Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Криптовалютні активи українських посадовців

Сергій Коноплицький
Сергій Коноплицький В.о. головного редактора SPEKA
12 лютого 2024 5 хвилин читання

1428 декларацій з криптовалютними активами подали українські чиновники за 2022 рік. Це майже удвічі більше, ніж у 2021-му: тоді крипта фігурувала у 788 деклараціях, повідомляє «Опендатабот». 

У деклараціях за 2021 рік найпопулярнішими криптовалютами серед українських чиновників були Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) та Ripple (XRP). У 2022 році топпозиції радикально не змінилися: попитом користувалися Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), також до трійки лідерів додався Tether (USDT). 

Tether — криптовалютний токен, випущений компанією Tether Limited, яка стверджує, що його вартість на 20% забезпечується запасами доларів США, що зберігаються на її банківських рахунках.

Найбагатші криптовласники

Варто наголосити, що декларанти подають свої активи як у гривневому еквіваленті, так і просто вказуючи кількість одиниць криптовалюти у власності.

Біткоїни / Bitcoin (BTC)

У 2021 році найбільшу сумму за біткоїни задекларувала директорка КП «Теплопостачання міста Одеси» Ганна Позднякова — 53 млн грн. За рік першість перейняв заступник голови Дніпропетровської облдержадміністрації Сергій Карпенко. У його власності перебувають біткоїни в еквіваленті 41 млн грн.

Топ 5 власників біткоїнів в українській політиці, «Опендатабот» Топ 5 власників біткоїнів в українській політиці, «Опендатабот»

Найбільшу кількість біткоїнів за 2022 рік — 121 BTC — задекларував депутат Одеської облради Микита Кузькевич. У гривневому еквіваленті на момент публікації тексту це понад 195 млн грн.

Ефіріум / Ethereum (ETH)

Посадовець із Дніпропетровщини Сергій Карпенко, який задекларував найбільшу кількість біткоїнів, два роки поспіль також є рекордсменом за сумою ефіріумів. У деклараціях за 2021 та 2022 роки чиновник зазначив, що володіє однаковою сумою еквіваленту за цю криптовалюту — 14,6 млн грн.

Топ 5 власників ефіріумів в українській політиці, «Опендатабот» Топ 5 власників ефіріумів в українській політиці, «Опендатабот»

Криптодолари / Tether (USDT)

Найбільше криптодоларів, або стейблкоїнів, за 2021 рік задекларував заступник начальника департаменту Офісу генерального прокурора Віталій Бровко — 774 500 одиниць. Цьому ж посадовцю належить рекорд за найбільшою сумою в еквіваленті — 20 млн грн.

Топ 5 власників криптодоларів в українській політиці, «Опендатабот» Топ 5 власників криптодоларів в українській політиці, «Опендатабот»

Посадовець утримав першість і серед декларантів за 2022 рік. Кількість криптодоларів у його власності не змінилася, натомість їхня вартість зросла до більш ніж 29 млн грн.

Водночас найбільшу суму за криптодолари/стейблкоїни задекларував директор департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Максим Кисельов — 25 млн грн

Зважаючи на статистику, володіння таким непрозорим активом, як криптовалюта, для чиновників не є чимось ризикованим або підозрілим. Адже кількість таких посадовців за останні два роки зросла майже удвічі.
засновник «Опендатаботу» Олексій Іванкін

Найбільші втрати у крипті

Криптовалюта вважається ризикованим активом, що доводять кілька сумних історії деяких чиновників, які задекларували свої криптоактиви, проте вказали, що втратили до них доступ.

380.95 біткоїнів — рекордну суму серед українських посадовців — у 2021 році зазначив та втратив заступник голови Державної служби геології та надр України Роман Сарамага. У гривневому еквіваленті на момент публікації тексту це приблизно 615 млн грн.

Найбільше ефіріума — 1800 одиниць, або понад 160 млн грн, — належить депутату Подільської районної ради Одеської області Ігорю Осіпову. У 2021 та 2022 роках у своїх деклараціях посадовець зазначив, що втратив доступ до криптовалюти.

Будьте обережні, зберігайте криптовалюту в надійних місцях.

Контекст

Від початку повномасштабного вторгнення було тимчасово скасовано обов’язкову перевірку декларацій посадовців. Однак обов’язок посадовців звітувати про свій майновий стан та зміни у ньому не скасували.

Восени минулого року перевірку декларацій відновили. Тож українські посадовці мали надолужити неподане за попередній період (2021 та 2022 роки) до кінця січня 2024 року.

Термін подання декларацій за 2023 рік залишається звичайним — до квітня 2024-го.

Нагадаємо, що декларацію свого депутата можна перевірити за допомогою «Опендатабота». Для цього додайте «Опендатабот» в улюблений месенджер та введіть ПІБ чиновника.

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Призовий фонд $100 тисяч: в Україні відбувся перший ETHKyiv хакатон

Ростислав Бортман 17 годин тому

У Дії стануть доступними медичні дані пацієнта

Владислав Паливода 28 червня 2024 18:11

Співзасновник Ethereum Віталик Бутерін приїздив до Києва

Вікторія Рудзінська 24 червня 2024 07:13

Торги Ethereum у США рекордно зросли — причини

Вікторія Рудзінська 19 червня 2024 21:36

Від зими до літа: що означає альтсезон для криптоінвесторів?

Сергій Жданов 18 червня 2024 18:30