Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як працює ПРРО та які його особливості

Владислав Нечипорук
Владислав Нечипорук Financial Consultant в TAXER
8 квітня 2024 7 хвилин читання

Згідно із Законом України №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», ФОП може самостійно обрати тип РРО (програмний або апаратний), через який буде проводитися реєстрація розрахункової операції.

Що таке ПРРО і яке обладнання може використовуватися за його застосуванні

Програмний РРО — це програмне забезпечення (програма, застосунок, онлайн-сервіс), що встановлюється на ПК, планшет, смартфон та дозволяє пристрою виконувати фіскальні функції.

Апаратний РРО — це пристрій в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з торгівлі валютними цінностями в готівковій формі та з приймання готівки для подальшого переказу.

Тобто основна відмінність програмного РРО від класичного в тому, що апаратний реєстратор фіскалізує та друкує чек одразу та зберігає його у власній захищеній пам'яті. У той час як програмний відразу відправляє чек до фіскального сервера, де потім він буде зберігатися.

Програмні РРО дозволяють зменшити витрати на придбання та обслуговування РРО, в порівнянні з апаратними РРО, швидко зареєструвати РРО при відкритті нової торгової точки, інтернет-магазину тощо, забезпечити покупців зручним доступом до e-чеків.

Розглянемо найчастіші запитання щодо програмних ПРРО.

Як можна отримати е-чек через ПРРО?

  • в електронній формі, на email або в месенджер;
  • у паперовій формі;
  • відображенням QR-коду на дисплеї гаджета, де встановлений ПРРО, цей код дозволяє зчитати е-чек.

Як підтверджується факт передання даних від ПРРО до фіскального сервера?

  • З фіскального сервера надходять відповідні квитанції щодо отримання реєстраційної заяви, повідомлень про виявлення несправності ПРРО, відкриття зміни.
  • Розрахунковому документу та фіскальному звіту присвоюються фіскальні номера сервером ДПС.

Як зареєструвати касира для програмного РРО?

Подати Повідомлення про надання інформації щодо кваліфікованого сертифіката відкритого ключа (для повідомлень щодо сертифікатів відкритих ключів, які застосовуються в ПРРО) (форма J/F 1391801).

Як пов’язуються між собою ПРРО, господарські одиниці та касири?

ПРРО реєструється на окрему господарську одиницю, реквізити якої зазначаються у розрахунковому документі (чеку).

Касир, який працює з ПРРО, засвідчує (підписує своїм КЕП) повідомлення про відкриття зміни, електронний чек, Z-звіт.

Які види електронних підписів потрібні для роботи з програмним РРО?

Щоб відкрити, закрити зміну чи відправити електронні чеки на фіскалізацію потрібен підпис уповноваженої особи (касира), або підпис печатки з номером (печатка каси). Для отримання сертифікату печатки з номерами не обов’язково мати в наявності фізичну печатку.

Розглянемо ситуацію: в організації є одна каса і три касири, які позмінно на ній працюють. Існує два варіанти організації роботи касирів з КЕП для роботи з ПРРО:

  • 1
    Необхідно отримати підписи на всіх касирів, тобто три КЕП з різними ПІБ для того, щоб кожен касир мав змогу зі своїм електронним підписом відкрити/закрити зміну на цій касі. Цей варіант дозволяє контролювати роботу касирів.
  • 2
    Організація отримує один підпис печатки для каси, і тоді будь-який касир використовує саме цей сертифікат при роботі з програмним РРО.

Електронні підписи касирів та печаток мають бути обов’язково зареєстровані у контролюючому органі!

Чи необхідно ФОП, яка має електронний підпис, генерувати електронну печатку для ПРРО?

Генерувати електронну печатку фізичній особі — підприємцю, яка має електронний підпис, потрібно лише для програмно-технічних комплексів самообслуговування, в яких відсутній касир.

Що таке офлайн-режим у ПРРО?

