Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як фахівці різних галузей використовуватимуть ШІ у роботі?

Андрій Атрощенко
Андрій Атрощенко Керівник Career Hub ГО Центр "Розвиток КСВ"
21 червня 2023 13 хвилин читання

Протягом наступних п'яти років спеціалісти та спеціалістки у багатьох галузях будуть дедалі активніше використовувати інструменти (технології) на базі штучного інтелекту у своїй повсякденній роботі. Сareer Hub ГО Центр «Розвиток КСВ» у межах Програми USAID «Мріємо та діємо» проаналізували сферу логістики, безпеки, агро, будівництва, виробництва та обслуговування. 

Логістика

Фахівці та фахівчині у сфері логістики зможуть за допомогою ШІ:

 • 1
  Повністю автоматизувати прогнозування попиту через аналіз великих обсягів даних про попит на товари або послуги, враховуючи історичні дані продажів, активність покупців у реальному часі, потенційний вплив на поведінку людей різних подій та інших зовнішніх чинників. На базі цієї інформації ШІ може розробляти прогнози попиту на різний час, що допомагає планувати запаси, виробництво та розклад доставок.
 • 2
  Оптимізувати маршрути та розклади через розроблення оптимальних маршрутів для транспортних засобів з урахуванням усіх можливих чинників для мінімізації витрат.
 • 3
  Організувати автоматичне прогнозування затримок та проблем через аналіз даних про транспортні маршрути, розклади та інші чинники, щоб передбачити можливі затримки або проблеми у логістичних ланцюжках. Це дозволить планувати й уникати проблем із доставкою, а також швидко реагувати на непередбачувані обставини.
 • 4
  Забезпечити відстеження та моніторинг через ШІ для відстеження руху та моніторингу вантажів. За допомогою сенсорів, GPS та аналізу даних ШІ може забезпечити точну інформацію в режимі реального часу про місцерозташування вантажів, стан транспортних засобів та виконання логістичних вимог.
 • 5
  Налаштувати сигналізування щодо виявлення аномалій та оптимізації ефективності через аналіз ШІ даних про логістичні процеси та виявляти аномалії, як-от затримки, втрати чи невідповідності. Це дозволяє максимально оперативно реагувати на проблеми та ухвалювати рішення для поліпшення ефективності усього логістичного ланцюжка. 

Громадська безпека

Враховуючи актуальну безпекову ситуацію в Україні, застосування ШІ у галузі громадської безпеки допоможе як правоохоронцям, так і спеціальним службам у роботі з:

 • 1
  Аналізом великих обсягів даних, адже ШІ може аналізувати великі обсяги структурованих та неструктурованих даних, зокрема соціальні медіа, відео, звуки, сигнали з датчиків тощо. Це допоможе спеціалістам виявляти патерни, тренди та незвичайні події, що можуть свідчити про потенційні загрози або порушення громадської безпеки.
 • 2
  Прогнозуванням злочинності, технології на базі ШІ можуть аналізувати історичні дані про злочини, географічні характеристики, демографічні, соціальні, економічні та інші чинники для прогнозування місць та часу можливих злочинів. Це допомагає спеціалістам у громадській безпеці розробляти стратегії профілактики, розміщення поліцейських сил та виробляти плани реагування на можливі правопорушення.
 • 3
  Прогнозуванням аварійних ситуацій, ШІ може використовувати аналіз даних з сенсорів, метеоданих та багатьох джерел для прогнозування потенційних аварійних ситуацій, як-от повені, землетруси, пожежі та інші небезпечні події. Це дозволяє спеціалістам планувати евакуаційні маршрути, розміщення рятувальних постів служб та вживати превентивних заходів для зменшення наслідків таких подій.
 • 4
  Створенням системи виявлення та реагування на терористичні загрози, так ШІ можуть використати для розпізнавання підозрілих зображень, текстів, розмов або звуків, що можуть свідчити про терористичні загрози. ШІ може автоматично аналізувати великі обсяги даних, зокрема соціальні медіа, публічні джерела та комунікації, для виявлення можливих індикаторів тероризму та надання рекомендацій щодо подальших дій спеціальним службам.
 • 5
  Робототехнікою та дронами, адже обмежений ШІ вже використовують у робототехніці та дронах для виконання завдань, які небезпечні або складні для людей. Наприклад, ШІ може допомогти керувати автономними дронами для пошуку та порятунку, аналізувати дані з сенсорів або контролювати роботів для виконання важких та ризикових завдань.

