Наприкінці грудня минулого року астрономи помітили невеликий астероїд, який віддалявся від Землі. Подальші спостереження показали, що астероїд 2024 YR4 розташований на шляху, який може призвести до зіткнення із Землею 22 грудня 2032 року. Джонті Горнер, професор астрофізики Університету Південного Квінсленду (Австралія) розповідає для The Conversation про ймовірність зіткнення та його наслідки. SPEKA публікує адаптований переклад матеріалу з власними доповненнями.
Астероїд 2024 YR4: чи загрожує Землі космічне зіткнення у 2032 році?
Найбільші астероїди та наслідки їхнього падіння
Коли Земля рухається навколо Сонця, вона постійно стикається з космічним пилом та сміттям, яке є наслідком народження Сонячної системи. Система всіяна таким сміттям, а метеори (метеорити, що згорають в атмосфері) можна побачити мало не щоночі.
Але більшість уламків занадто малі, щоб створювати проблеми для життя на Землі. Зіткнення з об’єктами, які можуть загрожувати життю на поверхні Землі, трапляються набагато рідше.
Найвідоміший удар стався приблизно 66 млн років тому. Гігантський камінь із космосу, щонайменше 10 км у діаметрі, врізався в Землю у Аризоні, спричинивши масове вимирання, яке знищило приблизно 75% усіх видів на Землі.
Такі значні наслідки трапляються дуже рідко. Сучасні оцінки показують, що такі об’єкти, як той, що убив динозаврів, потрапляють на Землю лише кожні 50 млн років.
Однак дещо менші астероїди більш поширені: 30 червня 1908 року в малонаселеній частині Сибіру стався потужний вибух. Коли дослідники дісталися місця вибуху, вони виявили зрівняний ліс, усі дерева впали в одному напрямку — до епіцентру вибуху.
Тунгуський метеорит зрівняв територію площею майже 2200 кв. км (площа більша, ніж два Києва. — Ред.). На щастя, той ліс був дуже віддалений. Розмір метеорита становив 50-80 м.
Повалені дерева в районі тунгуської події 1927 року. Фото: Wikimedia
Оцінки щодо того, наскільки частими мають бути такі великі зіткнення, різняться. Деякі стверджують, що Земля зазнаватиме подібного впливу в середньому раз на століття. Інші припускають, що такі зіткнення можуть відбуватися лише кожні 10 тис. років. Правда полягає в тому, що ми не знаємо.
Останній досить значний метеорит упав 15 лютого 2013 року біля російського міста Челябінськ (ймовірно, 18 м у діаметрі). Вибух на висоті майже 30 км над поверхнею Землі спричинив потужну ударну хвилю та надзвичайно яскравий спалах світла. Будівлі були пошкоджені, вікна вибиті, майже 1500 людей отримали поранення, але обійшлося без загиблих.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Очевидно, що Земля знову постраждає. Лише питання коли, що підводить нас до нашого останнього суперника — астероїда 2024 YR4.
Ставки 1 до 77
2024 YR4 перебував під пильним спостереженням астрономів трохи більше місяця. Його виявили лише через кілька днів після відносно близького наближення до нашої планети, і тепер він відходить у темнішу частину Сонячної системи. До квітня його втратять навіть найбільші телескопи світу.
2024 YR 4 (у центрі), відстежений у січні 2025 року. Фото: Wikimedia
Спостереження, проведені протягом останнього місяця, дозволили астрономам екстраполювати рух астероїда вперед у часі, визначивши його орбіту навколо Сонця. У результаті з'ясувалося, що 22 грудня 2032 року він пройде дуже близько від нашої планети і може навіть зіткнутися з нами.
Наразі наші найкращі моделі руху астероїда мають невизначеність приблизно 100 тис. км щодо його положення у момент, коли він буде найближче до Землі, яка має 12 тис. км у діаметрі.
Розрахунки показують, що ймовірність того, що астероїд впаде на нашу планету в цей час, становить приблизно 1 із 77 (1,3%). Звичайно, це означає, що все ще є ймовірність 76 із 77, що він пропустить нас.
