Пересадити світ на електричні літаки ES-30. Шведська Heart Aerospace обіцяє екологічні та дешеві польоти – які у неї шанси
У січні електрокари зайняли 18% ринку нових авто в Україні, а всього на українських дорогах їздять вже понад 48 тис. електромобілів. У світі цей тренд ще потужніший – до 2030 кількість електроавто зросте до 145 млн.
І мова йде не лише про Tesla, а також автобуси, вантажівки, найрізноманітніші види електротранспорту. Скоро наші дороги стануть зеленими – глобальні компанії, повʼязані з перевезеннями, декларують цілі дійти до 0% викидів вуглецю.
Дороги стануть зеленими – а що ж з повітрям, яке щодня продовжують забруднювати літаки? У 2021 році комерційна авіація «подарувала» нашій планеті 720 млн тонн CO2. І це відносно небагато – адже у постковідний рік кількість польотів була значно меншою, ніж у попередні.
Щоб розібратися, чи можуть комерційні літаки масово стати zero-carbon і що цьому перешкоджає, SPEKA поспілкувалася зі шведською компанією Heart Aerospace, яка у 2028 році обіцяє запустити в небо перший 30-місний гібридний електролітак, здатний пролітати до 400 (а за певних умов і 800) кілометрів. Що цікаво, у ці літаки вже вклали кошти Air Canada та кілька інших великих інвесторів.
Директор з маркетингу компанії Клаудіо Камельє розповів SPEKA, як саме працюватиме ES-30 та як компанія сподівається змінити ринок електролітаків, а ми пояснюємо, чому «зелені» польоти – це важливо.
Чому людству важливо перейти на електролітаки – і чому це досі не вдалося
У 2022 році світова авіаіндустрія здійснила 33,8 млн перельотів – на 5 млн менше, ніж у доковідному 2019 році. Кожен такий політ – це викиди вуглекислого газу і величезна шкода для екології. Зараз, як показує статистика, людство знову нарощує темпи перельотів – а кожне зайве сидіння в літаку означає зайві 144 грами CO2 за милю польоту.
Людство шукає альтернативні шляхи, щоб зберегти свої «крила» – швидко подорожувати на інші континенти, перевозити вантажі тощо, і при цьому знизити вуглецевий слід від комерційної авіації.
Нібито очевидний вихід – електричні літаки (з авто ж виходить) виявився непростим: вони здатні підняти набагато меншу вагу, літають на коротші відстані (забудьте про трансатлантичні перельоти, принаймні поки що), а більшість з них все одно потребують баків з паливом – на випадок надзвичайної ситуації.
Тож великі компанії хоч і поглядають в бік електролітаків, але роблять це вкрай обережно.
Цієї осені перший повністю електричний літак Alice від компанії Eviation здійснив успішний тестовий політ. Alice здатен перебувати в повітрі 1-2 години, заряджається близько 30 хвилин і підіймає до 9 пасажирів.
Підписуйтеся на наші соцмережі
«Ми слідкували за історією Eviation і раді, що у них вийшло, – прокоментував Камельє. – Це важливий крок для індустрії».
Літак від Heart Aerospace матиме змогу перевозити до 30 пасажирів з традиційним багажем. Прототип ES-30, за словами Камельє, здійснить свій перший політ у 2026 році, а на ринок вийде у 2028-му – проте Air Canada вже замовила у Heart Aerospace 30 таких літаків.
Хто такі Heart Aerospace і як ES-19 перетворився на ES-30
Heart Aerospace почалася як дослідницький проєкт співзасновника і CEO компанії Андерса Форслунда, але це проєкт переріс у дещо більше. Наразі компанія має понад 230 замовлень на ES-30, і це лише початок – адже літак знаходиться на стадії збірки прототипу.
Прототип ES-30 у ангарі в Швеції, фото Heart Aerospace
Директор з маркетингу Heart Aerospace розповів SPEKA, що компанія, яка зʼявилася лише у 2018 році, спочатку працювала над 19-місним літаком, який мав назву ES-19.
ES-19 планувався як повністю електричний літак на 19 пасажирів, який мав максимальну дальність польоту 400 км.
