Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Франція передасть Україні літаки «Міраж»: що про них відомо та які завдання виконуватимуть на фронті

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
7 червня 2024 6 хвилин читання

Президент Франції Еммануель Макрон 6 червня оголосив про допомогу для України, зокрема, про надання винищувачів Mirage 2000-5. Він також сказав, що Франція готуватиме українських пілотів. Що відомо про ці винищувачі, яка їхня можлива роль у російсько-українській війні та коли з’являться на фронті. 

Французькі літаки Mirage 2000-5: характеристики, кількість та коли будуть в Україні Французькі літаки Mirage 2000-5: характеристики, кількість та коли будуть в Україні

Що відомо про кількість та терміни передання Mirage 2000-5 Україні 

Згідно із заявою Макрона, це будуть винищувачі Mirage-2000-5, що є однією із найновіших версій, зокрема з глибокою модернізацією озброєння, корисного навантаження радіолокаторів тощо. 

Завтра (7 червня 2024 року. — Ред.) ми розпочнемо нову співпрацю та оголосимо про передання Україні винищувачів Mirage 2000-5 французького виробника Dassault та навчатимемо українських пілотів у Франції.
президент Франції Еммануель Макрон

Курси триватимуть пів року, тому очікувати винищувачі на полі бою можна щонайшвидше на початку 2025 року. 

Президент Франції, як і місцеве Міноборони, не уточнили, скільки винищувачів поставлять. Однак у березні 2024 року міністр оборони країни Себастьян Лекорню зробив доволі приголомшливу заяву, що Франція має намір передати все списане озброєння Україні. 

Франція поступово переходить на сучасніші літаки 4-го та 5-го покоління Rafale. У країни є 27 одномісних Mirage 2000-5 та сім тренувальних двомісних літаків Mirage 2000B. 

Технічні характеристики літака Mirage 2000-5 Технічні характеристики літака Mirage 2000-5

Крім того, Париж сприятиме підготовці української бригади чисельністю 4,5 тис. військовослужбовців. 

Чи потрібні Україні літаки Mirage

Розмови про можливість постачання Україні французьких бомбардувальників Mirage 2000 почалися навесні 2023-го та повторилися восени. Тоді ексречник Повітряних сил Юрій Ігнат назвав цей літак застарілою моделлю і нагадав: пріоритетом для України є отримання американських F-16.

Ймовірно, що таке висловлювання стосувалося деяких старих версій цього літака, оскільки Mirage 2000 створила ще у 1970-х роках французька компанія Dassault. Відтоді він пережив низку модифікацій, а Mirage 2000-5 — це вже п’ята версія винищувача. 

Версії літака Mirage 2000 Версії літака Mirage 2000

Це частково підтверджується тим, що командувач Повітряних сил Микола Олещук заявляв, що навіть попередня версія Mirage 2000 у модифікації D може стати корисною на полі бою. 

«F-16 залишаються пріоритетом, але ймовірно, що літаки Mirage 2000 у модифікації D (їх у Франції 65. — Ред.) посилять спроможності бомбардувальників Су-24М. Підкреслюю, ми не виключаємо будь-яку допомогу партнерів щодо багатоцільових літаків, штурмової авіації, вертольотів. Звісно, освоєння кожного нового типу літака — складний і нешвидкий процес для нас, але ми його пройдемо!» — заявив у січні командувач Повітряних сил Микола Олещук.

Ще у вересні президент України Володимир Зеленський повідомив, що у розмові з президентом Еммануелем Макроном досяг «дуже важливої ​​домовленості про навчання наших пілотів у Франції».

Які характеристики літаків Mirage 2000-5

Міраж 2000 — це багатоцільовий літак, розроблений наприкінці 1970-х років і представлений у 1984-му. Він може нести кілька ракет класу «повітря-поверхня» і «повітря-повітря», а також зброю, зокрема бомби з лазерним наведенням.

Версія 2000-5 відрізняється тим, що має модернізовану радіолокаційну систему та може нести паливні баки, що значно збільшує її радіус дії. 

Ці літаки мають більш високотехнічне бортове радіоелектронне обладнання, системи управління польотом та прицільно-навігаційні елементи. Також є засоби радіоелектронної боротьби. А ще нову РЛС із дальністю виявлення типової цілі у 130 км, можливістю одночасно супроводжувати вісім та обстрілювати чотири цілі. 

Щодо озброєння, то він має ракети класу «повітря-повітря» MICA від MBDA із заявленою дальністю знищення цілей до 80 км. 

А для далекобійних наземних ударів — крилата ракета SCALP/Storm Shadow із дальністю польоту до 300 км. Зараз ЗСУ активно використовують їх на модернізованих літаках СУ-24, але тут їхня ефективність буде вищою і додасть носії озброєння. 

Характеристики ракет Storm Shadow/SCALP Характеристики ракет Storm Shadow/SCALP

Також літаки можуть нести керовані та некеровані бомби. Керовані авіабомби AASM: дальність ураження — до 60-70 км, бойова частина — 125, 250, 500, 1 тис. кг.

Це винищувач четвертого покоління, тобто він належить до того ж класу, що й F-16 американського виробництва.

Також серед переваг літака — можливість здійснювати польоти на максимальній висоті до 18 км та висока швидкість — 2336 км/год на максимальній висоті, 1110 км/год на рівні моря.

Які завдання зможуть виконувати Mirage-2000-5 в Україні 

Оскільки ракети «повітря-повітря» цього літака мають дальність лише 80 км, цього замало для знищення чи відтіснення ворожої авіації, оскільки російські СУ-27 та СУ-35 мають ракети більшої дальності.

Водночас такі літаки можуть допомогти в інших завданнях. Насамперед це далекобійні удари крилатими ракетами Storm Shadow / SCALP, а також знищення логістичних пунктів, ближчих до фронту, за допомогою бомб AASM Hammer. 

Руїни ракетного корабля «Аскольд» після ураження авіаційними ракетами SCALP Руїни ракетного корабля «Аскольд» після ураження авіаційними ракетами SCALP

Також Mirage 2000-5 може стати додатковим засобом ППО. Його характеристики дозволяють перехоплювати крилаті ракети та Shahed. 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як Україні зупинити російські удари КАБами

Сергій Коноплицький 14 годин тому

Американський виробник дронів відкриває бізнес в Україні

Владислав Паливода 28 червня 2024 22:40

Зруйнована багатоповерхівка, є загиблий: росія обстріляла Дніпро 28 червня 2024

Владислав Паливода 28 червня 2024 20:22

Пентагон блокуватиме Starlink для росіян

Владислав Паливода 27 червня 2024 19:38

Nokia продає бізнес підводних мереж Франції за 350 млн євро

Вікторія Рудзінська 27 червня 2024 11:29