На період відсутності зв’язку між програмним РРО та фіскальним сервером ДПС друк е-чеків проводиться в режимі офлайн. Робота в офлайн-режимі не може тривати більш як 36 годин підряд та не більше 168 годин протягом місяця. У такому випадку фіскальні номери е-чеку присвоюють з діапазону фіскальних номерів.

Коли формується діапазон фіскальних номерів для ПРРО та як поповнюється?

Під час реєстрації ПРРО автоматично надається 2000 номерів. Кількість номерів може бути збільшена, для цього у реєстраційній заяві проставляється відповідна позначка.

Суб’єкт господарювання за власним рішенням може не отримувати діапазон номерів та, відповідно не працювати в режимі офлайн. Про це він повідомляє у реєстраційній заяві проставленням відповідної позначки.

Працюючи в режимі онлайн-обміну з фіскальним сервером перед формуванням кожного розрахункового документу, ПРРО перевіряє наявність зв’язку із фіскальним сервером.

Під час переведення ПРРО в режим офлайн, одночасно формується повідомлення про проведення розрахункових операцій у режимі офлайн, з відміткою про початок такого режиму. По закінченню – формується аналогічне повідомлення з відміткою про закінчення режиму офлайн. У період між початком і завершенням режиму офлайн чеки формуються ПРРО, їм присвоюються фіскальні номерами з діапазону, кожен чек має відмітку про те, що він виданий в режимі офлайн.

Усі ці документи протягом години після відновлення зв’язку із фіскальним сервером одним пакетом пересилаються до фіскального сервера. Документи зберігаються на ПРРО до моменту надходження від фіскального сервера підтвердження про прийняття цього пакету.

Фіскальний сервер веде облік виданих фіскальних номерів і присвоює їм відповідні статуси:

  • зарезервований — виданий, але не присвоєний чеку;
  • використаний — після прийняття фіскальним сервером чека з зарезервованим номером з діапазону.

Щоразу після отримання фіскальним сервером електронних документів із використаними номерами із діапазону, для ПРРО формується наступна порція фіскальних номерів. Зарезервований фіскальний номер формується як випадковий унікальний набір цифр.

Як рахується час перебування в офлайн-режимі?

Час, протягом якого ПРРО перебуває в режимі офлайн, підраховується шляхом сумування періодів від дати та часу повідомлення про початок режиму до дати та часу повідомлення про завершення і навпаки, якщо між ними не реєструвались чеки фіскальним сервером.

Як контролюється перехід з режиму офлайн в онлайн?

ПРРО автоматично переводиться із режиму офлайн в режим онлайн-обміну з фіскальним сервером, у момент відновлення зв’язку між ними.

Як можна перевірити чек, виданий ПРРО, в режимі офлайн?

У чеку буде наявна позначка про проведення розрахункової операції в режимі офлайн.

Перевірити наявність цього чеку в базі даних ДПС можливо через Електронний кабінет після завершення роботи ПРРО в режимі офлайн та передачі ним чека до фіскального сервера.

Чи накладається електронна мітка часу на розрахункові документи, що створюються ПРРО в режимі офлайн?

Коли відсутній зв’язок між ПРРО та фіскальним сервером, але є інтернет електронна позначка часу накладається на електронний чек відповідним ЦСК, який видав КЕП

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Питання-відповідь: чи може ФОП-платник єдиного податку приймати платежі з PayPal та зарахувати їх у дохід?

Inna Sharova 19 годин тому

Бренд, побудований на провокації та сексуалізації: історія Playboy

Артем Беседа 27 червня 2024 17:41

Як я провела Ukrainian Blockchain Week 2024

Владислав Миронович 27 червня 2024 10:00

Що таке DRaaS-рішення і чим воно корисне для бізнесів

Maris Sperga 26 червня 2024 11:36

Розвиток блогу та зважена рекламна стратегія: як компенсувати вплив сезонності на трафік

Наталія Раскопа 24 червня 2024 11:00