Кібербезпека

Вимоги до фахівців та фахівчинь у галузі кібербезпеки зростають з кожним роком, комп’ютеризація та підключеність до інтернету всіх галузей спричинили дефіцит цих спеціалістів в Україні, надто в умовах війни, коли робота державних сервісів, критичної інфраструктури та фінансової системи напряму залежить від рівня знань наших кіберзахисників/иць. І в цій галузі технології на базі ШІ вже допомагають і будуть ще більше інтегровані для:

 • 1
  Виявлення загроз та аномалій, адже ШІ може аналізувати надзвичайно великі обсяги даних з мереж та систем, щоб виявити підозрілу або аномальну активність. Він використовує алгоритми машинного навчання для виявлення змінних патернів поведінки, незвичайних мережевих з'єднань або ненормальних активностей, які можуть бути пов'язані з кіберзагрозами.
 • 2
  Прогнозування та запобігання кібератакам, тут ШІ може аналізувати дані про попередні кібератаки, виявляти їхні механізми та моделі і на цій основі прогнозувати можливі наступні атаки або рекомендувати дії з усунення вразливостей. ШІ також може використовуватись для автоматичного розпізнавання нових атак та розроблення відповідних захисних стратегій та заходів.
 • 3
  Покращення процесу аутентифікації та ідентифікації користувачів. ШІ може використовувати біометричні дані, як-от відбитки пальців, розпізнавання облич, голосові розпізнавання та інші технології для перевірки ідентичності користувачів та запобігання несанкціонованому доступу.
 • 4
  Виявлення витоку даних, адже ШІ може моніторити мережі та системи на наявність витоків даних, включаючи конфіденційну інформацію, фінансові дані, персональну інформацію тощо. Він може виявляти незвичайний обмін даними, незаконний доступ або зловмисні дії, що допомагають уникнути серйозних наслідків через витік інформації.

Сільське господарство

Спеціалісти та спеціалістки, які працюють у сфері сільського господарства, за допомогою ШІ зможуть:

 • 1
  Покращити прогнозування врожаю через аналіз даних, а саме геодезичні та кліматичні умови, історична інформація про врожаї, внесені добрива, щоб прогнозувати потенційний урожай для різних культур. Це дозволить агрономам покращити планування, управління ресурсами та дасть можливість ухвалювати рішення щодо найбільш ефективного використання земельних ресурсів.
 • 2
  Точно керувати системами зрошення та поливу. ШІ може аналізувати дані про ґрунт, кліматичні умови, прогноз дощу та потреби рослин, щоб визначити оптимальний час та кількість необхідної вологи. Це допоможе знизити витрати води та забезпечити ефективне використання ресурсів.
 • 3
  Превентивно розпізнавати хвороби та шкідників. ШІ може аналізувати зображення рослин, дані про симптоми та інші параметри для виявлення хвороб та шкідників у ранніх стадіях. Це дозволить своєчасно ухвалювати рішення щодо захисту врожаю.
 • 4
  Оптимізувати використання добрив та пестицидів через розроблення оптимальних схем їх використання. ШІ проаналізує чинники, як-от тип ґрунту, погода, врожайність тощо, щоб рекомендувати оптимальні дози та час внесення речовин для забезпечення здоров'я та врожайності рослин і зниження негативного впливу на довкілля.
 • 5
  Автоматизувати системи поливу та вирощування: ШІ можна використати для автоматизації систем поливу та вирощування рослин. Він може контролювати та регулювати поливні системи, температуру, освітлення та інші чинники, що впливають на зростання рослин. Це дозволяє досягати оптимальних умов для зростання та розвитку рослин, забезпечуючи високу якість врожаю.

Будівництво та архітектура

А професіонали та професіоналки, задіяні у сфері будівництва та архітектури, будуть використовувати ШІ для:

 • 1
  Проєктування та планування, за допомогою алгоритмів машинного навчання та аналізу даних ЩІ може аналізувати всю інформацію комплексно, враховуючи вимоги клієнта, правила будівельних кодексів, структурні обмеження та інші чинники, щоб згенерувати оптимальні рішення щодо планування та дизайну будівлі.
 • 2
  Візуалізації та 3D-моделювання, ШІ може аналізувати набори даних, як-от креслення, зображення, специфікації та інші джерела, щоб автоматично генерувати високоякісні візуалізації, які допомагають зрозуміти та оцінити зовнішній вигляд та функціональність будівлі перед будівництвом.
 • 3
  Управління ризиками та безпекою, ШІ може аналізувати дані та моделювати різні сценарії, що допомагає спеціалістам управляти ризиками та безпекою в будівельних проєктах. Він може оцінювати потенційні загрози, виявляти вразливості та рекомендувати заходи безпеки, як-от плани евакуації, пожежні системи, конструкційні покращення.
 • 4
  Моніторингу, управління будівлями та енергоефективності, ШІ може аналізувати дані з сенсорів, вимірювальних приладів та систем автоматизації, щоб оптимізувати використання енергії, контролювати системи опалення, вентиляції та кондиціонування повітря, та забезпечити найбільш комфортні та безпечні умови для користувачів будівель.
 • 5
  Вдосконалення процесів будівництва завдяки автоматизації завдань та процедур. Наприклад, ШІ може аналізувати дані про рухи та розташування робочої сили на будмайданчику для оптимізації розкладу робіт та зменшення простою машин та механізмів. Також ШІ можна використовувати для контролю за якістю будівельних робіт, виявлення дефектів та недоліків.