З кожним новим спостереженням 2024 YR4 знання астрономів про його орбіту дещо покращуються, тому ймовірність зіткнення постійно змінюється. Ми зможемо стежити за астероїдом, коли він віддаляється від Землі ще кілька місяців, і до цього часу ми матимемо краще уявлення про те, де саме він буде у грудні 2032 року.
Орієнтовний район падіння метеорита
На щастя, астероїд ще раз наблизиться до Землі у грудні 2028 року, пролетівши на відстані приблизно 8 млн км від нашої планети. Астрономи будуть готові провести широкий спектр спостережень, які допоможуть нам зрозуміти розмір і форму астероїда, а також дадуть неймовірно точне уявлення про те, де він буде у 2032 році.
Наприкінці цієї зустрічі ми точно знатимемо, чи буде зіткнення у 2032 році. І якщо цього року відбудеться зіткнення, ми зможемо передбачити, де на Землі це зіткнення відбудеться — ймовірно, з точністю у кілька десятків кілометрів.
Наскільки великим буде вплив падіння астероїда 2024 YR4 ?
Натепер ми не знаємо точного розміру 2024 YR4. Навіть у найбільші телескопи Землі це лише одна крихітна цятка в небі. Тож ми повинні оцінити його розмір на основі його яскравості. Залежно від того, скільки світла відбиває астероїд, поточні оцінки свідчать про те, що він має діаметр від 40 до 100 м.
Що це означає для потенційного впливу? Це буде залежати від того, з чого саме складається астероїд.
Найімовірнішим сценарієм є те, що астероїд є купою кам’яних уламків. Якщо це підтвердиться, то вплив буде дуже схожим на тунгуську подію 1908 року — астероїд вибухне в атмосфері, в результаті ударна хвиля пошкодить поверхню Землі у цьому регіоні. Тунгуський удар був подією, яка здатна знищити територію великого міста.
Менш імовірна можливість полягає в тому, що астероїд зроблений з металу. Виходячи з його орбіти навколо Сонця, це здається малоймовірним, але ми не можемо цього виключити.
У такому разі астероїд пройшов би атмосферу неушкодженим і врізався б у поверхню Землі. Якби він вдарився об землю, то вирізав би новий ударний кратер, ймовірно, більше кілометра у діаметрі та пару сотень метрів завглибшки — щось схоже на метеоритний кратер в Аризоні.
Кратер від метеорита в Аризоні. Фото: NASA / Wikimedia
Знову ж таки, це було б досить винятковим для регіону навколо удару, але це все.
Що може зробити людство, щоб захиститись від астероїдів
Зрештою, ми знаємо, що Земля знову зазнає удару — або від 2024 YR4 або чогось іншого. Але з усього цього є реальний позитив.
Життя на Землі існує вже більш як 3 млрд років. За весь цей час удари відбувалися і спричиняли руйнування та спустошення багато разів. Але, наскільки нам відомо, ніколи не існувало жодного виду, який би розумів ризик, міг заздалегідь виявити потенційні загрози та їх усунути. Дотепер.
Лише за останні кілька років ми виявили 11 астероїдів до того, як вони вдаряться об нашу планету. У кожному випадку ми прогнозували, куди вони вдарять, і спостерігали за результатами.
Останніми роками ми також продемонстрували наростальну здатність відбивати потенційно небезпечні астероїди. Місія NASA DART мала приголомшливий успіх. (У 2022 році DART мала на меті перевірити можливість зміни траєкторії астероїда для захисту Землі від зіткнення з ним. Космічний корабель NASA під назвою DART (Double Asteroid Redirection Test) 26 вересня зіткнувся з невеликим супутником астероїда 65803 Didymos — астероїдом розміром з футбольний стадіон, розташованим приблизно за 10 млн км від нашої планети. DART врізався у астероїд зі швидкістю 23,7 тис. км/год. Внаслідок удару швидкість польоту астероїда зменшилася лише на 0,4 мм/c. Однак через це його оберт довкола орбіти запізнився на 32 хвилини, що було б цілком достатньо для Землі, якби загроза була реальною. Це перший випадок в історії, коли людство навмисно змінило рух небесного тіла. — Ред.)
Уперше за більш ніж 3 млрд років життя на Землі ми можемо щось зробити щодо ризику, який становлять камені з космосу. Тому не панікуйте! Але замість цього спостерігайте за шоу.