Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Команду «тарана астероїдів» DART нагородили за вплив на космічну науку

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
13 листопада 2023 3 хвилин читання

Премію за внесок у дослідження космосу у 2024 році отримає проєкт із переспрямування астероїдів DART та астронавтка NASA Пеґґі Вітсон. Трофей Майкла Коллінза (на честь астронавта «Аполлона-11») вручає Смітсонівський національний музей авіації та космонавтики щороку від 1985-го.  

Що таке проєкт DART та як він захищає Землю від астероїдів

DART — перша в історії випробувальна місія NASA для захисту планети — вплинула на астероїд Dimorphos і змінила його орбіту навколо більшого астероїда Didymos 26 вересня 2022 року.

Космічний корабель NASA під назвою DART (Double Asteroid Redirection Test) зіткнувся з невеликим супутником астероїда 65803 Didymos — астероїдом розміром з футбольний стадіон, розташованим приблизно за 10 млн км від нашої планети. Вартість проєкту становила $330 млн, а зіткнення транслювали у реальному часі. 

Трансляція місії DART 

DART врізався в астероїд зі швидкістю 23,7 тис. км/год. Внаслідок удару швидкість польоту астероїда зменшилася лише на 0,4 мм/c. Однак завдяки цьому його оберт довкола орбіти запізнився на 32 хвилини (хоча потрібно було лише 73 секунди), що було б цілком достатньо для Землі, якби загроза була реальною. Це перший випадок в історії, коли людство навмисно змінило рух небесного тіла.  

Схема зміни траєкторії орбіти астероїда після удару апарата DART Схема зміни траєкторії орбіти астероїда після удару апарата DART

«Досягнення команди DART та інженерні можливості просунули людство вперед і формуватимуть наш підхід до планетарного захисту на довгі роки», — сказав директор музею Кріс Браун у заяві. 

Чому астронавтка Пеґґі Вітсон отримала нагороду за дослідження комосу

Пеґґі Вітсон була першою жінкою-командувачем Міжнародної космічної станції. Вітсон провела в космосі більше часу, ніж будь-яка інша жінка. Вона також є рекордсменом за кількістю виходів у відкритий космос серед жінок. Астронавтка тричі побувала на МКС та двічі була її командиром (у 2007-2008 та 2019 роках).

Пеґґі Вітсон на борту Міжнародної космічної станції Пеґґі Вітсон на борту Міжнародної космічної станції

У проміжку між цими місіями Вітсон стала першою жінкою і невійськовим керівником офісу астронавтів NASA у 2009 році. Вона завершила кар’єру в NASA 2018 року, але  стала першою жінкою, яка керувала приватним космічним польотом, запустивши місію Axiom Space Ax-2 21 травня 2023 року. 

Як виглядає Трофей Майкла Коллінза

Одержувачі трофея Майкла Коллінза отримують мініатюрну версію скульптури «Павутина космосу» художника Джона Сейфера.

Одержувачі трофея Майкла Коллінза отримують мініатюрну версію скульптури «Павутина космосу»  Одержувачі трофея Майкла Коллінза отримують мініатюрну версію скульптури «Павутина космосу» 

Цьогорічна церемонія нагородження відбудеться 21 березня 2024 року в музейному центрі Стівена Удвара-Газі, філіалі Національного музею авіації і космонавтики США, який є частиною Смітсонівського інституту в Шантіллі, штат Вірджинія.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

SpaceX придбала компанію Pioneer Aerospace, яка виготовляє парашути для космічних кораблів

Юлія Мирська 5 грудня 2023 11:06

Апарат NASA Odyssey показав вид на Марс з орбіти — фото

Юлія Мирська 2 грудня 2023 18:00

Американці навряд чи висадяться на Місяць у 2025 році — уряд США

Артем Житкевич 1 грудня 2023 21:39

Астронавти МКС сфотографували згоряння російського вантажного корабля в атмосфері Землі — фото

Юлія Мирська 30 листопада 2023 07:37

NASA відправить імена охочих на супутник Юпітеру: як додати своє ім’я

Юлія Мирська 28 листопада 2023 11:52