Обслуговування та підтримка

Варто згадати і про людей, які задіяні у сфері обслуговування та підтримки клієнтів, адже частина професій в цій сфері значно скоротиться через широку інтеграцію технологій на базі ШІ. Вже очевидно, що тут ШІ буде використовуватися для:

 • 1
  Автоматизованих чатботів, які здатні взаємодіяти з клієнтами через онлайн ресурси, месенджери або телефонні застосунки. Ці чатботи можуть надавати швидку відповідь на питання клієнтів, надавати інформацію про продукти та послуги, а також розв'язувати проблеми, що не потребують прямої участі спеціаліста.
 • 2
  Персоналізованого маркетингу через аналіз ШІ даних про клієнтів, таких як покупки, поведінка в інтернеті, взаємодія зі соціальними мережами та інші фактори, для створення персоналізованих маркетингових пропозицій. ШІ може рекомендувати клієнтам продукти або послуги, які відповідають їхнім інтересам та потребам, збільшуючи ефективність маркетингових кампаній.
 • 3
  Аналізу настроїв та відгуків клієнтів, коментарів у соціальних мережах, щоб зрозуміти настрої та рівень задоволеності клієнтів. ШІ може виявляти патерни, тренди та ключові питання, що допомагають покращити якість обслуговування, виявляти проблемні ситуації та швидко реагувати на них.
 • 4
  Покращення процесу обробки звернень клієнтів через автоматизацію процесу обробки звернень клієнтів, таких як запити щодо підтримки, повернення товарів або скарги. ШІ може аналізувати текстові дані звернень та застосовувати алгоритми обробки природної мови для автоматичного розподілу звернень до відповідних відділів або спеціалістів. Це збільшить ефективність оброблення та скорочує час відповіді на клієнтські запити.
 • 5
  Персоналізованого обслуговування через забезпечення обслуговування клієнтів шляхом аналізу їхнього профілю, історії покупок, попередньої взаємодії та інших відкритих даних.

Виробництво

Варто згадати і про можливості використання технологій на базі ШІ у роботі фахівцями та фахівчинями у сферах виробництва та монтажу. Тут ШІ може допомогти з:

 • 1
  Прогнозуванням та плануванням обслуговування, адже ШІ може аналізувати дані про стан обладнання, причини зупинок і відмов, використання запасних частин, щоб прогнозувати оптимальний графік обслуговування та заплановані перерви в роботі виробничих ліній. Це дозволяє спеціалістам ефективно розподіляти ресурси та запобігати непередбачуваним збоям або зупинкам у роботі обладнання.
 • 2
  Моніторингом та діагностикою стану обладнання, тут ШІ може контролювати роботу сенсорів та систем моніторингу, що збирають дані про параметри роботи виробничих ліній. Він аналізує ці дані для виявлення відхилень в роботі обладнання, прогнозування можливих відмов та рекомендацій щодо планового технічного обслуговування.
 • 3
  Оптимізацією процесів та налаштуванням через оптимізацію робочих параметрів виробничих ліній, враховуючи показники продуктивності, якість виробів та енергоефективність. ШІ може автоматично налаштовувати обладнання для досягнення оптимальних показників роботи, зменшуючи втрати та покращуючи загальну продуктивність виробничих ліній.
 • 4
  Ухваленням своєчасних рішень через аналіз всіх наявних даних про виробничі лінії. ШІ може використовувати алгоритми машинного навчання для виявлення залежностей та патернів, що допомагають приймати рішення щодо оптимізації процесів виробництва, планування ремонтів та модернізацій.
 • 5
  Автоматизацією та роботизацією, адже ШІ може використовуватись для автоматизації певних процесів по монтажу та обслуговуванню виробничих ліній. ШІ може керувати роботизованими системами, автоматично налаштовувати обладнання, контролювати роботу рухомих механізмів та виконувати інші завдання з мінімальним втручанням людини.
Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Samsung прискорила автоматизацію виробництва чипів

Артем Житкевич 4 години тому

Кіловатний прискорювач NVIDIA B200 Blackwell з'явиться в 2025 році

Артем Житкевич 6 годин тому

Як співпраця з командами Support та Sales допомагає створювати кращі продукти

Yana Yevsiukova 8 годин тому

За п’ять років ШІ проходитиме будь-які тести на інтелект, впевнений голова NVIDIA

Богдан Камінський 8 годин тому

EdTech: особливості правового регулювання

Владислав Миронович 8 годин тому