Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.
preview
Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
26 грудня 2023 8 хвилин читання

Логістика Kernel від поля до термінала. Як технології трансформують агросферу

Компанія Kernel обробляє приблизно 6 тис. полів загальною площею майже 360 тис. га. Щоб краще зрозуміти масштаб, погляньте на інфографіку.

Масштаби обробітку полів компанією Kernel Масштаби обробітку полів компанією Kernel

Окрім полів, в активах компанії тисячі вагонів та вантажівок, десятки елеваторів, заводи та портові термінали. Для того щоб така кількість елементів працювала ефективно та як одне ціле, потрібні не лише передові технології, але й потужна команда IT-фахівців, що здатна налагодити процеси.  

Яким чином найбільшому в Україні агровиробнику Kernel вдалося завдяки технологіям зробити логістику безперебійною та злагодженою, зекономити час і кошти, а також зменшити забруднення довкілля? SPEKA розповість вам про це у черговому матеріалі проєкту Data Driven Agriculture, присвяченого ІТ-технологіям в агросекторі.

Масштаби діяльності

Обсяги виробництва краще пояснити мовою цифр. Kernel є провідним виробником та експортером соняшникової олії з часткою 5% у світовому виробництві та 8% в експорті та постачає свою продукцію до понад 70 країн.

Упродовж трьох фінансових років поспіль, зокрема у 2021/2022 фінансовому році, Kernel експортував по 8 млн тонн зернових. Тільки уявіть, 8 млн тонн зерна — це 9,5 Empire State Building, згори донизу засипані зерном, або ж 133 тис. вагонів, що в одному потязі розтяглися б на 1600 км, тобто на відстань від Ужгорода до Луганська.

Обсяги експорту компанії Kernel Обсяги експорту компанії Kernel

Однак обсяги не єдиний виклик. Передбачити врожайність та прибуток від нього досить складне завдання, адже на результат впливають сотні чинників. Про те, як Data Science та нейромережі допомагають корпорації планувати агротехнічні роботи, SPEKA розповідала у попередньому матеріалі

Щоб оперувати такими обсягами врожаю, потрібні спеціальні логістичні системи. Система логістики у компанії побудована на сервісі Microsoft Dynamics NAV з урахуванням специфіки агропідприємства. 

Рівень 1. Як організовують збирання врожаю та логістику транспорту 

На базі Microsoft Dynamics NAV розроблено спеціальний модуль для управління агрологістикою.

Працює це таким чином: до системи вносять плани на завтрашній день та формують запит на місце для зберігання в елеваторах. Інформація про їхню місткість автоматично оновлюється у системі. 

Після цього імітаційна модель обраховує оптимальний алгоритм розподілу врожаю у сховищах. Елеватори отримують план приймання на завтра і можуть відкоригувати обсяг. Тоді імітаційна модель проводить обрахунок повторно. 

Коли система прорахувала алгоритм, видають наряди водіям. У наряді зазначається точка збирання та можливі точки розвантаження, які остаточно визначаються під час формування товарно-транспортної накладної в полі. 

Наряд передається водієві у Telegram-бот, він може прийняти його або відхилити. Цей вибір автоматично передається у логістичну систему, щоб диспетчер у режимі реального часу міг відстежувати, чи є необхідний транспорт на потрібному полі. 

Коли врожай завантажили, у полі через смартфон формується товарно-транспортна накладна (ТТН), дані про яку передаються у BulkData (сервіс для обміну логістичними даними). Точка розвантаження визначається алгоритмом автоматично на основі багатьох параметрів (квота елеватора, розмір черги, показник вологості тощо).

Під час рейсу система моніторингу передає у логістичну систему основні події. Коли автомобіль наближається до пункту розвантаження, водій реєструється в електронній черзі.

Рівень 2. Як працює система BulkData на об’єктах компанії Kernel

BulkData — це сервіс для обміну логістичними даними. Усі виробничі об’єкти компанії  Kernel підключені до BulkData, але дані у систему передаються також прямо з полів. Це дозволяє в режимі реального часу відстежувати логістичні потоки, прогнозувати прибуття транспорту та планувати роботу на елеваторах і заводах. 

Працює це за такою схемою: відправник (підприємство або автомобіль, що повертається із зібраним врожаєм) передає у систему детальні дані про процес відвантаження (реквізити, вагу, статус вантажу). Підприємство-отримувач додає ці дані у свою облікову систему та прогнозований час прибуття. 

Коли товар прибув на склад, підприємство-отримувач передає у BulkData інформацію про розвантаження (вагу, зміни стану, показники якості приймання тощо). Інформація потрапляє у логістичну систему, а після додаткового оброблення до фінансового відділу.

