – це властиві йому риси скоріше не маркетингового пітчу, а повноцінного продуктового посібника з глибокою аналітикою та деталізованістю. Єдине, що відрізняє Incredible Tech від white paper – це цільова аудиторія, що визначена потенційними клієнтами більшої вагомості та відмінною кінцевою метою. 


У цілому, Incredible Tech – це унікальний кейс пропагування українського бізнесу як перспективного для іноземних інвестицій, який заслуговує не тільки уваги підприємців і венчурних компаній, але й вашої. Рекомендую кожному з вас ознайомитися з ним повністю. Incredible Tech – це не тільки достойний базис для case study, але й джерело вражаючих продуктів і інновацій, які вас точно зацікавлять.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Федеральний суд обіцяє розслідувати Google за навмисне знищення чатів

Анастасія Ковальова 12 годин тому

Що робити, якщо дитина цілодобово сидить у смартфоні? Перетворіть манію у прибуткову спеціальність

Владислав Миронович 1 грудня 2023 14:15

MacPaw представив мультфільми про кібербезпеку — відео

Богдан Камінський 30 листопада 2023 18:50

Кінець ери CZ: зустрічайте нового СЕО Binance

Kateryna Romanenko 30 листопада 2023 18:00

Synergy.IT Business & IT Education від Асоціації IT Ukraine відбудеться 11-12 грудня 2023 року

Артем Житкевич 30 листопада 2023 17:39