Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Які бувають криптовалюти: біток, ефір, USDT, Tron та інші страхітливі слова

Артем Чернецький
Артем Чернецький Менеджер блокчейн-продукту в Everlend
1 серпня 2022 7 хвилин читання

Я уже розповідав про те, що таке блокчейн, чим він відрізняється від онлайн-банкінгу, та відповідав на найбазовіші питання. Мені декілька разів писали повідомлення та коментарі із запитанням, що таке USDT, та чим ця криптовалюта відрізняється від звичайного долара. Але впевнений, що дочитуючи статтю до кінця, у вас виникло більше питань. Спробую відповісти на деякі з них.

Скільки криптовалют ви можете назвати? Якщо небагато, то хоча б точно чули про «біток» та «ефір» (Bitcoin та Ethereum відповідно) Але їх набагато більше. Якісь з них стабільні, а в інших курс скаче туди-сюди. Чому?

Менеджер блокчейн-продукту в Everlend Артем Чернецький Менеджер блокчейн-продукту в Everlend Артем Чернецький

Скільки існує криптовалют? Чому? Навіщо стільки?

За даними Coinmarketcap в світі на даний момент більше 20 000 різних криптовалют. Загальна капіталізація криптовалюти в світі — майже $1,2 трлн. Як так вийшло? Звідки стільки різних криптовалют? На відміну від традиційних валют, які обмежуються країнами обігу, у криптовалют такого обмеження немає. Теоретично будь-хто, володіючи технічними навичками в достатній мірі, може створити власну криптовалюту, на базі вже існуючих, найпопулярніших блокчейнів. 

Блокчейн, як технологія, надає інфраструктуру для функціонування криптовалюти як такої. З моменту створення фактично першої криптовалюти, Bitcoin, різних криптовалют справді виникло дуже багато, тому що завдяки відкритому коду блокчейнів, кожен бажаючий може спробувати вдосконалити технологію — спробувати прискорити обробку транзакцій або зробити комісії нижчими, і таке інше.

Серед експертів з інвестицій існують різні думки, але здебільшого всіх поєднує впевненість, що більшість з існуючих криптовалют зникне протягом певного часу, більш за все декількох років і залишаться лише ті, за якими стоять блокчейн-технології, що справді чогось варті. 

Різні блокчейни

Наведу дуже грубе, але зрозуміле порівняння. Якщо ваш телефон на системі Android, — він може бути від майже будь-якого виробника, окрім Apple, бо «iPhone на андроїді» звучить наче богохульство. Так от кожен виробник, під свої смартфони робить свій логотип, свої іконочки, свої «фішки» та унікальні функції, але в основі системи кожного такого телефону лежить Android від Google. Дещо схоже відбувається з криптовалютами. 

В більшості випадків на питання «На якому блокчейні працює валюта?» можна відповісти назвою самої ж валюти, яка власне називається «токен». Цей токен також використовується блокчейном для сплати комісій за проведення транзакцій в ньому. Так серед найпопулярніших блокчейнів можна виділити Bitcoin, Ethereum, Tron, Solana та BNB. Їх більше, але не бачу сенсу заглиблюватись в деталі та відмінності технологій. Якщо ви трохи «прохавані» в темі крипти та чули щось про Maker, SushiSwap або Aave, чи знали ви, що всі вони створені на базі блокчейну Ethereum?

Основні типи монет, про які варто знати

Для простого користувача важливо розуміти, які існують види криптовалют і що означає кожен вид.

Біткоїн

Він стоїть окремо від інших, як фактично перша криптовалюта, та «золотий стандарт», в якому втілена ідея децентралізованого платіжного засобу, як такого. Інші валюти часто називають альткоїнами, бо вони — альтернатива біткоїну. Біткоїн досить волатильний, тобто його курс до звичайних валют коливається. Водночас він акумулює дуже велику кількість капіталу та технологічно його неможливо відключити, або хакнути. Тому, коли я від когось чую, що «біткоїн ето піраміда — скора всьо рухнєт», це для мене звучить, приблизно, як «ето ми еще всерьйоз ваєвать нє начіналі».

Альткоїни

Їх тисячі. Вище я згадував про блокчейни Ethereum, Tron, Solana та BNB і варто нагадати, що це далеко не повний список. Це альтернативи біткоїну, кожна з яких має як свої переваги так і недоліки.

Ethereum дуже гнучка технологія, яка окрім проведення транзакцій надає можливості укладати децентралізовані договори, що називаються смарт-контрактами. Але комісії в цьому блокчейні досить високі. А Solana ж, наприклад, надає інфраструктуру не лише для платежів та контрактів, а й для функціонування цілих програм. На базі кожного з них створено величезну кількість проектів та різних токенів. Є цікаві проекти, а є відвертий скам (кидалово).

Кожна з технологій по своєму цікава і в подальшому в своїх статтях я буду розбирати їх детальніше. Якщо бажаєте інвестувати в якісь криптовалюти на майбутнє, раджу придивитись до вищеперерахованих чотирьох, та ще зокрема до Polkadot, Litecoin, Chainlink, Aave, Tezos, та Near. Але перед інвестуванням раджу або почекати на мої подальші статті та відповідні розбори проекту, або ж зробити власну «домашню роботу».

Стейблкоїни

Це криптовалюти, що можуть працювати на різних блокчейнах, та мають чітку прив'язку до курсу звичайної валюти, 1 до 1. Існують USDT, USDC, DAI, BUSD та інші. Зверніть на них увагу, якщо ви хочете не втратити або навіть примножити свою $1000, заникану під подушкою, але не дуже хочете інвестувати в біткоїн чи альткоїни, та рахувати сиве волосся, дивлячись щоранку на графік курсу. В цьому матеріалі коротко розповім про найпопулярніші стейблкоїни — USDT та USDC.

Tether (USDT) був створений компанією Tether Limited, як еквівалент долару на базі блокчейну біткоїну. Його творці стверждують, що кожен 1 USDT забезпечений 1 реальним доларом США, що знаходиться на рахунку компанії. В різний час вони озвучували різну відсоткову частку забезпеченості USDT — від 20% до 74%. Щоправда у 2019 році вони заявили, що забезпечення включає в себе не тільки реальні долари США, а й боргові зобов'язання, що їх мають споріднені компанії до Tether Limited.

USD Coin (USDC), створений Сentre.io, має набагато більшу прозорість щодо забезпечення коштів та кращу правову базу. Принцип забезпечення пропорції 1/1 до долара США полягає в забезпеченні повністю зарезервованими активами, а не 1 токен = 1 долар. Щомісяця активи USDC проходять атестацію Grant Thornton LLC. Компанія Visa у 2021 році дозволила використовувати USDC для сплат в своїй мережі.

Висновки щодо цих стейблкоїнів зробіть самі.

Що далі?

Наступного разу розповідатиму, яким чином можна дістати криптовалюти та як їх правильно зберігати.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Практичне про війну, країну та здоров'я. Тиждень у спільноті

Наталія Миронова 14 серпня 2022 15:54

Біткоїн подорожчав до $25 тис. уперше від середини червня

Валерій Моісєєв 14 серпня 2022 12:01

Які заходи сприятимуть, а які зашкодять повоєнній відбудові

Наталія Миронова 12 серпня 2022 18:27

Чому українці хочуть повернутися додому — дослідження

Наталія Миронова 11 серпня 2022 17:40

Що найважливіше для лідера у воєнний час. Досвід захисника Маріуполя

Наталія Миронова 10 серпня 2022 17:49