Рівень 3. Що таке TransitHub і як ця система забезпечує зручність перевезень 

TransitHub — одна з власних розробок компанії, яка випробовувалася впродовж останніх п’ятьох років. Система вирішує одночасно чимало логістичних завдань та допомагає у комунікації із перевізниками, але головне її завдання — регулювання черг на елеваторах, заводах чи портовій інфраструктурі. Наприклад, з початком жнив довкола елеваторів часто утворюються затори через синхронний збір врожаю. Це створює незручності, особливо якщо об’єкт розташований у межах міста. 

Transit Hub працює за допомогою вебінтерфейсу або Telegram-бота. Все починається з пункту навантаження, де водій реєструє рейс та вирушає в дорогу. Коли транспортний засіб прибуває в геозону вивантаження (5-10 км для елеваторів і 20-50 км для терміналів), водій реєструється в чергу та очікує виклику на розвантаження в зручному для нього місці. Після цього отримує повідомлення та автоматичний дзвінок, що його черга надійшла і він може їхати до термінала чи елеватора і швидко скинути вантаж, не чекаючи в заторі.

Максим Чайка
Максим Чайка
керівник проєктів логістики Kernel

Kernel став першою компанією в індустрії, що запровадила подібну систему. Прозоре формування електронної черги унеможливлює корупційну складову та підвищує рівень довіри учасників процесу один до одного. Аналітичні дані дозволяють перевізнику здійснювати контроль над виконанням рейсу. А розрахунковий час завершення рейсу дозволяє оптимізувати роботу автопарку та знизити собівартість перевезення тими маршрутами, де запроваджена електронна черга. А це менший тариф на перевезення для замовника.

За допомогою системи можна простежити рух всього транспорту за кілька кліків За допомогою системи можна простежити рух всього транспорту за кілька кліків

Зараз системою користуються всі заводи компанії Kernel, 20 елеваторів, 3 термінали та понад 32 тис. водіїв. Нещодавно система Transit Hub також запрацювала на відвантаження.  

Важливе питання при впровадженні електронної черги — це технічна підтримка водіїв. Були випадки, коли користувачі не вміли користуватись смартфоном. І як часто буває, спочатку намагаються розібратись самостійно, а потім читають інструкцію, яка вже більше схожа на абетку для дітей, ніж на технічну документацію, — розповідає менеджер з розвитку проєкту В’ячеслав Мельник. Наша компанія запровадила підтримку користувачів сервісу в режимі 24/7. Ми розуміємо складність роботи водія і намагаємось втілити комфорт водія в роботі з нашими застосунками. Також слід зазначити, що в умовах воєнного стану електронна черга дозволяє уникнути скупчення транспорту, яке є легкою мішенню для ворожих атак.

Сервіс TransitHub доступний і для інших агрокомпаній та промислових підприємств, яким потрібно налагодити логістику. Компанія Kernel пропонує його як SaaS-рішення. Підключення триває сім днів, під час яких відбувається налаштування логістичної схеми підприємства та електронної черги на порталі, тестовий період та навчання користувачів. І що важливо, підтримка користувачів, в т.ч. водіїв, включається в базовий пакет послуг.

Переваги електронної черги для логістики компаній Переваги електронної черги для логістики компаній

У попередніх частинах проєкту Data Driven Agriculture SPEKA публікувала:

  • Інтерв’ю з Андрієм Пішим, керівником Kernel Digital, про українське агро-ІТ та те, чому одна з найбільших агрокомпаній країни вирішила вирощувати не лише кукурудзу та соняшник, а й цифрові продукти;
  • Як Data Science допомагає Kernel планувати агротехнічні роботи. Про прогнозування врожаю, вирощування рослин під наглядом комп'ютерного зору та чому роботи ще не замінили людей на полі;
  • Big Data на елеваторах: як автоматизувати виробництво та контролювати та перевіряти якість врожаю майже без втручання людини;
  • Які технологічні та IT-рішення потрібні на заводах та елеваторах, а також як paperless системи економлять час та гроші тисячі контрагентів. 


0
Прокоментувати
Інші матеріали

Ukrainian TechComms Days 2024 — унікальна конференція про комунікації в tech-індустрії

Ольга Топольська 17 годин тому

Призовий фонд $100 тисяч: в Україні відбувся перший ETHKyiv хакатон

Ростислав Бортман 19 годин тому

Як збільшити продуктивність команди розробників. Якісна мотивація в 2024 році

Даніелла Шихабутдінова 19 годин тому

Як підготувати IT-бізнес до виходу на міжнародний ринок

Максим Олійник 28 червня 2024 11:34

Чи може сервісна економіка зробити світ багатим?

Олександр Тартачний 27 червня 2024 14:40