17 грудня 2021 року прототип ES-19 здійснив свій перший тестовий політ у шведському аеропорту Säve, де розташовані штаб-квартира та ангар компанії. Hearth Aerospace вже залучила інвесторів і потенційних покупців, але вже у наступному році стрімкий розвиток технологій дозволив зробити плани більш амбіційними. Так виник концепт ES-30.
Як працюють гібридні електролітаки ES-30, навіщо потрібні баки з паливом і наскільки дальніми можуть бути перельоти
У описі на сайті вашої компанії вказано, що дальність польоту ES-30 – від 200 до 800 км. Чому такий великий розкид і від чого це залежить?
200 км – це відстань, яку ES-30 буде здатен пролетіти при повному завантаженні, тобто з 30-ма пасажирами, та виключно на електриці. 400 км – межа при повному завантаженні, але за умови гібридного польоту – батареї та паливні баки. А 800 км можна сягнути, якщо взяти на борт лише 25 пасажирів і використовувати обидва джерела. 800 км – наразі максимальна дальність, на яку ми розраховуємо.
Важливо розуміти, що електрифікація авіаіндустрії – дуже непросте завдання. І головна проблема тут – вага батарей. Паливо, яке наразі використовують комерційні літаки, містить у 50 разів більше енергії, ніж батарея аналогічної маси.
Тож теоретично ми вже зараз можемо зробити комерційний літак – Boeing чи Airbus найпоширеніших моделей – повністю електричними. Але для того, щоб він злетів, з нього доведеться вийняти увесь вантаж, висадити усіх пасажирів, а звільнений простір напхати батареями. Тоді літак полетить, але навряд це принесе вам багато радості. Чи користі, як на те пішло.
Як прекрасно знає зараз кожен українець, кожна батарея має свій строк життя і рано чи пізно виходить з ладу. Що це означатиме для ваших літаків? Вони розраховані на спрощену процедуру заміни батарей чи доведеться їх серйозно перебудовувати?
Звісно, батареї у ES-30 вбудовані у конструкцію літака таким чином, що замінити їх не стане проблемою. Більш того, ми проєктуємо наші літаки так, щоб з появою нових, легших батарей (а ці технології розвиваються зараз дуже стрімко) ми змогли без перешкод «пересадити» ES-30 на новіші батареї і збільшити їх дальність польотів.
Наразі саме вага батареї – головний фактор, який обмежує дальність перельотів електричних літаків. Камельє не впевнений, чи зможемо ми говорити про трансатлантичні перельоти навіть у довгостроковій перспективі, але впевнений, що рубіж у 1000 км електролітаки подолають доволі скоро – за умов, що поточний тренд на ринку батарей продовжиться.
Що стосується місткості, то директор з маркетингу Heart Aerospace гадає, що електричні літаки зможуть найближчим часом перевозити до 100 пасажирів. «Alice показала, що це можливо», – запевнив він.
Плани Heart Aerospace щодо ES-30 та нових ринків
Зараз компанія активно працює над літаком, щоб вкластися у дедлайн, встановлений щодо тестового польоту – 2026 рік. Серед інвесторів Heart Aerospace вже є низка великих компаній, зокрема Breakthrough Energy Ventures, EQT Ventures, European Investment Council, Lower Carbon Capital, Mesa Air Group Inc and United Airlines Ventures.
Окрім 30 літаків, які Heart Aerospace підписалися виготовити для Air Canada, компанія має принаймні два великих замовлення – United Airlines і Mesa Air Group, які раніше разом замовили 200 електричних літаків попередньої моделі (ES-19) з можливістю докупити ще 100, підтвердили, що замовлення лишається актуальним і щодо ES-30.
Тож станом натепер компанія планує фокусуватися на європейському ринку, а також ринках Північної Америки та Канади.
Зрештою, головне питання – чому саме електролітаки?
Ключове тут – це питання екології. Завдяки ES-30 ми зможемо знизити дл нуля викиди CO2 при перельотах між маленькими містечками, скажімо, у Швеції чи Ісландії, і суттєво скоротити їх при перельотах на більші відстані.
Вам може бути цікаво почитати:
- Supernova Airlines розраховує вийти на рівень беззбитковості як мінімум за три роки
-
«Для запуску авіарейсів на двох літаках Boeing або Airbus потрібно п'ять мільйонів доларів» — директор Supernova Airlines Ярослав Красножон
-
Прототип Tesla Cybertruck помітили на вулицях перед початком виробництва